کد خبر: 776317 A

گرجی:

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور گفت: کرامت انسانی هسته مرکزی حقوق شهروندی است و یکی از مولفه‌های اساسی، توجه به اصل برابری و عدم تبعیض است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور در نشست مشترک معاون حقوقی رئیس‌جمهور با دستیاران حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی، روسای کانون وکلای دادگستری استان‌ها، اساتید برجسته حقوق دانشگاه‌ها گفت: اگر حقوق و آزادی‌های مردم محترم شمرده نشود، کارنامه دولت و به طور کلی حکومت، کارنامه کامیابی نخواهد بود.

وی درباره شاخص‌های ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی افزود: شاخص‌های تدوین شده اغلب کمی هستند و شاید علت این است که تدوین شاخص‌های کیفی برای سنجش میزان حقوق شهروندی آسان نیست.

گرجی درباره شاخص سنجش حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی گفت: در این زمینه دو دیدگاه سلبی و ایجابی وجود دارد؛ یک رویکرد این است که همین که جان انسان‌ها به مخاطره نیفتد باید شکرگزار باشند که این دیدگاه امنیت‌گرا است و رویکرد دیگر به مسأله حیات طیبه اشاره دارد.

این حقوقدان اضافه کرد: کرامت انسانی هسته مرکزی حقوق شهروندی است و یکی از مولفه‌های اساسی، توجه به اصل برابری و عدم تبعیض است.

وی افزود: در جامعه‌ای که شهروندان احساس نابرابری و تبعیض داشته باشند، ناخوداگاه حس مخدوش شدن و نقض کرامت انسانی را دارند و حقوق شهروندان محترم شمارده نمی‌شود.

گرجی گفت: اگر در توزیع فرصت‌ها ملاکی جز کرامت انسانی افراد مبنا قرار گیرد، از فلسفه و بنیان حقوق شهروندی دور است.

وی ادامه داد: حق مشارکت شهروندان در تعیین سرنوشت بسیار مهم است و در این خصوص، مهم‌تر از نرخ مشارکت، ژرفا و عمق مشارکت است.

گرجی گفت: حق آزادی اندیشه و بیان از جمله حقوق مهم شهروندان است و یکی از این شاخص‌ها فعالیت رسانه‌های خصوصی است اما مهم این است که چقدر این رسانه‌ها آزاد هستند و چقدر استقلال دارند.

گرجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر