کد خبر: 771699 A

فاطمه حسینی:

نماینده تهران گفت: از عدالت اجتماعی فاصله گرفته‌ایم و اقشار ضعیف جامعه که ماه‌ها بر سر سفره‌هایشان گوشت، مرغ و برنج نیست، هیچ بهره‌ای از اعطای سیاست‌های ارزی ۴۲۰۰ تومانی نمی‌برند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سیده فاطمه حسینی امروز در صحن علنی مجلس در نطق میان‌دستور خود گفت: سخن امروز من به ضرورت وظیفه نمایندگی مردم است. در نطق‌های پیشین خود به کرات از وضعیت اقتصادی و اقداماتی که باید اتخاذ شود مطالبی را بیان کردم لیکن چالش‌های اقتصادی هم همچنان ماندگار است و حاکی از ضرورت اتخاذ سیاست‌های خردمندانه اقتصادی است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: گزارش‌ها از یک سو بیانگر وضعیت فزاینده بیکاری به خصوص بیکاری جوانان است. در همین میان وضعیت معیشت مردم در تنگنای شدیدی قرار دارد. دولت و به خصوص وزارت اقتصاد باید در فرصت باقی مانده از ابزارهای مناسب در اختیار از جمله بیمه، بانک‌ها، گمرک، سرمایه‌گذاری و مالیات استفاده کنند تا در راستای کاهش شکاف رکودی در کشور گام بردارند.

این عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: در نطق اضطراری پیشینم که چند روز پس از اتخاذ سیاست‌های ارزی ۴۲۰۰ تومانی در سال گذشته بود، عنوان کردم که انتظار می‌رفت تصمیمی اتخاذ شود تا مانع توزیع رانت و هدررفت منابع ارزی کشور شود لیکن پس از گذشت بیش از چهار ماه تجربه ناکام اتخاذ سیاست مذبور تغییر یافت. اینک هم پس از بارها بیان این مطلب مجددا تکرار می‌کنم؛ ‌همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی نه تنها توام با توزیع رانت است بلکه از هدف بسیار دور می‌شود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: دولت در مهار قیمت‌های کالاهای اساسی که مورد نیاز طبقات ضعیف و متوسط جامعه است، ناموفق بوده است به صورتی که مابه‌التفاوت قیمت ارز به همین اقشار و دهک‌های پایین جامعه باید اختصاص پیدا کند و بخشی از آن برای جبران کسری بودجه دولت هزینه شود، سیاست مطلوب‌تری اتخاذ شده است.

این نماینده اصلاح‌طلب فراکسیون زنان یادآور شد: تداوم روند حاضر در خصوص این سیاست در بحث کالاهای اساسی را به چند دلیل امکانپذیر نمی‌دانم؛ نخست آنکه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی معادل بیش از یک‌چهارم بودجه عمومی کشور که حتی در شرایط فعلی یک میلیارد تومان آن هم در فضای تحریم و جنگ اقتصادی حائز اهمیت است در حال حاضر به این شکل هزینه می‌شود و این در حالی صورت می‌گیرد که ما ارز ارزان می‌دهیم و مردم کالای گران می‌خرند! با اجرای این سیاست در گام بعدی با مطالعه عدالت اجتماعی می‌‌بینیم که با اجرای این سیاست از عدالت اجتماعی فاصله گرفته‌ایم و اقشار ضعیف جامعه که ماه‌ها بر سر سفره‌هایشان گوشت، مرغ و برنج نیست، هیچ بهره‌ای از اعطای این سیاست نمی‌برند.

سیدفاطمه حسینی گفت: تولید کالاهای اساسی در داخل با اتخاذ این سیاست رو به وخامت خواهد گذاشت و می‌توان گفت که وضعیت تولید این کالاهای اساسی با توجه به تخصیص ارز ترجیحی به این کالاها در میان‌مدت به شرایطی منجر خواهد شد که کشور به صورت وابسته در این موضوع عمل خواهد کرد، در نتیجه تداوم این سیاست امکانپذیر نیست و منجر به فاجعه‌ای در این زمینه خواهد شد.

وی ادامه داد: بر خودم ضروری می‌دانم مجددا در زمین اصلاح این سیاست به دولت تذکر دهم. در موضوع سیاست خارجی نیز نمی‌توانم از موضوع سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران بگذرم. انتظار داریم که با درک شرایط شفاف موجود یعنی عملکرد وفق قوانین و در چهارچوب توافق‌نامه برجام که توسط جمهوری اسلامی ایران منع شده و از سوی دیگر اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و با درک این شرایط پیام روشنی از اصلاح این رویکرد ظالمانه علیه ملت ایران باشد.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به مسائل آموزشی حوزه انتخابیه خود گفت: در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس یکی از موارد بسیار مهمی که بارها به وزیر آموزش و پرورش تذکر داده شده در این مورد که بیش از ۴۰ درصد مناطق این منطقه به طور کامل نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی است، در این زمینه مستدعی است که این وزارتخانه توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد و برنامه مشخصی برای اصلاح این موضوع در نظر بگیرد تا فرزندان ما و آینده‌سازان کشورمان در این مدارس آسیب نبینند. ضمن اینکه بسیاری از همین مدارس به خصوص در حاشیه تهران از حداقل تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیز بی‌بهره هستند.

سیده فاطمه حسینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر