کد خبر: 783851 A

نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت مطرح کرد؛

وزیر بهداشت گفت: در بازار هیچ دارویی که برای مردم مشکل ایجاد کند، وجود ندارد و قرص لوزارتان موجود در بازار عاری از هرگونه خطر است و جوی که علیه این دارو ایجاد شده بود، جوی کاذب بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سعید نمکی وزیر بهداشت در پایان جلسه هیات دولت در خصوص پرونده الکترونیک سلامت گفت: همانطور که مطلع هستید این پروژه به تکمیل رسید و ان‌شاءالله از دو هفته دیگر با از طریق آنچه که روی صفحه مانیتور و موبایل همه شهروندانی که کد ملی آنها در پرونده ثبت شده ارتباط برقرار خواهیم کرد که خودشان هم بتوانند به پرونده خود دسترسی پیدا کنند. 

وی همچنین در خصوص هزینه دولت برای طرح فشار خون و عدم هماهنگی رسانه‌ای گفت: البته ما هیچ میزانی بیشتر از آنچه بودجه دانشگاه‌ها بود به آنها برای اجرای این طرح پول ندادیم. در دل همان فعالیت‌های معمولی ما در ۴۰ هزار مرکزی که در کل کشور ایجاد شد، با همان بودجه سال  ۹۸ است که در اختیار دانشگاه‌ها بود. خوشبختانه دستاوردهای بسیار خوبی داشتیم. حدود ۳۰ ملیون و ۶۰۰ هزار نفر افرادی بودند که فشارشان کنترل شد. در بین آنها نزدیک ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که اینها به شدت می‌تواند در کاهش عوارض و مرگ و میرهای آتی اثر گذار باشد. 

وزیر بهداشت افزود: ما فشار خون ۲۰ میلیون از ۴۰ میلیون جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله را قرار بود کنترل کنیم و به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیدیم. حدود ۱۰ ملیون نفر مواردی بود که قبل از مرحله فشار خون بودند که کل این گروه از این به بعد تحت کنترل قرار خواهند گرفت و با پیامک به مراکز فراخوانده شده و آموزش‌های لازم را خواهند دید. امیدواریم بار زیادی را از نظام سلامت برداریم. 

وی درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در حج امسال هم گفت: این موضوع با همکاری هیات پزشکی حج دنبال می‌شود و آمادگی لازم وجود دارد.

نمکی در خصوص قرص لوزارتان گفت: سازمان غذا و دارو در این خصوص اطلاعیه داد. در بازار هیچ دارویی که برای مردم مشکل ایجاد کند، وجود ندارد و قرص لوزارتان موجود در بازار عاری از هرگونه خطر است و جوی که علیه این دارو ایجاد شده بود، جوی کاذب بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از مردم خواهش می‌کنم داروهای مورد مصرفشان در حوزه فشار خون را به هیچ وجه قطع نکنند. در حال حاضر هیچ دارویی که برای مردم کوچکترین مشکلی ایجاد کند، در بازار دارویی کشور وجود ندارد. توصیه می‌کنم عزیزان اطلاعیه‌های سازمان غذا و دارو را مطالعه کنند.

وزیر بهداشت سعید نمکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر