کد خبر: 788136 A

در دیدار کامبیز مهدیزاده مطرح شد؛

استاد برجسته حوزه علمیه قم، با بیان اینکه رونق تولید کشورمان، در سایه موضوعاتی مثل حل مشکلات بانکی تولیدکنندگان، صدور سریع مجوز و ... است، گفت: برخی از کارشکنی‌ها، برای دولت مانع ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله علوی بروجردی، در دیدار کامبیز مهدیزاده مشاور برنامه‌ریزی و اجرایی سازمان بازسازی عتبات عالیات، با اشاره به فعالیت‌های خصمانه آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، اظهار داشت:‌ باید توجه کنیم که مسائل و مشکلات فعلی کشورمان، با نگاه به خارج حل نخواهد شد و از این رو باید نگاه‌مان به داخل باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته که اقتصاد امروز در دنیا، اقتصادی بین‌المللی است و کشوری که فقط بخواهد خودش باشد، توفیق چندانی ندارد؛ اصلا خودکفایی در خیلی جهات مطلوب هم نیست اما در عین حال می‌توانیم با نگاه به داخل و ظرفیت‌های کشور به پیش برویم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که مردم ما نجیب هستند و مشکلات بسیاری را تحمل کردند، گفت: اگرچه ارزش پول ملی ما کم شده و همین عاملی شده تا این موضوع بهانه‌ای برای انتقاد از دولت شده است، اما در عین حال همین وضعیت می‌تواند یک فرصت خوب برای کشورمان برای تقویت بخش صادرات باشد؛ کشور چین هم در شرایط فعلی، با وجود فشارهای آمریکا برای بالابردن ارزش پول ملی خود، ارزش آن را پایین نگاه داشته تا بخش صادراتش روز به روز تقویت شود.

وی با بیان این که اشکال بزرگ کشور ما در شرایط امروز، در بخش تولید نهفته است، گفت:‌ مشکل در تولید کشور، به جهت این است که بانک‌های ما مشکل‌ساز هستند و مقررات عجیب و غریبی ایجاد کرده‌اند که نتیجه اش شرایط الان ما شده است.

آیت الله علوی بروجردی با بیان این که باید برای حل بخش عمده‌ای از مشکلات کشور، دست تولیدکننده و کارخانه‌دار را باز بگذاریم، گفت: در شرایطی که بسیاری از بانک‌ها به سپرده‌گذاری‌های بانکی سودهای ۱۵ تا حتی ۳۰ درصد می‌دهند، اما برخی از علاقمندان به حوزه تولید خود را درگیر کار سخت کردند تا اینکه سود حتی ۵درصد ببرند و قطعا این کار تولیدکنندگان، نوعی مجاهدت است که باید ما این مجاهدان را روی سر خود بگذاریم و مشکلاتشان را حل کنیم تا تولید رونق بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم مشکل تولید حل شود، باید ابتدا مسئله زمین تولیدکنندگان را حل و فصل کنیم، افزود: در کنار این موضوعات، باید مسئله صدور مجوز برای واحدهای تولیدی، سرعت داشته باشد؛ واقعا چرا باید صدور مجوز یک واحد تولیدی، بعضا از دو تا چهارسال طول بکشد، در حالی که می‌شود در کمترین زمان ممکن این کار صورت گیرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه مملکت ما همه چیز دارد و برخلاف گفته آقای ترامپ که مردم ایران گرسنه هستند، ما گندم‌مان را بدون نیاز به خارج کشور داریم، گفت:‌ ما جدای از بحث گندم، در بسیاری از اقلام ضروری دیگر هم خودکفا هستیم و البته فقط در برخی موارد بحث سوءمدیریت هست که باید حل شود.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی کشور، باید کارگروه‌های تخصصی تشکل شود، گفت:‌ تشکیل کارگروه‌ها نباید محدود به اعضای تحصیلکرده و مسئولان باشد، بلکه باید از صنعتگران و تولیدکنندگانی که ده‌ها سال عمر خود را در این راه صرف کرده‌اند نیز بهره گرفت تا مشکلات هرچه سریع‌تر رفع شود.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: البته در راه حل مشکلات کشور، برخی از کارشکنی‌ها، برای دولت مانع ایجاد می‌کنند؛ البته که اختلاف سلیقه امری طبیعی است و حتی اگر مثلا فلان حزب سیاسی، مثل مگس روی زخم بنشیند بازهم طبیعی است اما اشکال کار آنجاست که زخمی نباشد و بازهم مثل مگس روی آن بنشینند؛ باید بدانیم همه چیز را خراب کردن و کارشکنی در کارها تحت هر شرایطی، به نفع آمریکا و دشمنان است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کشور ما دارای منابع ارزشمندی است و قطعا مردم ایران لایق زندگی بهتری هستند، خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی منتسب به اسلام است و کمبودها در بخش‌های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می‌زند اما در عین حال باید بدانیم که دور کردن افراد فاسد از امور و همچنین عدم تکیه و وابستگی به خارج، توسعه کشور را فراهم می‌کند و این دو موضوع مهم و کلیدی هم دست خودمان است.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث جوانگرایی در عرصه مدیریتی کشور هم گفت:‌ به نظر بنده بیشتر از آن که به بحث جوانگرایی تکیه کنیم باید روی بحث شایسته‌سالاری و حضور افراد قابل در امورات مختلف تکیه کنیم.

وی افزود:‌ اگرچه که نباید تبعیض سنی در مناصب مدیریتی باشد اما بدانیم که کشور آلمان که بعد از جنگ جهانی دوم با خاک یکسان شده بود، با حضور یک اقتصاددان ۷۵ ساله آلمانی در رأس این کشور،‌ متحول شد؛ ما اگر فرهنگ شایسته‌سالاری را در جامعه جا بیاندازیم، آدم قابل مقدم خواهد شد؛ خلاصه این که جوانگرایی خوب است اما نه به قیمت از دست رفتن سرمایه‌های اجتماعی که قطعا ضرر است.

آیت الله علوی بروجردی در پایان گفت: در کنار تبعیض سنی که نباید باشد، تبعیض جنسیتی هم نباید باشد چنانکه امروز بسیاری از زنان کارآفرین ما توانایی مدیریتی بالایی از خود نشان داده‌اند.

به جوانان اعتماد کنیم

پیش از سخنان آیت الله علوی بروجردی، کامبیز مهدی‌زاده مشاور برنامه‌ریزی و اجرایی سازمان بازسازی عتبات عالیات ضمن ارائه گزارشی از آخرین فعالیت‌های صورت گرفته در این سازمان، بحث جوانگرایی را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ قطعا با میدان دادن به جوانان، می‌توان در عرصه‌های مختلف کشور شاهد موفقیت بود، کما اینکه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به برکت حضور همین جوانان به موفقیت ختم شد.

استان قم کامبیز مهدیزاده رونق تولید آیت الله علوی بروجردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر