کد خبر: 767014 A

مافی در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو کمیسیون شوراها گفت: برخی از نمایندگان از جمله سخنگوی فراکسیون همه چیز را تمام شده می‌دانند و می‌گویند امکان اصلاح طرح استانی شدن انتخابات وجود ندارد اما از نظر من با بررسی‌های بیشتر امکان اصلاح موارد قانونی و تایید شورای نگهبان وجود دارد. این لایحه ۶ ماه قبل از انتخابات مجلس باید ارائه شود اما ثبت‌نام نامزدهای نمایندگی مجلس از آذر ماه آغاز می‌شود و قطعا این لایحه به انتخابات این دوره نمی‌رسد و برای دوره‌های بعد قابل استفاده خواهد بود.

پروانه مافی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره لایحه قانون استانی شدن انتخابات گفت: کمیته‌ای در کمیسیون امور داخلی و شوراها تشکیل شده است و مسئولیت بررسی لایحه اصلاح قانون انتخابات را برعهده دارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لایحه جامع انتخابات از سوی وزات کشور به مجلس فرستاده شده و مجلس هم آن را به کمیسیون امور داخلی و شوراها ارجاع داده است و کمیته مخصوص درحال بررسی مواد قانونی و ایرادات این لایحه است.

وی گفت: شورای نگهبان ۲۹ ایراد به این  لایحه وارد کرده است که برخی از آنها قابل اصلاح هستند.

مافی تصریح کرد:در جایی از این لایحه درباره گروه‌ها و تشکل‌های قانونی صحبت شده و شورای نگهبان ایراد ابهام را به این جمله وارد کرده و معتقد  است که مشخص نیست منظور از گروه ها چه کسانی  هستند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درباره اطلاق عبارت اقلیت‌های دینی بیان کرد: شورای نگهبان این عبارت را مغایر با اصل ۱۳ و ۶۴ قانون اساسی  دانسته و استثنا کردن عبارت اقلیت‌های دینی را مبهم می‌داند.

وی تصریح کرد: البته شورای نگهبان تاکید کرده که پس از رفع ابهامات دوباره اظهارنظر می‌کند.

مافی اظهار کرد: کمیته ویژه بررسی لایحه انتخابات تمام ابهامات شورای نگهبان را مورد بررسی قرار می‌دهد و لایحه را اصلاح می‌کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی با اشاره به برخی اشکالات ماهوی که در لایحه استانی شدن قانون انتخابات وجود دارد، گفت: برخی از ایراداتی که به این لایحه وارد شده است، اساسی هستند؛ برای مثال شورای نگهبان استانی شدن انتخابات را موجب اختلافات قومی و امنیتی شدن فضا می‌داند.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون، شهرهای کوچک نماینده‌ای نخواهند داشت و همه آنها باید به یک نفر در استان رای دهند که این موضوع مخالف قانون اساسی و موازین شرع است.

مافی تصریح کرد: شورای نگهبان اعلام کرده است که با استانی شدن انتخابات و نبود نماینده از تمام شهرها مشارکت مردم کاهش می‌یابد و کاهش مشارکت هم مغایر بند ۸ اصل ۳ قانون اساسی است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی با اشاره به چگونگی رفع اشکالات ماهوی لایحه استانی شدن انتخابات اظهار کرد: مغایرت‌های ماهوی باید با توضیحات مکرر و ارائه مطالب مشابهی که توانایی رفع اشکالات را دارند به شورای نگهبان نگهبان ارائه شود.

وی گفت: برخی از نمایندگان از جمله سخنگوی فراکسیون همه چیز را تمام شده می‌دانند و می‌گویند امکان اصلاح وجود ندارد اما از نظر من با بررسی‌های بیشتر امکان اصلاح موارد قانونی و تایید شورای نگهبان وجود دارد .

مافی تصریح کرد: این لایحه ۶ ماه قبل از انتخابات مجلس باید ارائه شود اما ثبت‌نام نامزدهای نمایندگی مجلس از آذر ماه آغاز می‌شود و قطعا این طرح به انتخابات این دوره نمی‌رسد و برای دوره‌های بعد قابل استفاده خواهد بود.

مافی استانی شدن انتخابات مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر