کد خبر: 771099 A

ظریف:

وزیر امور خارجه گفت: وظیفه‌ای که اروپایی ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف امروز در حاشیه  حضورش در مدرسه علامه حلی در جمع خبرنگاران در خصوص سفر قریب الوقوع مقام‌های خارجی به تهران اظهار داشت: سفر نخست وزیر ژاپن و وزیر امور خارجه آلمان و همچنین سفر آقای روحانی به بیشکک و دوشنبه که در آن فرصت دیدار با رهبران این دو کشور را فراهم می آورد فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران در جهت تبیین سیاست‌های خود، آینده پیش‌رو و همچنین پیدا کردن راه حل برای برخورد با سیاست هایی فراهم می آورد که همه دنیا را هدف قرار داده‌ است.

وزیر امور خارجه درباره مذاکرات روز دوشنبه (فردا) هیات آلمانی و ایرانی و این که آیا وین جوابی برای بدعهدی‌های اروپا خواهد داشت یا نه، گفت: اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از ایران حتی در حوزه هایی که به برجام ربطی ندارد، انتقاد کنند.  

وی با بیان این که سیاست های غرب در منطقه ما جز خسارت چیزی نداشته است، اظهارداشت: برخی کشورها مثل آلمان فروش تسلیحات به عربستان برای بمباران مردم یمن را متوقف کردند اما در مجموع غرب به رژیم‌های خودکامه اجازه می‌دهد که جنایت انجام دهند.

ظریف خاطرنشان کرد: وظیفه‌ای که اروپایی‌ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی‌سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است. در برجام اقدام مهم نیست بلکه نتیجه مهم است. اینکه گفته شود ما تلاش کردیم و نشد، خُب ما هم می‌توانیم از این به بعد تلاش کنیم و نشود.

وزیر امور خارجه در خصوص ضرب الاجلی که ایران برای اروپایی‌ها تعیین کرده است، گفت: بحث ضرب‌الاجل مطرح نیست بلکه بحث برنامه جمهوری اسلامی ایران است. ما برنامه خود را اعلام کردیم و گفتیم در ۶۰ روز اول این اقدام را انجام می‌دهیم و در ۶۰ روز بعدی اقدامات دیگری انجام خواهیم داد و بعد هم برای اقدامات بعدی تصمیم خواهیم گرفت.

ظریف یادآورشد: لذا بحث ضرب‌الاجل نیست و آنها می‌توانند اگر اقدامی انجام می‌دهند بر اساس وظایف خودشان باشد و ما هم اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم یا به تناسب اقدامات آنها تصمیم‌گیری خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعای برایان هوک مبنی بر فتوشاپ قلمداد کردن توان دفاعی و موشکی ایران، اظهار داشت: خواهیم دید.

وی گفت: سیاست‌های آمریکا فقط ایران را هدف قرار نداده بلکه کل کشورهای دنیا را هدف گرفته است.

ظریف با اشاره به تصمیم چین و روسیه مبنی بر استفاده نکردن از دلار در مبادلات اقتصادی ادامه داد: اکنون زمان خوبی برای همدلی است و نباید اجازه دهیم آمریکا سیاست‌های یک طرفه خود را علیه دنیا ادامه دهد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: مقام معظم رهبری معتقدند دانش آموزان باید فکر کنند و بیندیشند. ایشان بر کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها، راه‌حل‌ها و ایده‌های مختلف تاکید دارند.

وی تاکید کرد: اما در مرحله اجرا همه باید یک سیاست را اجرایی کنیم.

ظریف در خصوص اجلاس شانگهای گفت: ما عضو ناظر شانگهای هستیم و این اجلاس فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های ما است.

وی در ادامه با اشاره به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران اظهار کرد: آقای آبه به عنوان نخست وزیر کشور دوست به ایران سفر می‌کند و ما دیدگاه‌های خود را به او اعلام می‌کنیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آقای ترامپ اعلام کرده جنگ اقتصادی است، جنگ اقتصادی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد و باید این سیاست متوقف شود. تنها راه حل مشکلات اقتصادی، توقف سیاست جنگ اقتصادی است و ما این موضوع را به صورت خصوصی و عمومی به «آبه» اعلام کرده ایم.

ظریف افزود: در دیدار با شینزو آبه مباحث دوجانبه هم مطرح خواهد شد و ما دیدگاه‌های وی را با دقت گوش خواهیم کرد و در مقابل، دیدگاه‌های خودمان را به صورت تفصیلی اعلام خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما دو اجلاس مهم پیش روی داریم، اجلاس شانگهای و اجلاس همکاری‌ها در آسیا. در هر دو اجلاس، فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهور فراهم است.

ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر