کد خبر: 789092 A

اردکانیان:

حبیب‌الله نیکزادی‌پناه نماینده مردم بم سوال خود را در مورد علت عدم اعمال مدیریت علمی و عملی در امور آب کشور امروز در صحن علنی مجلس از وزیر نیرو پرسید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، رضا اردکانیان در پاسخ به این سوال گفت: لازم می‌دانم از توجه نمایندگان به بخش آب قدردانی کنم. این در ذات خود نشان می‌دهد نمایندگان به این عرصه حیاتی توجه دارند.

وزیر نیرو تصریح کرد: وزارت نیرو موظف به انجام اقدامات سازه‌ای و غیرسازه‌ای در تامین آب است و مجوز آن در حوزه‌های ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: ۱۷۹ سد مخزنی بر اساس مدل‌های بهره‌برداری مورد بهره‌برداری بهینه هستند و وضعیت آنها از اول مهر ماه تا ۲۵ تیر ماه نشان‌دهنده مدیریت این سدها بوده است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: افزایش ۲۵۰ درصدی آب در ورودی این سدها را داشته‌ایم که خروجی ۱۹۳ درصدی را نشان می‌دهد و این بیان‌کننده آن است که حجم قابل توجهی حفظ شده است. هم‌اکنون ۷۵ درصد از این حجم پر است و این عدد در سال گذشته ۴۹ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه مدیریت آب امری فرابخشی است، عنوان کرد: بخش قابل توجهی از آنچه که در موضوع آب مطرح می‌شود، در بحث کشاورزی است و مدیریت این بخش متوجه وزارت کشاورزی است.

وزیر نیرو گفت: سوالی که این نمایندگان مطرح‌ کرده‌اند مربوط به سه سال پیش است یعنی در این فاصله تغییر مدیریت و تغییر معاونان وزیر بخش قابل توجهی از این سوال را شامل می‌شود.

اردکانیان گفت: در بحث استقرار مدیریت به هم پیوسته آب کشور کارهای زیادی انجام شده از جمله اینکه ادارات نظارت بر بهره‌برداری در سال ۹۲ تشکیل شده و شورای هماهنگی حوزه‌های آب زیرزمینی هم تاسیس شده است.

وزیر نیرو در بخش دوم صحبت‌های خود گفت: در ارتباط با تعیین حق‌آبه‌های کشاورزان و برنامه‌ریزی منابع و مصارف و همچنین برنامه مصارف سدها در ابتدای هر سال برنامه‌ریزی‌هایی تنظیم و ابلاغ می‌شود.

اردکانیان تاکید کرد: همین است که توانستیم سال گذشته که به عنوان خشک‌ترین سال ۵۰ سال اخیر بوده است را با صبر مردم و ظرفیت کارشناسی مدیریت کنیم و ناگفته نماند که خشک‌ترین سال در کنار یکی از ترترین سال‌ها قرار گرفته است و توانسته‌ایم این دو را کنار هم مدیریت کنیم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید اظهار داشت: برای ۱۱۰ سد مخزنی کشور برنامه مدیریت منابع و مصارف را در سطح ملی ابلاغ می‌کنیم و در استان کرمان و در سدهای بافق و جیرفت هم این برنامه مورد توجه است و از هر کدام از این سدها مقادیر معینی برای مصارف مشخص تخصیص پیدا کرده است.

اردکانیان گفت: بهره‌برداری از منابع آب سدها مستلزم این است که حداکثر تامین آب از سدها را داشته باشیم و منابع آب زیرزمینی را مد نظر قرار دهیم که سوال ایشان به این دو مسئله هم اشاره دارد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: بحث مدیریت‌ها هم شاید مورد توجه آقای نیکزادی‌پناه باشد. ما برای استفاده شایسته از گروه‌های باکیفیت در ابتدای مسئولیت خود بر اساس شایسته‌گزینی اقدام کردیم.

اردکانیان گفت: اولویت ما انتخاب مدیران ارشد بر اساس شایسته‌گزینی است و تاکنون ۶۰ مدیر از مدیران ارشد و همچنین یک نماینده وزیر در وزارت نیرو به فراخوان عمومی رفته است و سعی کردیم از اصلی‌ترین مزیت نسبی کشور که منابع انسانی است در این بخش استفاده کنیم که در این راه نیازمند یاری نمایندگان هم هستیم.

وی افزود: در همه استان‌ها این مهم مد نظر است و در شرایط فعلی مدیران در یک جغرافیا قرار خواهند داشت و در صورت شایستگی به مناطق دیگر هم می‌روند.

وزیر نیروی در پایان گفت: تعداد سدهای ملی بهره‌برداری شده به طور متوسط از رشد ۶۱ درصد نسبت به سال‌های قبل از ۹۲ رسیده است و این هم حاصل نشده به جز با توجه دولت و مجلس و اجازه رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی.

رضا اردکانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر