کد خبر: 770778 A

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سید هادی رضوی؛

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در ابتدای این جلسه، قاضی مسعودی‌مقام از متهم رضوی خواست که در جایگاه قرار بگیرد. رئیس دادگاه بار دیگر اتهامات این متهم را قرائت کرد و از او خواست که آخرین دفاعیات خود را در دادگاه مطرح کند و از ارائه مطالب تکراری نیز خودداری کند.

از اهالی رسانه تمنا دارم امروز برای رضای خدا تیتر نزنند

متهم رضوی پس از قرار گرفتن در جایگاه گفت: در ابتدای جلسه از قاضی مسعودی‌مقام به خاطر سعه صدرشان تشکر می‌کنم که در جلسات گذشته صحبت‌ها را به خوبی گوش کردند. امروز نیز تمنا دارم به واسطه اینکه نماینده دادستان در جلسات گذشته مطالبی را گفته بود، اجازه فرمایید صحبت‌های خود را ارائه دهم. همچنین از اهالی رسانه تمنا دارم امروز برای رضای خدا تیتر نزنند و حرف‌های من را عیناً منتقل کنند.

وی خطاب به قاضی مسعودی‌مقام گفت: باید در این جلسه مستندات را ارائه می‌کردیم در نتیجه چند روز فهرست‌بندی را از مستندات خود انجام دادیم.

قاضی مسعودی‌مقام در پاسخ گفت: شما مستندات را به دادگاه ارائه دهید و ما تک به تک آن را بررسی می‌کنیم.

رضوی ادامه داد: بنده از آقایان علی‌محمدی و قهرمانی تشکر می‌کنم چرا که باعث شدند من سیستم بانکی کشور را بیشتر تشریح کنم در نتیجه خوشحالم که شما باعث شدید مراحلی از دفاعیات بنده آشکارتر شود.

اگر مطالبم به خوبی شنیده شود در روند دادگاه تغییرات جدیدی رخ می‌دهد

متهم ردیف اول خطاب به قاضی گفت: آقای علی‌محمدی جلسات گذشت بعد از عرایض بنده مطالبی را مطرح کردند که بنده جزء به جزء درباره آن صحبت می‌کنم و دوست دارم این مطالب به خوبی شنیده شوند چون اگر شنیده شود در روند دادگاه تغییرات جدیدی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اظهارات علی‌محمدی راجع به ماده ۱۸۶ گفت: شما ماده ۱۸۶ را تعریف کردید و گفتید که میزان آن ۶۰ میلیارد تومان است که سه سال بعد اخذ شده است اما پایین این ماده قید شده که ماده ۱۸۶ برای بررسی عملکرد سال ۹۰ است. آقای قهرمانی هم به این موضوع اشاره کرد.

رضوی تصریح کرد: باید توجه شود شعبه بانک این موارد را تک به تک اخذ می‌کرده است. آیا ماده ۱۸۶ به واسطه استعلام بانک است یا سازمان دارایی یا مشتری از سازمان دارایی؟ جواب این است؛ بانک از سازمان دارایی.

وی افزود: بانک صورت‌های مالی را ضمیمه می‌کند و برای دارایی می‌فرستد و دارایی هم صورت‌های مالی و اظهارنامه‌ها را بررسی می‌کند اما وقتی شما این مطلب را ارائه می‌کردید ما می‌دانستیم شما چه چیزی را بگویید.

اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد خطا است

رضوی یادآور شد: ماده ۱۸۶ ارائه شده برای ما به صورت تک به تک گرفته شده و بانک برای هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ را صادر کرده است. به عنوان مثال در تاریخ ۷ خرداد ماه سال ۹۲ از این ۶۰ میلیارد تومان قرار بود ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات داده شود و در تاریخ ۱۹ خرداد ماه همان سال تاریخ تسهیلات ارائه می‌شود.

در این لحظه متهم رضوی کنار میز قاضی رفت و مستندات خود را مربوط به تک به تک ارائه شدن ماده ۱۸۶ برای هر درخواست برای قاضی توضیح داد.

متهم رضوی ادامه داد: من از این همه عالمان بانکی که در دادگاه حضور دارند می‌پرسم که آیا ماده ۱۸۶ راه مشتری به بانک می‌دهد یا دارایی به بانک؟ من اصلا نباید ماده ۱۸۶ را بدهم بلکه دارایی باید آن را ارائه بدهد. دارایی است که جواب بانک را می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: دوستان اشاره کردند که رضوی ذی‌نفع واحد را رد کرده است. اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد خطا است و در صورتی که بخواهند این کار را انجام دهند باید چند بانک را کنسرسیوم کنند.

ثبت اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بود

رضوی گفت:  در جلسه قبل نماینده بانک مرکزی یک نامه خواند و رفت و به این موارد اشاره نکرد. ثبت اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بود که ده درصد آن را بانک نگه می‌داشت و مسدود می‌کرد.

وی افزود: صورت بانکی مالی بانک سرمایه در سال ۹۲، هفت هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بوده است.

متهم رضوی گفت: بانک بابت هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ صادر کرده است.

آقای علی محمدی می‌خواست ابرو را درست کند، چشم را کور کرد

رضوی در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: در کیفرخواست آمده است که من از ۲۰ درصد بیشتر تسهیلات گرفته‌ام و مدیران با من همکاری کرده‌اند در حالی که من بیش از ۲۰ درصد نگرفته‌ام و بانک بیش از این میزان نمی‌تواند تسهیلات بدهد. آقای علی محمدی توضیحاتی داد اما می‌خواست ابرو را درست کند، چشم را کور کرد. من ملک خود را به دادگاه ارائه کرده‌ام. آقای علی محمدی گفته سه کارشناس را به کانون وکلا معرفی کرده‌ام. چطور می‌شود ملکی که نماینده خود آن را ۵۰ میلیارد قیمت‌گذاری کرده ۲۰ میلیارد شود؟

وی افزود: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام و اظهارنامه‌هایم به نام شده است و اولین بار در جلسه دادگاه اعلام کردم اظهارنامه سال ۹۵ را آقایان خانی یا باقری تایید نکرده است بلکه آقای پویان شاد امضا کرده است و این‌ها قابل توجه آقای علی‌محمدی نمره ۲۰ کلاس آقای‌خانی است. من ماده ۱۸۶ را داشتم که اول گفتند نیست در حالیکه صراحتا می‌گویم صورت‌های مالی را ارائه کرده‌ام و طبق این صورت‌های مالی اجازه اخذ تسهیلات داده شده در حالیکه هیچ کدام در قراردادها نیست. چرا من باید زودتر به دادگاه بیایم؟

مرد باشید و پای کار خود بایستید

این متهم بیان کرد: در صورت‌های مالی سال ۹۷ صراحتا مطالبی آوردم که نشان می‌دهد موسسات دیگری هم مانند من صورت حساب مالی داشتند. من در صورتجلسه سال ۹۴ بدهکار هستم اما در سال ۹۵ بدهی ندارم. آقایان گفتند پول معلم‌ها را خورده‌ای. قابل توجه معتقدان به حیف و میل شدن اموال، از ۸۰ میلیارد تومان ۲۲ میلیارد پرداخت شده است. در مورد پول معلمان اگر صندوق غارت شده است چطور پول فرهنگیان بازنسشته را پرداخت کرده‌اید؟ این چه غارتی است که از سویی سرمایه‌گذاری بزرگ برای آینده می‌کنند؟

رضوی ادامه داد: سرمایه‌گذاری ما اصلا پول فرهنگیان نیست. من در مشارکت مدنی فعال بوده‌ام که مدارک آن را ارائه کرده‌ام. مبالغ مستقیما به حساب من وارد می‌شد زیرا کار من به صورت عام بازرگانی بود و مدیران گردن هم می‌اندازند. مرد باشید و پای کار خود بایستید.

مرغ پخته هم از این حرف‌ها خنده‌اش می‌گیرد

متهم رضوی گفت: آقای قاضی من دو قرارداد سری نشان‌تان می‌دهم و معذورم که نمی‌توانم در مورد آن به رسانه‌ها بگویم و اینکه نمی‌توانم اعلام کنم دلیل خاصی دارد.

وی در مورد ضمانت‌نامه‌ها و موضوع اداره دام گفت: از مدیران بانک سوال دارم، آقای پویان‌مهر آیا در این رابطه قرارداد را بنده وسط کار عوض کردم؟ شرکت دام به بانک سرمایه صراحتا نامه زده که ضمانت‌نامه انجام تعهد می‌خواهد لذا بعد از تایید شما به من ابلاغ شده است و شما با شرکت دام در تماس بوده‌اید. شما بودید که ضمانت نامه انجام تعهد صادر کردید. اگر من نامه را جعل کرده‌ام بگویید.

متهم رضوی گفت: اگر قراردادی وجود نداشت، باید به شرکت دام اعلام می‌کردید. مرغ پخته هم از این حرف‌ها خنده‌اش می‌گیرد.

متهم حین ارائه دفاعیات دررابطه با ضمانت‌نامه‌ها و شرکت دام چندین مرتبه نزد قاضی رفت و مستندات موجود را ارائه داد.

امان از تزویر و ریا

وی تصریح کرد: ضمانت‌نامه محل سودآوری بانک‌ها است. ۲۰ درصد از شما پول می‌گیرند و سود نمی‌دهند و وقتی بدهکار می‌شوند اقدام به صدور ضمانت‌نامه می‌کنند. آقای قهرمانی اعلام می‌کند رضوی می‌خواسته ضمانت‌نامه قیر بگیرد و راهش ندادند در حالی که در مورد ضمانت‌نامه کارتن خواب‌ها اولین بار بنده به آقای هادی توضیح دادم.

متهم رضوی افزود: در مورد ضمانت نامه کارتن خواب‌ها در سال ۹۴ و ۹۵ پرونده تشکیل و دست مجموعه‌ای داده شده بود. بنده به بانک گفتم که کارتن‌خواب هستند و برای ضمانت نامه‌ها ۵ درصد دیپوزیت گرفتند و از من ۲۰ درصد گرفتند.

متهم رضوی گفت: آقای علی محمدی در جلسه قبل با صدای بغض آلودی گفتند امان از تزویر و ریا. من به آقای خانی نامه زدم و گفتم اتفاقاتی افتاده که بلافاصله خانم شیخی مدیر حقوقی را تغییر می‌دهند و آقای هادی سرپرست حقوقی می‌شود که اسناد آن نیز موجود است.

اگر این، اسناد را نداشتم نمی‌توانستم حرف‌هایم را بفهمانم

هادی در این هنگام گفت: این قرارداد یک ساعت هم اجرایی نشد.

متهم گفت: امضای شما موجود و این مصوبه هیات مدیره است.

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به رضوی گفت: این اسناد مصوبات داخلی بانک سرمایه است این‌ها را از کجا آوردید؟

متهم گفت: اگر این، اسناد را نداشتم نمی‌توانستم حرف‌هایم را بفهمانم. بنده نامه را به بازپرسی دادم و آنها ادله به بازپرسی ارائه دادند.

متهم اضافه کرد: آقای زینی همکار شوهر خانم شیخی و آقای پاکزاد صراحتا اعلام می‌کنند که خانم شیخی و آقای زینالی در سال ۹۲، ۶۱۵ میلیون اضافه‌تر گرفته و خرج دوا و درمان خواهرش کردند. این مبلغ برگردانده شد و هردو عزل شدند. خارج از ضوابط بانکی پول می‌گرفتند و طرح دعوا می‌کردند.

تا دقیقه آخر اعلام می‌کردند که خانی پرچمدار مبارزه با فساد است

در ادامه جلسه دادگاه رضوی خاطرنشان کرد: آقای علی محمدی جلسه قبل از من برای بیان دفاعیات ناراحت شده بودند. من باید برای دفاع از خود تلاش کنم. مثلا می‌گویند در کوچه سوم غش کرده‌ای اما من فیلمی می‌آورم که کوچه پنجم بوده است و به من می‌گویند چرا این فیلم را آوردی.

وی افزود: گروهی در بانک سرمایه شکل گرفته بود که ادمین آن آقای علی محمدی بود و تا دقیقه آخر این‌ها اعلام می‌کردند که خانی پرچمدار مبارزه با فساد است. آقای علی محمدی تو را به جان بچه‌هایت قسم می‌دهم، این گروه تشکیل شده است یا نه؟

علی‌محمدی با سر در پاسخ به این پرسش آن را تایید کرد.

گویا شما در همه سازمان‌ها دخل و تصرف دارید که می‌توانید تلگرام را رصد کنید

رضوی بیان کرد: شعار این گروه، تیم فکر نو بود و این گروه ۸ عضو داشت و مدیران گروه طرفدار آقای خانی بودند و با ایشان بیعت می‌کنند که ما عضو تیم شما هستیم، صادقانه عمل می‌کنیم و تجدید پیمان می‌کنیم.

وی خطاب به علی‌محمدی گفت: در پیام‌هایی گفتید من منتظر دکتر هستم اگر موافقت کند ما انجام می‌دهیم.

رضوی تعداد زیادی از متن پیامک‌های کانال را قرائت کرد و به اظهارنظرهای علی محمدی در مورد خانی و پویان و ... اشاره کرد.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به این اقدام رضوی گفت: این‌ها را از کجا آوردید؟ گویا شما در همه سازمان‌ها دخل و تصرف دارید که می‌توانید تلگرام را رصد کنید.

رضوی پاسخ داد: نه من هک نکردم. وزارت اطلاعات هم نیستم. یکی این پاکت را برای ما در دفتر فرستاد که عجیب است. این گروه ۸ عضو داشت. آقای علی محمدی اول این موضع را انکار کردند.

دادستان بررسی کند اسناد و مدارک موجود از چه طریقی حاصل شده است

قاضی خطاب به متهم گفت: می‌دانید که به دست آوردن این اسناد جرم است. در مورد فرستاده شدن این اسناد برای شما تحقیق می‌کنیم و از دادستان می‌خواهیم به جد بررسی کنند اسناد و مدارک موجود از چه طریقی حاصل شده است. سوءنیتی موجود است به نحوی که افراد عادی به مطالب سری دسترسی پیدا می‌کنند.

رضوی بیان کرد: این پیام‌های واتس آپ من است. این‌ها که دیگر سری نیست.

قاضی گفت: اشکال ندارد، هر چه دارید بدهید.

قاضی مسعودی مقام گفت: این پیامک‌ها بعد از اخذ تسهیلات است چه کاری می‌تواند در مشروعیت تسهیلات دریافتی داشته باشد؟

رضوی پاسخ داد: من ماده ۱۸۶ را بیان کردم. اختلاف در ارزیابی ملک وجود داشت و مصارف غیر دو بعد داشته است. ما پروژه‌ای راه‌اندازی کردیم و گزارش واقعی دادیم. من در سال ۹۶ زمین جاجرود که حالا وثیقه من است را به آقای پسندیده اعلام کرد.

وی ادامه داد: ما ملک را برای تسویه حساب معرفی کردیم. در مورد ملک اندرزگو هم به ما گفتند این ملک، باغ است و سازمان بازرسی کل کشور گفته بود باغ بوده است و قبل از من اجاره پایان کار مسکونی داشته است. ما پیشنهاد وثیقه کردن ملک را دادیم تا یک سال به ما فرصت بدهند بسازیم و بدهی را بدهیم. چرا نگه داشتند؟ من خلاف نکردم و طبق اصول و قانون جلو رفته‌ام.

در سال ۸۴ ماشینم بی ام و سری ۷ بوده است و در سال ۹۰ پورشه داشتم

متهم رضوی گفت: آقای قهرمانی در جلسات قبل عنوان کردند که بنده با پول معلمان پورشه و مازراتی خریده‌ام. این در حالی است که در سال ۸۴ ماشینم بی ام و سری ۷ بوده است و در سال ۹۰ پورشه داشتم که اسناد آن موجود است.

وی افزود: آپارتمان‌های الهیه در رهن خود بانک سرمایه بوده است و از ۷۸ هزار متر زمین ۷۸۰ متر مشاع آن برای بنده است. من ملک را در وثیقه بانک گذاشتم و فرار نکردم. سایر متهمان نداده‌اند و بعضا رفته‌اند.

رشوه‌ای ندادم که بخواهم در موردش مواخذه شوم

رضوی تاکید کرد: ملک من ۷۱ میلیارد تومان در زمان تهاتر ارزش داشته است. آیا دادسرای جرائم پولی و بانکی را من خریده‌ام که دخل و تصرفی در کارشناسی‌ها شده باشد؟

متهم گفت: آقای قهرمانی عیش و نوش مصداق دارد. می‌گویید در سریال شهرزاد پولشویی شده است. من از آقای امامی ۸.۵ میلیارد طلب دارم و امامی سر باز زده و این پول را نداده است. در آگاهی گفتند بنویس که از امامی طلب ندارم. بنده در دادسرای انتظامی قضات از آقای شابختی شکایت کردم، خواهش می‌کنم به این موضوع هم توجه شود.

وی افزود: نماینده دادستان بیان کردند که می‌خواستند سس بهروز بدهند و نشده است. در این رابطه باید بگویم آقای فرزان از آقای فروتن کارخانه‌ای به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان خریدند و می‌خواستند به من بفروشند لذا اصلا تهاتر نبوده و من رشوه‌ای ندادم که بخواهم در موردش مواخذه شوم.

۸ میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی‌ام را بابت شهرازد دادم

متهم با تاکید براینکه پول کثیف که می‌گویند به سینما آمده است در این رابطه صحیح نیست، گفت: قرارداد شهرزاد مربوط به سال ۹۲ بوده و قادری یک پادو برای امامی بوده است من ۸۰ میلیارد تومان منهای ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات گرفتم که ۸ میلیارد آن را بابت شهرازد دادم.

رضوی گفت: آقای قاضی علیرغم سوال‌هایی که از بنده می‌پرسید و من را به چالش می‌کشید سپاسگذارم چون مجبور می‌شوم توضیحات لازم را ارائه دهم. آقای قهرمانی به درستی گفته‌اند قراردادها به نام خودم بوده است. بله درست است چون من کلاهبردار نبودم. فقط ملک اندرزگو در رهن بانک سرمایه بود و آن ملک دیگر اصلا برای ما نبوده است.

عاشق چشم و آبروی کسی نبودم

متهم رضوی تصریح کرد: در مورد خودروی بی ام و ایکس فور که نماینده دادستان گفتند آن را به کسی داده‌ام باید بگویم بنده عاشق چشم و آبروی کسی نبودم. در مورد یک قرارداد شرکت یادمان سازه برجی دو میلیون تومان باید می‌دادم که نزدیک ۳۰۰ میلیون تومان در موعد مقرر می‌شد که در ازای این مبلغ ماشین دادم.

رضوی گفت: در مورد سفرهای خارجی که نماینده دادستان به آن اشاره کردند باید بگویم من از بچگی سفر می‌رفتم اینکه می‌گویید با یک شخص بوده است، درست نیست، زن و بچه من در آن، سفر بودند.

مدارک من را خارج از فشارهای سیاسی و رسانه‌ای بررسی کنید

 متهم گفت: آقای علی محمدی در دادگاه می‌گویند بنده به سیاسی کاری اشاره کردم. آقای قاضی تنها کسی که مصاحبه می‌کند و هیچ اسمی از انتصابات بنده نمی‌برد شخص شما هستید. صدا و سیما و رسانه‌ها می‌گویند داماد فلانی. لذا در دفاع آخر از شما تشکر می‌کنم و از نماینده دادستان بابت جر و بحث‌های پیش آمده حلالیت می‌طلبم ولی درمورد آقای علی‌محمدی اتفاقاتی افتاده که از دادگاه خواهش دارم مدارک من را خارج از فشارهای سیاسی و رسانه‌ای بررسی کند.

قاضی گفت: فشار سیاسی و رسانه ای برای ما وجود ندارد. بیست سال است این پرونده‌ها را بررسی می‌کنیم اگر حکم شما محکومیت یا برائت باشد با قدرت آن را منتشر می‌کنیم و مردم و خود شما می‌توانید ارزیابی کنید.

 متهم رضوی گفت: برای من فشار وجود دارد. اینکه در صدا و سیما می‌گویند ابر بدهکار بانکی من چه باید بگویم؟

آقای رضوی از ارتباطات سیراب هستند

در ادامه جلسه دادگاه قهرمانی نمایده دادستان خطاب به رضوی گفت: شما با مصاحبه حرفهایتان را ارائه می‌دهید. با سایتی مصاحبه کرده‌اید که با نماینده دادستان دو تا سه سال است که خصومت شخصی دارید. حال سوال اینجاست که من سه سال پیش شما را کجا می‌شناختم؟

قهرمانی گفت: در اواخر سال ۹۶ یا اویل سال ۹۷ جلسه محرمانه‌ای با حضور ضابطان پرونده و بازپرس در خصوص متهمان بانک سرمایه داشتیم. مصوب شد که بازپرس وقت استعلامات را انجام و دستورات را صادر کنند. در این جلسه نظریه مشورتی ارائه می‌کردیم. بنا شد ضابطان پرونده جلسه آینده بیایند و انجام دستور کنند، ناگهان دیدم ضابط پرونده اعلام کرد این چه دادسرایی است که دستور بازپرسی پرونده در موبایل متهمان رد و بدل می‌شود؟

وی گفت: از موبایل آقای ضیایی دستور بازپرسی وقت پرونده را پیدا کردیم که آقای رضوی به آن دست پیدا کرده بود. لذا فناوری قوه را وارد کار کردیم و بر اساس پرینت و شماره عکس متوجه شدیم که رضوی با یکی از کارکنان دادسرا ارتباط نزدیک پیدا کرده و آن کارمند که سی ام اس بازپرس پرونده را داشته در اواخر ساعت اداری و حدود ساعت چهار بعد از ظهر پرینتی از دستور گرفته و در اختیار رضوی قرار داده است. آقای رضوی از ارتباطات سیراب هستند.

متهم رضوی گفت: ماده ۱۸۶ فقط خرید و فروش نیست این ماده را دارایی به بانک ارائه کرده است و به من ارائه نکرده بود.

نماینده دادستان پرسید: گواهی مالیاتی که روز اول ارائه، کردید چیست؟

متهم گفت: سازمان دارایی بررسی می‌کند و آن گواهی که ارائه شد بررسی شده است.

فاکتورهای ارائه شده وجود خارجی ندارد

نماینده دادستان گفت: در گزارش خانم رام آمده آقای رضوی گواهی ماده ۱۸۶ ندارد و قرارداد اجرایی نشده است. خانم رام این را ملاحظه کرده و اعلام کردند قرارداد غیرواقعی است.

متهم رضوی گفت: مگر من می‌توانم قرارداد را جعل کنم؟

نماینده داستان گفت: هادی رضوی می‌گوید من در صورت مالی بدهکار نیستم. نه تنها ایشان بلکه آقای امامی و مدلل و هرکسی که غیرقانونی تهاتر کرده به عنوان تسویه‌کننده صادر شده است چون تسویه آنان متقلبانه بوده است.

 نماینده دادستان گفت: به خاطر مدیریت ضعیف مدیران بانک سرمایه تسهیلات تمدید شده است.

نماینده دادستانی گفت: شما به من بگویید پرونده‌های دیگر را کجا گذاشته‌اند. آقای رضوی به مصاحبه مدیرعامل اشاره می‌کند درصورتی که ۴۸ درصد سرمایه‌گذار معلمان هستند. بسیاری از سرمایه‌گذاران بانک معلمان هستند.

قهرمانی خطاب به رضوی گفت: شما ادعا کردید کار بازرگانی می‌کنید ما بر اساس ردیابی و فاکتورها می‌گوییم بخشی را به صرافی بخشی را در ملک و بخشی را در حساب منشی خود واریز کرده‌اید و فاکتورهای ارائه شده وجود خارجی ندارد.

شما یک مورد کار بازرگانی نکرده‌اید

وی افزود: شما یک مورد کار بازرگانی نکرده‌اید و کارشناس اهلیت شما را در این کار زیر سوال برده است. گوشت کالای اساسی است و کالای مهم را نباید به دست هر کسی بدهند. این کالای سریع الفساد به یک جوان بی‌تجربه و بی‌پول داده شده است.

متهم پاسخ داد: شرکت پشتیبانی دام به هرکسی با ضمانتنامه می‌دهد.

قاضی گفت: قطعا ما برویم به ما نمی‌دهند.

متهم گفت: با وثیقه ملکی و ضمانتنامه بانکی می‌دهند.

نماینده دادستان گفت: شرکت پشتیبانی دام خبرهایی دارد. چون تیم آقای امامی هم از آنجا گوشت گرفتند.

قهرمانی گفت: شرکت دام این را با ضمانتنانه انجام تعهد داده است که با ضمانتنامه تعهد پرداخت فرق دارد. چرا شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه صد در صد قرارداد گوشت داده؟ باید به اندازه ۱۵ درصد قرارداد می‌داده است. چگونه اینطور عمل کرده است؟

نماینده دادستان گفت: متهم رضوی گوشت را می‌گیرد و می‌فروشد ولی چک را پاس نمی‌کند که ما توقیف کردیم تا ابهامات رفع شود. درباره اظهارات او در خصوص آقای خانی هم باید بگویم آقای خانی با دادسرا همکاری می‌کرد تا متوجه شدیم پشت پرده کارهایی می‌کند. ما آقای خانی را در کسوت مبارزه با فساد می‌شناختیم.

ردیابی‌ها نشان می‌دهد پول‌ها را چه کرده‌اید

نماینده دادستان ضمن انتقاد از مدیران آموزش و پرورش و وزیر وقت آن زمان که به موجب نامه‌ای قصد داشت جلوی ادامه رسیدگی به پرونده را بگیرد، گفت: مدیران عامل صندوق ذخیره بزرگترین اقدام را در چینش بانک سرمایه انجام دادند. زمانی که قندالی وارد بانک شد، با ارائه طرحی خیانت بزرگی صورت گرفت، قرار شد وامی با ۸۰ درصد و با سود ۴.۵ درصد بدهند، آقای نیکدل باید به این موارد پاسخ دهد.

قهرمانی خطاب به رضوی بیان کرد: شما می‌گویید کار بازرگانی انجام می‌دهید اما ما بر اساس ردیابی صحبت می‌کنیم. ردیابی‌ها نشان می‌دهد پول‌ها را چه کرده‌اید.

رضوی حتی یک روز هم تجربه فروش و توزیع گوشت نداشته است

نماینده دادستان افزود: در خصوص ضمانت‌نامه‌ها چرا شرکت دولتی پشتیبانی امور دام کالای سریع الفساد را با چک داده است؟ ۲۷.۵ میلیارد گوشت کالای اساسی را با سه چک و بدون هیچ پیش پرداخت به رضوی داده‌اند. کالا، کالای استراتژیک و اساسی است و کالای اساسی را نباید به هرکسی داد.

وی افزود: دولت باید کالای اساسی را به دست کسانی بدهد که شبکه توزیع دارند درصورتی که آقای رضوی حتی یک روز هم تجربه فروش و توزیع گوشت نداشته است. جالب اینجاست که همه چک‌ها برگشت خورده است. چه بسا گوشت‌ها فاسد شده بودند.

قهرمانی خطاب به رضوی با کنایه گفت: نکند با ستاد تنظیم بازار در ارتباط بودید.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به این صحبت گفت: ستاد تنظیم بازار وقت آن زمان در اختیار چه کسی بوده است؟

قهرمانی پاسخ داد: نمی‌دانم.

نماینده دادستان گفت: این ضمانت‌نامه بر اساس بهداشت اعتباری گرفته شده و وثایق ضمانت‌نامه از موارد معتبر نیست.

رضوی واکنش نشان داد و گفت: اصلا اینطور نیست. طبق قانون بانک بیست درصد نقد تعهد پرداخت و مابقی به اختیار روسای بانک است.

در ادامه جلسه رضوی خواست مطالبی را بگوید که نماینده دادستان گفت جواب‌های خود را مصاحبه کنید.

خانی واقعا به عنوان پرچمدار مبارزه با فساد شناخته می‌شد

نماینده دادستان گفت: سال ۹۴ تحقیق پرونده با من بود. آن زمان آقای خانی بعد از حیدر آبادی منصوب شد و عده ای از ضابطان مدافع خانی بودند امیدوارم خداوند از تقصیرات ایشان بگذرد. آن زمان به سرپرست وقت اعلام کردم خانی صلاحیت ندارد. خانی ماه‌ها با دادسرا همکاری کرد و آقای پسندیده خیلی به او ارادت داشت و در پرونده فاتح کلاه‌دوزان خیلی به ما کمک کرد. خانی واقعا به عنوان پرچمدار مبارزه با فساد شناخته می‌شد.

وی در توضیح ملک اندرزگو گفت: رضوی می‌گوید حسابم فرق دارد تسهیلات گرفته و تسویه کرده‌ام. آقای رضوی ده‌ها ملک خریده‌اید و می‌خواهید با یک ملک تسویه کنید و ۹ ملک دیگر را در جیب بگذرید؟

متهم رضوی پاسخ داد: یک ملک خریداری شده ارزش افزوده ایجاد می‌کند، به قول شما کار غیر قانونی کرده‌ام تا ارزش افزوده نصیب بانک شود.

 قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: با گذشت زمان مشمول ارزش افزوده شده‌اند شما هم مانند سایر بدهکاران بانکی چند ملک می‌خرید و با یک ملک تسویه می‌کنید در صورتی که شما تسهیلات می‌گیرید تا با اصل و فرع تسویه کنید. چرا پول گرفته شده را پس نمی‌دهید؟

رضوی پاسخ داد: ما می‌خواستیم وثیقه را تبدیل کنیم اما قبول نکردند چرا قبول نکردند؟

قاضی مسعودی مقام ادامه داد: بدهکاران بانکی قیمت املاک را نجومی بالا بردند. مگر ارزش افزوده چیزی جز پول جواز و غیره است؟

 شما با اقدامات مجرمانه خود به تک تک مردم  ضربه زده‌اید

این متهم بیان کرد: به بانک گفتیم این وثیقه را تبدیل کنید و دو ماه به ما مهلت دهیم به شما پول می‌دهیم.

قاضی رسیدگی کننده به پرونده عنوان کرد: این شیوه درست، نیست که شما به بانک بگویید چه کاری انجام می‌دهید. شما می‌گویید کار تجاری و بازرگانی اما ملک خریداری می‌کنید.

قاضی مسعودی مقام افزود: اصل دلیل ما، برای ورود به این موارد مربوط به زمانی می‌شود که ملک دچار رکود شد و پس از بررسی مشخص شد بسیاری از مشکلات بانکی از این امر نشات می‌گیرد.

نمایده دادستان ادامه داد: در پرونده بانک سرمایه حدود ۱۵۰۰ میلیارد گران‌نمایی وجود دارد. آقای رضوی و امامی در ملک اندرزگو در شمال شهر گران‌نمایی کرده‌اند. آقای رضوی بدانید خیانت فقط به سپرده گذاران بانک سرمایه نبوده است بلکه، شما با اقدامات مجرمانه خود به تک تک مردم  ضربه زده‌اید.

در پروژه شهرزاد برای امامی حق المشاوره پرداخت کرده‌اید

قهرمانی افزود: آقای رضوی گفتند در پروژه شهرزاد برای امامی حق المشاوره پرداخت کرده‌اید چرا نگفتید بابت شهرزاد بوده است؟ در حالی که پول‌های شهرزاد مستقیم به شرکت رشد قشم امامی واریز و تزریق شده است پس نمی‌تواند اعلام کند بابت شهرزاد بوده است. اگر برای شهرزاد بود چرا در وجه قادری و چرا با عنوان حق المشاوره بوده است؟

نمایده دادستان در ادامه توضیحات خود در رابطه با خانم شریف کاظمی بیان کرد: هرگز نخواستم اصرار بر روابط غیراخلاقی داشته باشم و جسارت کنم .

قهرمانی ادامه داد: به چه دلیل ملک یوسف‌آباد را برای خانم شریف کاظمی رهن کردید؟ ایشان چه کارمند خوش سعادتی بودند.

رضوی با تعجب پرسید: پول را من پرداخت کردم؟ آقای قاضی من ثابت می‌کنم که این پرداخت از طرف من انجام نشده است.

شب قدر کلیپی از آقای رضوی دیدم که حلالش کردم

در ادامه جلسه قاضی مسعودی مقام از علی محمدی مسئول وصول مطالبات بانک سرمایه خواست تا توضیحات خود را بیان کند.

علی محمدی گفت: آقای رضوی صحبت‌هایی کردند که در عرض پنج دقیقه قابل بیان نیست. ایشان خیلی از ساعاتی که برای دفاع از عملکرد به ایشان اختصاص داده شده بود را به من ناحق تهمت زدند.

وی افزود: شب قدر کلیپی از آقای رضوی دیدم که دخترشان روی زانویشان نشسته و همانجا ایشان را حلال کردم.

رضوی گفت: پسر بود نه دختر.

علی محمدی ادامه داد: اگر رفقای علی‌محمدی جرمی مرتکب شده‌اند اجازه دهید در وقت خودش دفاع کنند. ایشان می‌گویند نماینده بانک مرکزی خلط مبحث کرد. شما بارها وقت بانک را گرفتید و به بانک مرکزی استناد می‌کنید. آقای رضوی نجات در راستگویی است. شما می‌گویید ماده ۱۸۶ دارید و ما همان را بررسی کردیم.

رضوی گفت: اول گفتید ندارم.

قرار بود پای وصول مطالبات شهید شویم

مسئول وصول مطالبات بانک سرمایه عنوان کرد: خدا را شکر دارید تا مشخص شود اقدامات آن چقدر مشکل دارد. ماده ۱۸۶ را باید قبل از اخذ تسهیلات ارائه دهید. اجازه دهید این پنج دقیقه که می‌خواهم از بیت المال دفاع کنم حرف‌هایی را بزنم. نترسید آقای رضوی فقط پنج دقیقه است.

علی محمدی ادامه داد: از خدا برای آقای رضوی می‌خواهم که اگر حقش نیست مجازات شود، تبرئه شود. وظیفه شرعی و قانونی تشخیص با قاضی است. ما اصرار نداریم بگوییم شما مفسد هستید، بارها عنوان کردید که علی محمدی پرونده و نامه بیرون می‌کشید. شما زونکن اسناد محرمانه بانک را در اختیار دارید که من به عنوان امین بانک به این اسناد دسترسی ندارم.

وی افزود: آقای رضوی مصوبات هیات مدیره را از کجا آورده‌اید؟ من با آقای خانی عهد اخوت بستم و این موضوع جزو افتخارات من است. ما قرار بود پای وصول مطالبات شهید شویم.

وقت ملت را با این خزعبلات نگیرید

علی محمدی خطاب به خامی پرسید: روزی که اعلام کردند پرونده هدایتی رد شده غیر از این بود که اشک ریختم و گریه کردم؟ آیا بانک اینقدر بی‌صاحب است که علی محمدی از آن پرونده بیرون بکشد؟

وی در قسمت دیگری از اظهاراتش از پویان مهر پرسید: آیا  آقای رضوی قرارداد خرید گوشت مرغ و گوساله را به شما داد؟

پویان مهر پاسخ داد: خیر.

علی محمدی ادامه داد: بارها گفتند ضمانت نامه محل سودآوری است. کجای ضمانت‌نامه سود آور است؟ ایشان در مورد ملک‌شان هم مغلطه کردند. آقای رضوی شما می‌خواهید ملک را از آخر به اول بررسی کنید هیچ منطقی این کارشناسی را قبول نمی‌کند. در نهایت اگر از من جرم و تخلفی دیدید آن را در دادگاه و مرجع صالحه پیگیری کنید و وقت ملت را با این خزعبلات نگیرید.

جلسه بعدی رسیدگی ۹ صبح روز ۲۱ خرداد ماه

قاضی مسعودی مقام دقایقی پس از استماع آخرین دفاعیات هادی رضوی و اظهارات علی‌محمدی پایان ششمین جلسه رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد و اظهار داشت: به دلیل اینکه یکشنبه و دوشنبه مرتبط با این پرونده در شعبه ۶۸ جلساتی برگزار می‌شود جلسه بعدی رسیدگی ۹ صبح روز ۲۱ خرداد ماه خواهد بود.

وی افزود: این جلسات پیوسته تا شنبه ادامه خواهد داشت تا به بخش عمده پرونده رسیدگی شود.

دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی پرونده بانک سرمایه سید هادی رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر