کد خبر: 771276 A

رحمانی در صحن مجلس:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درحال حاضر براساس آخرین آمار ۰.۲ درصد کالاهای مورد نیاز کشورهای اوراسیا توسط ایران تامین می شود و ۰.۳ درصد صادرات آنها به ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، رضا رحمانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو در دفاع از آن گفت: در حال حاضر براساس تاکیدات مقام معظم رهبری باید همکاری و استفاده از ظرفیت همسایگان را در اولویت قرار داد، در واقع در سال جاری تمرکز ما بر روی کشورهای منطقه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه درحال حاضر بر اساس آخرین آمار ۰.۲ درصد کالاهای مورد نیاز کشورهای اوراسیا توسط ایران تامین می‌شود و ۰.۳ درصد صادرات آنها به ایران است، تصریح کرد: علیرغم همسایگی ایران با ۳ کشور از اعضای اوراسیا، به خوبی از این ظرفیت استفاده نشده است.  

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد از صادرات جهانی تحت پوشش قراردادهای بین المللی صورت می‌گیرد و سهم ایران از آن تنها ۴ درصد است، ادامه داد: اوراسیا از مهمترین اتحادیه‌های جهانی است و این موافقت‌نامه جدی‌ترین توافق نامه‌ای است که ما ورود کرده‌ایم.

رحمانی با تاکید بر اینکه می‌توانیم بر روی اقلام کالایی در این توافق نامه، مذاکره و تعداد و اقلام آن را مطابق با منافع کشور کاهش یا افزایش دهیم، عنوان کرد: در حال حاضر با اجرای این توافق نامه تعرفه ترجیحی ۳۶۰ قلم کالا در اختیار کشورهای اوراسیا قرارداده می‌شود و در مقابل صادرات ۵۰۲ قلم از کالاهای ایرانی با تعرفه ترجیحی انجام می شود.

وزیر صمت در پایان خاطرنشان کرد: طی ۳ سال گذشته برای اجرای این توافقنامه، مهمترین مورد منافع ملی کشور بوده و این لایحه در مجلس ۵ کشور عضو اوراسیا تصویب شده است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر