کد خبر: 768401 A

فلاحت‌پیشه در دیدار با وزیر خارجه نروژ:

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز امیدواری کرد تا نروژ با پیوستن هر چه سریع‌تر به ساز و کار اروپایی اینستکس و حمایت واقعی از برجام به توسعه صلح و امنیت در منطقه کمک کند.

به گزارش ایلنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان و هیات پارلمانی همراه در ادامه دیدارهای خود در نروژ با اریکسون سوریده وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفت‌وگو کردند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در این دیدار با اشاره به دغدغه و نگرانی همیشگی کشور نروژ برای توسعه صلح و امنیت بین‌المللی، از موضع دولت نروژ در حمایت قاطع از برجام و کمک به اجرایی شدن آن تشکر کرد و با اشاره به مخالفت نروژ با سیاست‌ها و تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه کشورمان اظهار کرد که اقدامات دولت جدید آمریکا ناقض صلح و امنیت بین‌المللی و بر خلاف کلیه معاهدات جهانی است.

وی ضمن یادآوری نقاط اشتراک قابل توجه بین دو کشور در عرصه دیپلماسی جهانی و همچنین موضع مشارکت جویانه جمهوری اسلامی در خصوص برجام حتی پس از خروج یک جانبه و غیر قانونی آمریکا از این توافق، موضع کنونی اروپا در ارتباط با اقدامات یک جانبه آمریکا را تا حدی مأیوس کننده توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که کشورهای اروپایی به وظیفه دیپلماتیک خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بیش از پیش عمل کنند.

فلاحت پیشه همچنین با اشاره به نقش ثبات ساز جمهوری اسلامی در منطقه و از جمله در مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه پر آشوب خاورمیانه که در راستای محافظت از امنیت ملی کشورهای اروپایی نیز هست ابراز امیدواری کرد تا نروژ با پیوستن هر چه سریع‌تر به ساز و کار اروپایی اینستکس و حمایت واقعی از برجام به توسعه صلح و امنیت در منطقه کمک کند.

اریکسون سوریده وزیر خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به حمایت مجدد این کشور از برجام و اظهار نگرانی از برخی تحولات اخیر در منطقه اظهار کرد که نروژ امیدوار است همه طرف‌های درگیر در تحولات منطقه با خویشتنداری به کاهش بیش از پیش تنش‌های موجود در منطقه حساس کمک کنند.

وزیر خارجه نروژ همچنین با اشاره به بررسی ساز و کار اینستکس توسط دولت این کشور برای الحاق به آن ابراز امیدواری کرد که با فراهم شدن زمینه‌های لازم حضور شرکت‌های نروژی در ایران استمرار یافته و دو کشور در زمینه‌های مورد علاقه فی مابین همکاری‌های اقتصادی را نیز بیش از گذشته توسعه دهند.

 

وزیر خارجه نروژ فلاحت پیشه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر