کد خبر: 772552 A

سفیر تاجیکستان در ایران:

سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: درب سیکا برای همه کشورها باز است و هر کشور عضو قاره آسیا، می‌تواند با حقوق کامل وارد آن شوند ولی تا آنجا که می‌دانم عربستان برای عضویت در آن، درخواستی نداده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نظام‌الدین زاهدی سفیر جمهوری تاجیکستان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با پنجمین نشست سران سیکا و سفر رئیس‌جمهور به دوشنبه برای شرکت در این نشست گفت: کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا همایشی بین‌المللی محسوب می‌شود که با هدف تحمیم همکاری‌ها در جهت صلح و امنیت منطقه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این همایش نخستین بار به پیشنهاد نورسلطان نظربایف رییس‌جمهور پیشین قزاقستان تشکیل شد. ابتکار رییس جمهور قزاقستان مورد توجه کشورهای منطقه قرار گرفت و در نخستین نشست در سال ١٩٩٩ با ١٥ عضو و ٧ ناظر و نمایندگان سازمان ملل شرکت کردند و آیین‌نامه سیکا به تصویب رسید.

این دیپلمات ارشد گفت: این اجلاس چهارسال یک بار برگزار می‌شود پیش از این چهار نشست در آلماتی، استانبول و شانگهای برگزار شده است. در نشست پیشین ریاست این نشست به جمهوری تاجیکستان محول شد که تا سال ٢٠٢٠ ادامه خواهد داشت.

زاهدی گفت: مقر این سازمان در شهر نورسلطان( آستانه) قزاقستان است و در حال حاضر ٢٧ کشور عضو این سازمان منطقه‌ای بوده و ٧ کشور هم عضویت ناظر در این سازمان دارند. سازمان ملل متحد و سازمان امنیت اروپا هم عضو ناظر این سازمان هستند.

وی افزود: تاکنون سه کشور قزاقستان، ترکیه و چین ریاست این سازمان را برعهده داشتند. ریاست جمهوری تاجیکستان بر این سازمان در حالی انجام می‌شود که چالش‌هایی مانند تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر قاره آسیا را مورد تهدید قرار می‌دهد.

سفیر تاجیکستان گفت: جمهوری آذربایجان در دوره ریاست خود تلاش می‌کند برای مقابله با خطرهای معاصر امکان همکاری را میان کشورهای عصو را فراهم کند. هدف تاجیکستان همچنان افزایش تبادلات اقتصادی میان کشورهای منطقه سیکا است. در بعد انسانی در محور فعالیت‌های تاجیکستان مساعدت فرهنگی و افزایش آگاهی‌سازی نسبت به فرهنگ‌های مختلف است.

وی افزود: پنجمین نشست سیکا در روزهای ٢٣ و ٢٤ در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد و تاکنون شرکت ١٢ کشور در سطح سران کشورها، ٣ کشور در سطح راهبران کشورها و کشورهای باقیمانده در سطح فرستادگان ویژه قطعی شده است.

زاهدی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر سفر حسن روحانی بر تعمیق روابط دو کشور گفت: ما اطمینان داریم سفر رییس‌جمهور ایران به تاجیکستان فصل نویی در روابط تهران و دوشنبه خواهد بود. همواره گرمی‌ها پس از سردی‌ها آغاز می‌شود. روابط ما سرد بود اما دو طرف تصمیم گرفتند موانع را برطرف کنند. دو طرف علاقمندی خود را برای توسعه روابط اعلام کرده‌اند و این روند مثبت در جریان سفر آقای روحانی هم مورد تایید قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص اختلافات دو کشور در حوزه انرژی گفت: در زمینه همکاری‌ها در حوزه  انرژی ما باید در مورد مشکلات صحبت کنیم. حل این مشکلات وابسته به پرداخت بدهی‌های ما است و جدول پرداخت ماهانه مورد توافق قرار گرفته است. تاجیکستان از لحاظ انرژی ثروتمند است و اگر بتوانیم درست از آن استفاده کنیم، کل منطقه را با برق ارزان تامین کنیم. مشکل ما خط انتقال برق به کشورهای منطقه است. دستاوردهای ما در همکاری‌های حوزه انرژی، برتر از مشکلات است.

سفیر تاجیکستان در تهران در خصوص توافق دو کشور برای تروریستی اعلام کردن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز گفت: گسترش تروریسم از مشکلات عمده جهان امروز است و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند بر تروریسم فائق آید. بنابراین تاجیکستان با ایران هم در مساله مبارزه با تروریسم همکاری می‌کند و ماهیت اصلی سند امنیتی هم امکان این همکاری را مهیا می‌کند. توافق دو کشور نیز شرح همان سند است. ما پایبند به متن مورد توافق هستیم و باور داریم هر دو طرف، اهداف این سند را برای مبارزه با تروریسم را دنبال خواهند کرد. حزب نهضت اسلامی در قانون تاجیکستان یک حزب تروریستی شناخته شده است.

زاهدی در پاسخ به این سوال که آیا عربستان پیشنهادی برای عضویت در اجلاس سیکا داده است؟ عنوان کرد: درب سیکا برای همه کشورها باز است و هر کشور عضو قاره آسیا، می‌تواند با حقوق کامل وارد آن شوند ولی تا آنجا که می‌دانم عربستان برای عضویت در آن، درخواستی نداده است.

وی در رابطه با اولویت کاری خود به عنوان سفیر تاجیکستان در ایران هم گفت: من می‌خواهم مناسبات‌های سیاسی میان دو کشور رواج داشته باشد و همکاری‌های اقتصادی با توجه به توانمندی ایران توسعه بیشتری داشته باشد. همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور هم‌اکنون هم ادامه دارد و بسیاری از شرکت‌های ایرانی در احداث نیروگاه‌های انرژی در تاجیکستان حضور دارند و روابط فرهنگی میان دو کشور که تاریخی است باید افزایش یابد و در سطح شأن دو کشور باشد.

این دیپلمات تاجیک با اشاره به همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری اظهار داشت: سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ با اعلام رئیس‌جمهور تاجیکستان، سال‌های گردشگری اعلام شده‌اند و در این چارچوب می‌توان با شرکت‌های گردشگری ایرانی روابط خوبی داشته باشیم. روابط بشردوستانه نیازمند تحکیم بیشتری دارد. مردم دو کشور نیاز به ترجمه و فراگیری زبان دیگر ندارند. عوامل زیادی موجود هستند که می‌توانند موجب رشد و توسعه مناسبات‌ها و روابط دو کشور باشد.

مقر این سازمان در شهر نورسلطان( آستانه) قزاقستان است و در حال حاضر ٢٧ کشور امارات متحده عربی، افغانستان، بحرین، بنگلادش، ویتنام، اسرائیل، عراق، کامبوج، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، مصر، مغولستان، جمهوری آذربایجان، پاکستان، روسیه، تایلند، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان، اردن، فلسطین، چین، هندوستان، سریلانکا، جمهوری کره و ایران عضو این سازمان منطقه‌ای بوده و ۸ کشور بلاروس، اندونزی، لائوس، مالزی، فیلیپین، اکراین، ایالات متحده آمریکا و ژاپن هم عضویت ناظر در این سازمان دارند. همچنین ۵ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله سازمان ملل متحد و سازمان امنیت و همکاری اروپا هم عضو ناظر این سازمان هستند.

سفیر تاجیکستان در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر