کد خبر: 767433 A

اکبری در تشریح جلسه کمیسیون کشاورزی:

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از موضوعاتی که در کمیسیون کشاورزی مطرح شد درباره فاز دوم هجوم ملخ ها بود که متاسفانه در مرحله شروع است و حتی به جنوب استان فارس و شهر کازرون هم رسیده‌اند.

علی اکبری نماینده مردم شیراز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایلنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون کشاورزی گفت: امروز با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش ها موضوع زوال مرکبات را بررسی کردیم.

وی تصریح کرد: این موضوع از آن جهت قابل اهمیت بود که دیده شده در جنوب کشور باروری مرکبات گاهی به حداقل میزان خود می رسد.

این عضو کمیسیون کشاورزی عنوان کرد: نظرا تکارشناسان بین المللی از جمله کارشناسانی از اسپانیا هم در این مورد گرفته شده چرا که آن ها نیز با چنین مشکلاتی مواجه بوده اند. در نهایت مطرح شد که این وضعیت به دلیل دگرگونی های اقلیمی و گرم شدن هوا رخ می دهد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: موضوع دیگری که در کمیسیون کشاورزی مطرح شد درباره فاز دوم هجوم ملخ ها بود که متاسفانه در مرحله شروع است و حتی به جنوب استان فارس و شهر کازرون هم رسیده اند.

وی تاکید کرد: ابزار کار برای مقابله با ملخ ها سم پاشی است که در این بخش محدودیت هایی وجود دارد. سازمان برنامه و بودجه باید این موضوع را قبل از اینکه ابعاد فاجعه بیشتر شود در اولویت کار خود قرار دهند تا مشکل منابع در این بخش حل شود.

اکبری گفت: ملخ ها در مرحله قبل به ایران آمدند و در هرمزگان هم حضور داشتند و به سمت چابهار و بوشهر هم حرکت کردند. استان فارس هم تلاش کرد که مبارزه با حمله ملخ ها را در استان هرمزگان انجام دهد اما قدرت تخم ریزی ملخ ها بسیار زیاد است و پس از گذشت چند هفته مجددا ملخ ها در اثر این تخم ریزی ها به وجود آمده و به حرکت خود ادامه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: فاز دوم حمله ملخ ها مربوط به همین بحث است که این ها در اثر تخم ریزی های مرحله قبل دوباره به مسیر خود ادامه می دهند.

کمیسیون کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر