کد خبر: 778313 A

سفیر انگلیس در تهران در بیانیه‌ای درخصوص سفر وزیر مشاور در امور خاورمیانه این کشور به ایران توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرح ذیل می باشد:

«وزیر مشاور در امور خاورمیانه دکتر اندرو موریسون در تاریخ ۲۳ ژوئن (۲ تیر ماه ۱۳۹۸) وارد تهران شد. دکتر موریسون از این فرصت استفاده کرد تا مستقیما با همتاهای خود گفت‌وگو کند و شنوای دیدگاه‌ها و طرز فکر طرف‌های ایرانی باشد.

او آمد چون ما نسبت به استفاده از دیپلماسی برای رفع اختلاف‌ها بین ملت‌ها و نیز کاهش تنش‌های خطرناک منطقه‌ای متعهد هستیم.

در همین راستا، وی نگرانی‌های بریتانیا در مورد برخی از فعالیت‌های ایران در منطقه همچون حمله اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان را مطرح نمود. 

ایشان همچنین بار دیگر تاکید کرد که بریتانیا برای حفظ توافقنامه هسته ای مصمم است تا ایران از مزایای اقتصادی آن برخوردار باشد، تا زمانی که ایران نسبت به تعهدات خود در برجام پایبند باقی بماند. 

در طول چهار سال گذشته از زمان بازگشایی سفارت بریتانیا در اینجا و سفارت ایران در لندن، ما از نزدیک با دولت ایران برای برطرف کردن مسائل باقی مانده دوطرفه تلاش کرده‌ایم، و سعی کرده‌ایم همکاری هایمان را در حوزه تجارت، ویزا و مهاجرت و نیز ارتباطات مردم با مردم و نیز تعاملات دانشگاهی و فرهنگی افزایش دهیم. 
برجام یکی از مولفه های اصلی روابط ما با ایران و نیز صلح منطقه ای و جهانی باقی خواهد ماند. 

سفر دکتر موریسون به دنبال مسافرت های مقامات ارشد از فرانسه، آلمان و بازیگران دیگر بود که در جهت حفظ برجام انجام شد. مسافرت وی فرصتی بود تا با مقامات ایرانی گفتگوهای شفاف و صریحی درباره مسایلی همچون پایبندی به برجام انجام شود. ما متوجه هستیم که اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است و در حال تلاش گسترده با ایران و شرکای اروپایی مان هستیم تا راه حل هایی پیدا کنیم تا بتوانیم از برقراری تجارت بین دوطرف حمایت کنیم راه‌حل‌هایی که شامل هستند بر اجرایی کردن هر چه سریعتر مکانیسم مالی اینستکس.

با وجود این، بریتانیا به شدت نگران برنامه‌های ایران برای کاهش تعهدات خود در قالب برجام است و قویا معتقد است اقدام ایران نسبت به توقف اجرای تعهدات برجامی خود به نفع هیچ یک از طرف‌های این توافقنامه من جمله خود ایران نخواهد بود. تعهد ما نسبت به حفظ برجام من جمله تعهد ما نسبت به برداشتن تحریمها واضح است. اما این بستگی به این دارد که ایران نسبت به اجرای تمام تعهدات خود در قالب برجام پایبند باقی بماند."

 

سفارت انگلیس در تهران برجام اندرو موریسون وزیر مشاور در امور خاورمیانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر