کد خبر: 773234 A

واکنش نمایندگان مجلس به حمله به نفتکش‌ها؛

نمایندگان مجلس با بیان اینکه رفتارهای آمریکا که از جمله آنها ایجاد ناامنی در خاورمیانه است، عواقب خوبی برایشان نخواهد داشت، معتقدند: ما باید با رفتار عاقلانه و تدبیر، شرایط را به دست کسانی که می‌خواهند اوضاع را بهم بریزند، نسپاریم.

غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تاثیر حضور آمریکا در تنش‌زایی در منطقه اظهار داشت: قطعا رژیم‌هایی مثل اسرائیل و سعودی‌ها از شرایط فعلی منطقه و آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند، اسرائیل که بود و نبود خود را در ایجاد تنش می‌داند، در عین حال وقوع این حادثه درست زمانی که نخست وزیر ژاپن با مقام‌های بلندپایه ایران در حال مذاکره بوده، بیانگر حضور پررنگ آمریکا در پشت پرده این قضیه است به طوری که موضع‌گیری شتابزده وزیر امور خارجه این کشور هم موید این امر است.

وی با بیان اینکه رفتار آمریکا در خاورمیانه برای ایجاد طالبان، القاعده و داعش حاکی از سیاست‌های تنش‌زای این کشور است، افزود: رفتارهای ترامپ به نمایندگی از آمریکا در شأن ملت این کشور نیست، ادبیات و نحوه تعامل او قطعا در تناقض آشکار با دستاوردهای علمی ملت این کشور بوده و تمام پیشرفت‌های مردمش را زیر سوال می‌برد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه رفتارهای آمریکا عواقب خوبی نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: ژست ناسیونالیستی و خروج بی محابا از معاهدات بین‌المللی و برجام در حالی که آمریکا خود را منادی جهانی شدن می‌دانسته، بسیار برایشان شکننده بوده، ضمن اینکه بهانه‌ای بزرگ برای قدرت‌نمایی بیشتر ایران در منطقه و جهان خواهد بود.

وی با اشاره به سیاست‌های تنش‌زدای ایران در منطقه تصریح کرد: درگیری برای هیچ کشوری خوب نیست، اجنتاب از تنش، رعایت الزامات بین‌المللی، تسریع در بهبود روابط خارجی و آنچه منافع ملی کشور را در کوتاه‌مدت و درازمدت تامین کند، استراتژی ایران است.

حیدری همچنین با اشاره به تاثیر تنش‌ها بر قیمت نفت، یادآور شد: قطعا اینگونه درگیری‌ها بلافاصله روی بالا رفتن قیمت نفت تاثیر می‌گذارد، آمریکا می‌خواهد سهم خود را از بازار جهانی بالا ببرد، اما واقعیت این است که افزایش قیمت نفت چندوجهی است به نفع و به ضرر عده‌ای است. گرچه آمریکا در تلاش است خود را در زمره تولیدکنندگان قرار دهد، اما واقعیت این است که فعلا نیاز به واردات دارد و تا زمانی که قیمت بالا باشد، دیگر فرآورده‌ها از جمله بنزین هم با رشد قیمت در این کشور مواجه خواهد شد و این تبعات بسیار منفی در سطح جامعه خواهد داشت و مردم ایالات متحده را به لحاظ روانی تحت فشار و استرس قرار می‌دهد. 

تصمیم جدید در اوپک برای حفظ منافع حداکثری ملت

پروانه مافی هم به ایلنا گفت: حمله به نفت‌کش‌ها از جانب کسانی است که می‌خواهند در منطقه آتش را روشن کنند و مسئولیت آن را به عهده ایران بیندازند، در مورد الفجیره هم همین اتفاق افتاد ولی خوشبختانه ثابت شد کار ایران نبوده است. 

وی افزود: کسانی هستند که شیطنت می‌کنند و می‌خواهند که در این شرایط اوضاع را دگرگون کنند تا به منافع جنگ‌طلبانه خود دست پیدا کنند، اما قطعا عدم دخالت ایران در جنگ‌افروزی و تنش و تلاش برای اهداف صلح‌طلبانه روشن و به همه اثبات می‌شود. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه اولین نتیجه اینگونه ناامنی‌ها در خاورمیانه بالا رفتن قیمت نفت است، گفت:  مهمترین اقدام ما در شرایط کنونی این است که خویشتن‌داری خود را حفظ کنیم و عاقلانه و با تدبیر شرایط را به دست کسانی که می‌خواهند اوضاع را بهم بریزند، نسپاریم. 

وی تاکید کرد: با توجه به این اوضاع قطعا ایران باید در اجلاس آتی اوپک تصمیم جدیدی اتخاذ کند که منافع حداکثری ملت را تامین کند.

ایالات متحده قیمت نفت حادثه دریای عمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر