کد خبر: 773167 A

فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد‌: برای آن‌چه که در منطقه در حال رخ دادن است باید یک کمیته حقیقت‌یاب شکل گیرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در واکنش به حادثه نفت‌کش‌ها در تنگه هرمز، گفت: معتقد هستم برای ناامنی مسیر نفتکشی در دریای عمان جمهوری اسلامی ایران، کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا باید دو اقدام کوتاه و بلندمدت انجام دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقدام کوتاه مدت این است که یک کمیته حقیقت‌یاب منطقه‌ای با حضور ایران و دیگر کشورها در مورد این مسائل شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: معتقد هستم طرف‌های ثالثی در این اتفاقات حضور دارند که قصدشان ناامن کردن منطقه است و سود این موضوع به جیب‌شان می‌رود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کنار کار کوتاه‌مدت اقدامات همیشگی هم باید صورت گیرد، گفت: کار بلند‌مدت آن است که کشورهای منطقه فراتر از اختلافات سیاسی یک سازوکار برای امنیت آبراه منطقه اتخاذ کنند و این موضوع را به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار دهند.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید یک «معاهده منطقه‌ای» ایجاد کنند،‌ اظهار داشت: اثر این کار این است که عملا حوزه‌های ترانزیتی، اقتصادی و تجاری از حوزه چالش‌های سیاسی دور  و به خط قرمز طرف‌های معاهده تبدیل می‌شود و همگان بر سر ایجاد امنیت همکاری می‌کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که این دو اقدام باید صورت گیرد زیرا با یکدیگر مرتبط هستند، گفت: آنچه‌ که در حال حاضر اتفاق می‌افتد نه تنها منجر به یک همکاری جمعی برای دستیابی به امنیت منطقه نمی‌شود، بلکه باعث ایجاد موضع‌گیری‌های متقابل می‌شود.

وی تاکید کرد:‌ موضع‌گیری‌های متقابل فقط اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند، لذا معتقد هستم برای ایجاد این دو اقدام کشورهای مختلف باید به مذاکره بنشینند. 

فلاحت‌پیشه ادامه داد: البته در این میان کشورهای منطقه که موضع میانه‌ای دارند مانند عمان، کویت و قطر راحت‌تر می‌توانند در این زمینه کمک کنند که این همکاری‌ها شکل بگیرد. 

تنگه هرمز نفتکش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر