سرخط خبرها:
کد خبر: 770034 A

معاون رئیس جمهوری در امور مجلس گفت: هیات دولت فهرست ۲۴ فقره لایحه را به عنوان لوایح اولویت دار و حائز اهمیت در مدت باقی مانده از دوره دهم مجلس شورای اسلامی تعیین و به مجلس ارسال کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسینعلی امیری گفت: معاونت امور مجلس فهرست لوایح در جریان را که شامل ۶۶ لایحه است در تاریخ ۲۸ فروردین سال جاری احصاء و جهت تعیین اولویت به هیأت دولت ارسال کرد.

وی افزود: هیأت وزیران در جلسه بیست نهم اردیبهشت ماه ۹۸ مقرر کرد تا کارگروه تخصصی متشکل از اعضای هیأت دولت، فهرست مهم‌ترین لوایح را بر حسب اولویت به درجه اول و درجه دوم احصاء تا به عنوان مصوبه هیأت وزیران از طریق معاونت پارلمانی رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارسال شود که کارگروه تعداد ۲۴ لایحه در دو گروه اولویت اول (۱۸ فقره) و اولویت دوم (۶ فقره) را احصاء و به تصویب رسید.

معاون امور مجلس رئیس جمهوری توضیح داد: این فهرست شامل ۲۴ لایحه است که با توجه به اهمیت موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری، لایحه جامع انتخابات در صدر اولویت‌های اول دولت قرار دارد.

وی گفت: دولت همچنین تاکید دارد لوایح «الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی»، «پروتکل الحاق حافظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریای دریای خزر» و در همین دوره مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف و به قانون تبدیل شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با بیان اینکه «موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه»، «موافقتنامه سرویس‌های هوایی دو جامبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت»، «موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» نیز از جمله لوایح تدوین شده دولت است، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی و پیگیری و هماهنگی نمایندگان مجلس و اعضای دولت، لوایح «تصویب تشریفات (پروتکل‌های) مربوط به اصلاح بند الف ماده ۵۰ و ماده ۵۶ کنواسیون هواپیمایی کشوری بین المللی»، «الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار» و «الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» نیز قبل از پایان کار مجلس دهم به عنوان قانون ابلاغ شود.

امیری به برخی از دیگر لوایح تدوین شده دولت اشاره کرد و افزود: این لوایح در گروه دوم و پس از ۱۸ لایحه اولویت دار گروه نخست قرار دارند که لوایح «قضازدایی و حذف برخی عناوین مجرمانه از قوانین»، «رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان» و همچنین لوایح «حمایت از مالکیت فکری» و «حمایت از مالکیت صنعتی» در این گروه دسته بندی شده‌اند.

معاون امور مجلس رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد که مجلس دهم بتواند قبل از پایان کار خود در این دوره، لوایح «اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» و «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد بکارگیری کوکان در منازعه مسلحانه» را در دستور کار قرار داده و تصویب کند.

 

 

 

 

مجلس شورای اسلامی هیئت دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر