کد خبر: 774194 A

سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت گفت: نیاز است سخن و صدای گروه‌های خاموش و بی‌تریبون و نخبگان را بیش از گذشته بشنویم. باید با صداقت آنچه که در دولت می‌گذرد با مردم در میان گذاشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نخستین جلسه سخنگوی دولت در سال جدید برگزار شد.

علی ربیعی ضمن ابزار خرسندی از برگزاری این نشست گفت: مسئولیت جدیدم سخن گفتن است و امروز دستیار اجتماعی رئیس‌جمهور هستم.

وی تاکید کرد: نیاز است سخن و صدای گروه‌های خاموش و بی‌تریبون و نخبگان را بیش از گذشته بشنویم.

سخنگوی دولت گفت: باید با صداقت آنچه که در دولت می‌گذرد با مردم در میان گذاشت.

وی افزود: دریافت نظرات را همچنان به صورت ایمیل ادامه خواهم داد و مطابق آئین‌نامه روشنگری در دولت پاسخگوی سخنان شما خواهم بود.

ربیعی ادامه داد: از پیشینیان خودم بخصوص آقای نوبخت تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: تقدیر و تشکر رئیس‌جمهور و اعضای دولت را به تیم والبیال اعلام می‌کنم. تیم توان‌یاب ما هم انصافا خوش درخشید.

سخنگوی دولت با اشاره به لایحه شفافیت اموال مسئولان گفت: این لایحه خواسته جامعه و رسانه کشور بود و معقدم این لایحه ساختار سازی مناسبی برای نظام اداری ما خواهد بود .

وی ادامه داد: در این لایحه تقویت نظارت مستمر پیش بینی شده است.

ربیعی ادامه داد: شفافیت باید از کدری جلوگیری می‌کند، بین شفافیت و افشاگری بسیار تفاوت است و ما با فرهنگ‌سازی به نوعی به سلامت اخلاقی کمک خواهیم کرد.

سخنگوی دولت افزود: صندوق بیمه حوادث برایش تصمیم‌گیری شد و تمام خانه‌های کشور بیمه می‌شود و پنجاه درصد آن را دولت پرداخت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مردم با خرابی‌های پس از حادثه می‌مانند که این اتفاق خوبی خواهد شد.

ربیعی گفت: آقای اردکانیان گفت پانزدهمین کمیسیون مشترک بین ایران و روسیه در کشورمان برگزار خواهد شد.

وی درباره تعییرات احتمالی در دولت گفت: هیچ تغییری در دستور کار دولت قرار ندارد. آقای زنگنه نقش بسیار مهمی هم در تولید و فروش نفت داشته‌اند. ایشان از وزرای کلیدی ما محسوب می‌شود. همیشه اسم من و زنگنه در استیضاح‌ها مطرح بود.

ربیعی خاطرنشان کرد : نقش زنگنه برای ما همیشه مهم بوده است و در این دوره تاریخی مهم‌تر خواهد بود.

وی درباره ساماندهی بازار مسکن گفت: یکی از دغدغه‌های ما مسکن بوده است. دولت دو برنامه دارد یکی از آن‌ها طرح ملی مسکن خواهد است.

ربیعی گفت: ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای افراد طبقه متوسط رو به پایین ساخته خواهد شد.

وی افزود: حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر را هم تحویل خواهیم داد.

سخنگوی دولت درباره استفاده از کارت سوخت و قیمت بنزین گفت: هرگونه تغییر در قیمت بنزین در قالب ساختار بودجه است و تا امروز تغییری در قیمت بنزین اتخاذ نشده است.

وی درباره ماجرای حمله به نفت کش‌ها گفت: این حادثه بیشترین آسیب را برای ما دارد، چون نخست وزیر ژاپن در کشور ما بوده است.جواد ظریف قبلا هم در این مورد تذکر داده بود. عده‌ای می‌خواهند ایران را متهم کنند. ما به پیمان، گفت‌وگو و تعهدات منطقه‌ای متعهد هستیم و قبلا هم پیمان عدم تعرض را مطرح کردیم.این اتفاقات شاید بر قیمت نفت تاثیرگذار بوده است .

ربیعی درباره تفکیک وزارت صنعت گفت: فعلا منتظر هستیم از تصمیم مجلس به طور قطعی معطل شویم. ما باید از دهک های پایین حفاطت بیشتری داشته باشیم و مواظب باشیم مردم سقوط به دهک‌های پایین نکنند. دولت و شخص رئیس‌جمهور امروز این پیشنهاد را دادند وزارت بازرگانی برای کنترل و توزیع احداث شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر با مجلس توافق نرسیم قائم مقام بازرگانی را احداث خواهیم کرد.

سخنگوی دولت درباره حضور رئیس‌جمهور در جلسه روز چهارشنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اف ای تی اف گفت: از رئیس جمهور در این مورد بپرسید.

وی ادامه داد: این لوایحی که از سمت دولت رفته دارای بیشترین ثمر و کمترین ضرر است و اگر نتوانیم آن را تصویب کنیم، خود به خود ارتباط بانکی ما با جهان قطع می‌شود. این لوایح باقی مانده برای ما بسیار حیاتی است و امیدوارم خودمان ، خودمان را تحریم نکنیم و نفع مردم را در تصویب این مصوبه می‌دانیم.

سخنگوی دولت  درخصوص انتقادات رئیس‌جمهور از زنگنه گفت: تا جایی که من در دولت بودم چنین چیزی نبود مگر این که جلسه دیگری بوده باشد. آقای رئیس‌جمهور به آقای زنگنه اعتقاد دارد.

ربیعی درباره سازوکار اینستکس گفت: خانم اشمیت برای همین به ایران آمده بود و گفتند ساز و کار خواهد بود و این که بعداز شصت روز چه اتفاقی خواهد بود بگذارید آن روز برسد. اما به طرف های اروپایی ها  می گویم بگذارد این ساز و کار بماند.

سخنگوی دولت درباره پرداخت معوقات و پاداش فرهنگیان گفت: در جلسه‌ای که با انجمن‌های مختلف و معلمان داشتم نکات را گرفتم. بیشترین نگرانی‌ها برای رتبه‌بندی و معوقات بود که ۲ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته‌ایم. پرداخت معوقات در دستور کار دولت قرار دارد. معلمان شرایط سخت دولت را درک می‌کنند .

وی در خصوص ماجرای پاکت زرد آبه و دستاوردهای سفر وی  گفت: در پاکت زرد پیشنهادی نبوده است. سفر آبه دارای اهمیت ذاتی برای ما است. بعد ۴۱ سال بالاترین مقام اجرایی ژاپن به ایران آمد. رهبری نسبت به روابط دو جانبه ما موضع خوبی داشتند و برای ژاپنی‌ها امیدوارکننده بوده است. در صحبت‌های آبه این آمادگی اعلام شد که روابط دوجانبه بیشتر گسترش یابد بنا بر این نبوده با پیشنهاد خاصی مواجه شویم مبنا بیشتر برای روابط دوجانبه و انتقال پیام آمریکا بود که پاسخ مناسب را گرفتند.

ربیعی درباره افزایش حقوق کارمندان و کارکنان دولت گفت: ما به نفع کارکنان و کارمندان کار خواهیم کرد.

وی درباره اینکه دولت در  افزایش حقوق‌ها تخلف کرده گفت: استنباط ندارم که دولت تخلف کرده است و اجماعی هم‌نبوده است که دولت تخلف کرده است. مساله بند ۱۵۸ ضمایم و تبصره ۱۲ است که اجازه‌هایی به دولت داده که دولت در آن چهارچوب‌ها حرکت کرده است. در آن جلسه مشخص شد که مجلس هم باید رفع ابهام کند.

ربیعی با تاکید بر اینکه دولت به نفع کارمندها حرکت خواهد کرد، گفت: از هر آنچه که به نفع حقوق بگیران باشد، حمایت می‌کنیم. با مفاهمه بیشتر و جلسات بیشتر با مجلس در این خصوص به حل و فصل خواهیم رسید.

سخنگوی دولت علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر