کد خبر: 767036 A

نماینده ارشد پاپ فرانسیس در عراق:

کاردینال لوئیس رافائل ساکو، اسقف اعظم کلدانی عراق با تاکید بر لزوم حفظ صلح و ثبات در منطقه گفت: آمریکا باید از آغاز هرگونه جنگ و درگیری در منطقه پرهیز کند چرا که هر گونه درگیری در منطقه یک فاجعه خواهد بود و زندگی را برای مردم منطقه دشوار خواهد کرد.

فریبا پژوه، بغداد- کاردینال لوئیس رافائل ساکو، اسقف اعظم کلدانی عراق و نماینده ارشد پاپ فرانسیس در این کشور است. او متولد عراق است و یکی از افراد تاثیرگذار در نوشتن قانون اساسی عراق بوده و تاثیر مهمی در گسترش فضای گفت‌وگو بین ادیان و مذاهب در عراق دارد.

متن گفت‌وگوی ایلنا با کاردینال لوئیس رافائل ساکو به این شرح است:

در هفته‌های گذشته تحرکات نظامی ایالات متحده در منطقه افزایش یافته و منطقه را با مسایل و مشکلاتی مواجه کرده است. برخی از احتمال ایجاد برخی درگیری‌ها بین ایران و ایالات متحده سخن می‌گویند. نظر شما درباره شرایط موجود چیست؟

 در چند روز گذشته من ملاقاتی با مقامات سفارت آمریکا در عراق داشتم و به آنها تذکر دادم که ایالات متحده نباید به دنبال حمله نظامی و ایجاد تنش در منطقه باشد و بهتر است که در فضای دیالوگ و گفت‌وگو به دنبال راه حل‌های صلح آمیز باشد.

من تاکید کردم که آمریکا باید از هرگونه جنگ پرهیز کند. به نظر من هر گونه جنگی در منطقه یک فاجعه خواهد بود و زندگی را برای مردم منطقه و نه تنها ایران دشوار خواهد کرد.

هر گونه جنگ و حمله از سوی آمریکا به ایران منجر به یک تراژدی برای همه کشورهای منطقه و حتی آمریکا خواهد بود.

ما به هیچ جنگ دیگری در منطقه نیاز نداریم و سال‌هاست که از نتایج جنگ‌های متفاوت رنج می‌بریم. بنابراین و به نظر من تنها راه مدنی و منطقی موجود گفت‌وگو و استفاده از روش‌های صلح آمیز و دیپلماتیک برای حل منازعات و اختلافات است.

صهیونیزم سیاسی و بنیادگرا است

 وضعیت زندگی شما و سایر مسیحیان در عراق چگونه است. آیا شما و سایر مسیحیان در عراق احساس امنیت می‌کنید؟

 تعداد شهروندان یهودی عراق در طی سال های گذشته به مراتب کمتر و آنها به سایر کشور ها مهاجرت کردند. افزایش شدید مهاجرت آنها پس ازاشغال بسیاری از شهرهای عراق توسط نیروهای داعش بود. البته گاهی هم این تصور اشتباه وجود داشت که یهودی‌ها وابستگی‌هایی که به اسراییل دارند ولی بی شک من فکر می‌کنم ما باید یهودی‌ها را از صیهونیزم جدا بداینم. آنها از هم متفاوت هستند. صهیونیزم سیاسی و بنیادگرا است ولی مردم یهودی ها از مردم عراق هستند و  وابستگی به صهیونیزم ندارند.

مسیحی‌های عراق  سختی های زیادی را تحمل کردند. ما از داعش سختی‌های زیادی را تحمل کردیم. گروه‌های تندرو و بنیادگرا مثل داعش و برخی گروه‌های دیگر داخل عراق نمی‌توانند واقعیت را همین‌طور که هست ببینند. به همین دلیل گاهی فکر می‌کنند که مسیحیان خدا باور نیستند و یا دست کم چنین اتهاماتی به ما می‌زنند در صورتی که این درست نیست. ما به خدای یکتا باور داریم و پیامبر ما حضرت مسیح (ع) است.

البته کارهایی که می‌کنند خلاف قانون عراق است. چیزی که می‌خواهیم این است که همه به قانون احترام بگذارند. ما هم شهروندان این سرزمین هستیم و این حق را داریم که بدون نگرانی زندگی کنیم.

امیدوارم هیچ درگیری حتی کوچک اتفاق نیفتد

 منطقه در دهه‌های گذشته با مشکلاتی مواجه بوده است و به همین دلیلی بیش از یک میلیون مسیحی تا کنون از عراق خارج شده‌اند. ما اقیلیتی در تمام عراق هستیم ولی من امیدوارم مشکلی بیش از این در منطقه به وجود نیاید. این روزها چالش بزرگ در منطقه احتمال به وجود آمدن برخی درگیری بین ایران و ایالات متحده مطرح است ولی من بسیار امیدورام که هیچ درگیری حتی اگر کوچک باشد اتفاق نیفتد و همه طرف‌ها از هرگونه حرکت نظامی پرهیز کنند.  من فکر می‌کنم گفت‌وگو همیشه می‌تواند دریچه‌ای رو به صلح باز کند، هر چند شرایط دشوار به نظر می‌رسد.

رهبران مذهبی در عراق برای ایجاد ایجاد یک فهم مشترک از یکدیگر تلاش می‌کنند

در چند سال گذشته،تمرکز شما ایجاد گفت و گو میان اقوام و مذاهب متفاوت در عراق بوده است و همیشه بر لزوم دیالوگ و گفت‌وگو تاکید کرده‌اید و به همین دلیل هم به مناظق مختلف عراق سفر کرده‌اید. کارهای شما چقدر در ایجاد تفاهم و صلح در عراق موثر بوده است؟

 من فکر می‌کنم ایجاد صلح و امنیت در یک جامعه یک پروسه است. با توجه تکثر جامعه عراق به لحاظ مذهبی و قومی، ایجاد تفاهم نمی‌تواند یک پروژه دستوری باشد. من فکر می‌کنم بیشتر رهبران مذهبی در عراق برای ایجاد ایجاد یک فهم مشترک از یکدیگر تلاش می‌کنند و در طی این تلاش‌ها هم کسی نمی‌تواند بر دیگری برتری داشته باشد.

رهبران و متنفکران جهان اسلام به ایجاد تفاهم و گفت‌وگو معتقد هستند

به نظر من این خواسته خدا است که انسان‌ها را متفاوت آفرید و خواست که با هم در صلح  زندگی کنند. من فکر می‌کنم این روزها بسیاری از رهبران و متنفکران جهان اسلام به ایجاد تفاهم و گفت‌وگو معتقد هستند و در این راه تلاش می‌کنند. آنها به دنبال استراتژی و رویکردهای جدید هستند.

نماینده ارشد پاپ فرانسیس در عراق کاردینال ساکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر