کد خبر: 773994 A

سفیر انگلستان با انتشار پیامی در توییتر خبر احضارش به وزارت خارجه را تکذیب کرد.

به گزارش ایلنا، رابرت مکر سفیر انگلیس در ایران، به  خبر احضارش به  وزارت خارجه واکنش نشان داد و با انتشار پیامی در توییتر در این باره مدعی شد که احضاری صورت نگرفته است.

وی مدعی شد: واقعا عجیب است اصلا احضاری در کار نبود من خواستار یک ملاقات در وزارت خارجه شدم این فرصت به من  داده شد. البته اگر هم من احضار می‌شدم مانند همه سفیران پاسخ می‌دادم اما این احضار صورت نگرفته است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای این احضار را تایید کرد.

متن اطلاعیه وزارت خارجه ایران درباره احضار سفیر بریتانیا به این شرح است: در پی اظهارات خلاف واقع وزیرخارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از امریکا در متهم کردن کشورمان به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای‌عمان، دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه امروز در ملاقات با سفیر انگلیس، شدیدا به این مواضع غیر قابل قبول و ضد ایرانی دولت انگلیس اعتراض و با اشاره به اتهام مطروحه که بدون ارائه کمترین سند و مدرکی و تنها در چارچوب سیاست دنباله روانه لندن از واشنگتن مطرح شده، افزود: در جریان جلسه(بسته)پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل نیز هیچ‌کس بجز انگلیس با این اتهام واهی آمریکا همراهی نکرد؛ حتی بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی شناخته شده نیز ادعای آمریکا و انگلیس را به استناد اظهارات مقامات شرکت مالک کشتی و ملوانان آن رد کردند.

مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه با تقبیح این اتهامات بی اساس و اعلام اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران خواستار ادای توضیح طرف انگلیسی و تصحیح این موضع گردید و افزود: واکنش های مردمی علیه  انگلیس ناشی از اینگونه رویکردهای حمایت گرانه این کشور از ادعاهای بی‌پایه و اساس مقامات آمریکایی در مسائل مختلف از جمله موضوع فوق است و اتخاذ مواضع واقع گرایانه از سوی دولت انگلیس منطبق با واقعیات سیاست های جمهوری اسلامی ایران و لزوم تجدید نظر در رویکرد این کشور، را یادآوری می کنیم.

سفیر انگلیس در این دیدار اظهار داشت: مراتب را فورا به لندن منعکس خواهد کرد.

انگلیس ایران وزارت خارجه رابرت مکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر