کد خبر: 781930 A

سفیر ایران در بلاروس:

سفیر ایران در بلاروس قصد ایران برای کاهش تعهدات در چارچوب برجام را تأیید کرد و گفت: اگر طرف‌های ۱+۴ توافقنامه هسته‌ای به وعده‌های خود عمل نکنند، تهران هم متقابلا همانطور که قبلا اعلام کرده ۲ تعهد دیگر خود را کاهش خواهد داد.

به گزارش ایلنا، مصطفی اویسی سفیر ایران در بلاروس به «اینترفاکس زاپاد» گفت: ایران از ۷ ژوئیه بخشی از تعهدات خود در چهارچوب معاهده هسته‌ای را بخاطر اینکه دیگر طرف‌های «برنامۀ جامع اقدام مشترک» به وعده‌های خود عمل نکردند کاهش داده است.

اویسی گفت: ۸ مه، شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد از آنجایی که امضاءکنندگان اروپایی برجام( ۴+۱) به تعهدات خود که شامل ۱۱ مورد می‌باشد طبق معامله هسته‌ای عمل نکردند، ایران نیز نمی‌تواند به تعهدات خود در چارچوب برنامه هسته‌ای عمل کرده لذا بخشی از تعهدات خود که شامل تولید و صادرات اورانیوم با غنای۶۷/۳ و صادرات مازاد آب سنگین بالای ۱۳۰ تن را متوقف نمود. در این رابطه دوره‌ای ۶۰ روزه بعنوان فرصتی دیگر به ۱+۴ برای عمل به وعده‌هایشان داده شد و ایران هشدار داد که در غیر اینصورت غنی‌سازی اورانیوم با غنای بیشتر از ۶۷/۳ و بیش از ۳۰۰ کیلوگرم را از سرگرفته و ادامه مدرنیزه کردن راکتور آب سنگین اراک را مجددا پیگیری و اجرا خواهد کرد. همه این تصمیمات دقیقا در قالب مفاد و اختیارات اعطایی برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ آن صورت خواهد گرفت.

به گفته سفیر، ایران تقریبا یکسال منتظر بود تا طرف‌های مقابل تعهدات خود را انجام دهند.

این دیپلمات تأکید کرد: اگر در مدت باقیمانده تا پایان مهلت ۶۰ روزه  (تا ۷ ژوئیه) طرف‌های ۱+۴ به تعهدات متقابل خود عمل نکنند تهران نیز متقابلا همانطورکه قبلا اعلام کرده ۲ تعهد دیگر خود را کاهش خواهد داد. این رویه دقبقا مثل اقدام طرف‌های اروپایی در میزان پایبندی به برجام است. ایران نیز از این پس کاملا متناسب و مشابه میزان پایبندی طرف EU۳ به برجام عمل خواهد نمود. لازم بذکر است دیگر کشورها و سازمانهای بین‌المللی از جمله اروپایی‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نشده است.

وی گفت که این رفتار جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب برجام و دقیقا منطبق با بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافقنامه و بر اساس قواعد و ضوابط بین المللی می‌باشد.

اویسی تأکید کرد که ایران پیش از این هیچ یک از مفاد برجام را نقض نکرده و این موضوع بارها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که متعهد به اجرای توافقات برجام خواهد ماند تا زمانیکه طرف‌های دیگر نیز به آن پایبند باشند.

سفیر ایران در بلاروس گفت در یک توافق چندجانبه همه طرف‌ها ملزم به رعایت تعهدات خود هستند و منطقی نیست فقط یک طرف تعهدات خود را انجام دهد.

همچنین اویسی خاطرنشان کرد  که روسیه و چین طی ماه‌های اخیر بارها با مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران همراهی کرده و اعلام نموده‌اند که در تجارت با ایران از تحریم‌های یک جانبه آمریکا تبعیت نمی‌کنند.

به گفته سفیر بسیاری از کشورهای جهان از جمله روسیه و چین و ... همراه با ایران تاکید کردند که عامل اصلی افزایش تنش در منطقه خلیج فارس ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام است.

 اویسی گفت: پهباد جاسوسی – عملیاتی آمریکا که یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین پهبادهای شناسایی و عملیاتی رژیم آمریکا است، چند روز پیش پس از ورود به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران و عدم توجه به اخطارهای رادیویی مورد اصابت موشک ایرانی با سامانه پرتاب ایرانی قرار گرفت و ساقط شد.

سفیر ایران در بلاروس اضافه کرد که مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره هشدار داده بودند که به هر گونه تجاوزی به حریم سرزمینی خود واکنش سخت نشان خواهند داد.

سفیر ایران در بلاروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر