کد خبر: 783313 A

اژه‌ای:

معاون اول قوه قضائیه گفت: ما انسان هستیم و ممکن است سهوا یا عمدا خطایی مرتکب شویم پس از دستگاه نظارتی نترسیم. دستگاه نظارتی به نفع ما است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، گردهمایی سراسری کارشناسان رسمی دادگستری تحت عنوان «بایدها و نبایدهای حوزه کارشناسی» صبح امروز در محل سالن شهید بهشتی قوه قضائیه برگزار شد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در این نشست گفت: خدا شاکر هستم بابت این نعمت که در یک نظام ولایی می‌توانیم به مردم کشورمان خدمت کنیم.

وی ادامه داد: از بزرگان این جمع و پیشکسوتان تشکر می‌کنم که بر ما حق استادی دارند. از همه کارشناسان کشور هم نهایت تشکر را دارم که این مجموعه در کشور بخشی از زحمات‌شان برای مردم و مسئولان مشخص نیست و وظیفه مرکز است که کار خود را درست تدوین و ارزش‌گذاری کند.

اژه‌ای افزود: استحضار دارید که خیلی از ما دیگر عمرمان به سراشیبی رسیده است و برای ما باید بیشتر اهتمام باشد که تجربه خود را و نکات مثبت را به دیگران انتقال دهیم. عوامل انسانی که می‌تواند در تحقق عدالت نقش داشته باشد، مجموعه خانواده قضات، وکلا و کارشناسان هستند. من اول از خودم سوال می‌کنم که آیا به کار خودم رقابت کامل را دارم؟ وجدانم را قاضی قرار می‌دهم که آیا وظیفه‌ام را به درستی انجام دادم؟ خروجی کار من در تحقق عدالت رضایت بخش است؟

معاون اول قوه قضائیه گفت: قطعا همه ما تلاش کردیم اما آیا خروجی رضایت‌بخش است؟ ما در این جلسات نمی‌خواهیم از هم تعریف کنیم؛ می‌خواهیم با آسیب‌شناسی راهکار تعالی کارمان را پیدا کنیم. منِ قاضی یا وکیلی که سوگند یاد کردیم آیا ایرادی به کارمان وارد است؟ امروز شما کارشناسان در خصوص کار قضات و وکلا نظر دهید.

وی افزود: از خود شما کارشناسان هم همین را می‌پرسم که به من گفته شده ما در سال ٩٧ بیش از ٣١٠ هزار کارشناسی داشتیم؛ آیا از این کارشناسی‌ها رضایت داریم؟ چقدر از این کارشناسی‌ها تکرار شده و چقدر دو کارشناسی با هم تفاوت دارد؟

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: خودمان امروز کارشناس و قاضی خودمان باشیم. کارشناسی غلط هزینه مردم را افزایش داده و روند قضایی را معطل می‌کند. همچنین چنین اقدامی روان کسانی را که کارشناسی اول به نفعشان بوده درگیر می‌کند. حالا وظیفه قاضی چیست؟ این‌ها آفت کارشناسی‌های متفاوت است.

محسنی اژه‌ای گفت: من نمی‌خواهم خرده‌ای بگیرم که نهادی را تضعیف کنم اما باید بپرسم این آسیب‌ها را چگونه می‌خواهید رفع کنید؟ گاهی سه یا چهار برابر بین قیمت‌گذاری دو کارشناسی تفاوت دارد و ما برای این موضوع مصادیق گسترده داریم.

وی ادامه داد: ما یک مجموعه هستیم و برآیند این مجموعه می‌خواهد عدالت ایجاد کند و حق را به حق دار برساند. حرمت امامزاده به متولی آن است. اگر وکیل و کارشناس حرمت قوه قضائیه را نگه ندارد، به چه کسی لطمه وارد می‌شود. دوست باید مثل آینه باشد و ما هم در یک خانواده باید ایرادهای یکدیگر را بگوییم و درصدد رفع آن برآییم.

اژه‌ای افزود: آیا در دستگاه قضایی ایرادی وارد نیست؟ حتما ایراد است و ما بی‌اشکال نیستیم. ما اولی هستیم که عیب یکدیگر را بگوییم. حتی برخی کلمات وحی در قرآن بارها تکرار می‌شود چرا که لازم به تاکید است.

معاون اول قوه قضائیه گفت: بدانیم برخی کارهای ما را جز خدا نمی‌تواند نظارت کند به این معنا که اگر وکیل و کارشناس تقوای درونی نداشته باشد، هیچکس نمی‌تواند برخی امورش را کنترل کند. همه بدانیم یک بازخواست دیگری بعد از این دنیا وجود دارد. از دستگاه نظارتی بیرونی می‌ترسیم اما در خفا عملی را مرتکب می‌شویم. به هر روی ما انسان هستیم و ممکن است سهوا یا عمدا خطایی مرتکب شویم پس از دستگاه نظارتی نترسیم. دستگاه نظارتی به نفع ما است.

وی افرود: از آقای جهرمی درخواست دارم که دستگاه نظارتی را جدی بگیریم و از آن نهراسیم. البته روز گذشته در جلسه تودیع و معارفه ریاست حفاظت قوه قضائیه گفتم که نظارت باید چگونه باشد.

اژه‌ای گفت: نکته پایانی هم اینکه من در حوزه شما تخصص ندارم اما همه ما می‌دانیم که باید علم‌مان را افزایش دهیم و بدانیم نمی‌توانیم با آموزش سال‌های پیش پاسخگوی نیازمندی‌های جامعه باشیم. از آموزش استقبال کنیم. امروز قطعا مواردی وجود دارد که من محسنی با ۴٠ سال سابقه نسبت به آن بی‌سواد هستم. مجموعه به آموزش اهتمام داشته باشد و مجموعه هم استقبال کند.

اژه‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر