کد خبر: 780942 A

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه گفت: به زودی طرح جامع پیشگیری از سرقت با همکاری پلیس آگاهی ناجا اجرایی می شود.

به گزارش ایلنا، نشست مشترک دو جانبه رئیس پلیس آگاهی ناجا و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با حضور تعدادی از مدیران مربوط با دستور کار «ارتقاء تعامل و هماهنگی اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش جرائم اولویتی کشور» در محل این معاونت برگزار شد.

علیرضا ساوری مدیر کل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در این نشست گفت: به زودی «طرح جامع پیشگیری از سرقت» با هماهنگی و همکاری روسای محترم پلیس آگاهی و پلیس پیشگیری ناجا به مرحله اجرا درخواهد آمد.

افزایش هزینه های مادی و معنوی جرم، ضرورت اجرای برنامه های مشترک پیشگیرانه در حوزه جرائم اولویتی، ارتقاء تعامل و هماهنگی و هم سطح کردن اطلاعات از طریق چرخش و تبادل هدفمند اطلاعات، ضرورت رفع موانع و نارسائی های مرتبط با مباحث حقوقی و قضایی در راستای اجرای ماموریت های پیشگیرانه پلیس آگاهی ناجا به ویژه در حوزه جرائم خشن و مسلحانه از جمله موضوعات محوری نشست با پلیس آگاهی ناجا است.

وی ادامه داد: در این نشست بر ضرورت بازنگری در نحوه مواجهه و برخورد با جرائم با توجه به افزایش پرونده های ورودی به مراجع انتظامی و قضایی ، ضرورت استفاده از فناوری و تکنولوژی های نوین در پیشگیری از جرائم اولویتی کشور، الزام دستگاه ها به اجرای وظایف و تکالیف پیشگیرانه خود در حوزه پیشگیری از جرائم اولویتی از جمله خودرو سازان- شهرداری ها- وزارت کشور- شورای تامین استان ها و شهرستان ها، و ضرورت تمرکز بر جرائم مرتبط با سرقت های خشن، مسلحانه و مقرون به آزار و سرقت های خودرو به عنوان ابزاری در تکوین سایر جرائم، تاکید شده است.

مدیرکل پیشگیری های وضعی قوه قضاییه تصریح کرد: نشست های مشترک دو جانبه در ۲ سطح مدیریتی و کارشناسی هر ۴۵ روز یکبار در سطح مدیریتی و هر ۱۵ روز در سطح کارشناسی برگزار خواهد شد. تقویت و ارتقاء عملکرد قرارگاه های مبارزه با سرقت ناجا و تمرکز و اولویت بخشی روی جرائم مهم در دستور کار جلسات آتی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: نشست های دو جانبه ای نیز با مسئولین وزارت کشور، شهرداری ها، رئیس اتحادیه صنوف کشور و ۲ شرکت بزرگ خودرو ساز کشور شامل ایران خودرو و سایپا به تفکیک برگزار خواهد شد و درباره فزایش ضریب ایمنی خودرو در مقابله با سرقت، افزایش ضریب ایمنی ساختمان در پیشگیری از سرقت منزل، و بررسی الزام سازندگان مسکن به ویژه انبوه سازان و مجتمع های مسکونی و تجاری بزرگ به رعایت استانداردهای انتظامی و پیشگیرانه (مشابه استانداردهای آتش نشانی ساختمان ها) و همچنین ارتقاء ضریب ایمنی اماکن تجاری، تولیدی و .... به ابزار و امکانات پیشگیری از جرم، تدابیر و تمهیدات لازم اتخاذ و جهت اجرا به مبادی ذیربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت عالیه به عمل خواهد آمد.

ساوری خاطرنشان کرد: در نشست مشترک یاد شده بر ضرورت چرخش و تبادل هدفمند اطلاعات بین بانک اطلاعات هویت ژنتیک، با هدف کشف علمی جرم و بهره گیری از بانک مذکور در اجرای عملیات روانی علیه مجرمین تأکید شد.

وی اضافه کرد: همچنین دسترسی ناجا و واجا به پایگاه داده محکومان پرونده های قاچاق کالا و ارز، تا حصول نتیجه قطعی و نهایی از طریق اداره کل پیشگیری های وضعی در دست پیگیری است.

پیشگیری از وقوع جرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر