کد خبر: 764125 A

ظریف در بدو ورود به پکن:

وزیر امور خارجه گفت: نجات برجام وظیفه جامعه بین‌المللی است و اگر جامعه جهانی احساس می‌کند برجام یک دستاورد مهم است باید همانند ایران برای حفظ آن اقدام عملی انجام دهد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه پکن در خصوص اهداف سفر خود به چین گفت: چین یکی از مهمترین شرکای جمهوری اسلامی بوده؛ هم شریک سیاسی ما، هم شریک بسیار نزدیک اقتصادی ما و هم از اعضای باقی مانده در برجام است.

وی ادامه داد: مهم است که در این مرحله جدید مشورت‌های نزدیکی با طرف چینی داشته باشیم به ویژه در خصوص تحولات اخیر و تصمیم جمهوری اسلامی ایران در انجام حقوقش در برجام و همینطور در خصوص مسائل دوجانبه و مسائل بسیار خطرناکی که در منطقه ما امروز در جریان است، گفت‌وگو کنیم . 

وی افزود: فرصت بسیار خوبی بود که بعد از سفر ژاپن توقفی هم در چین داشته باشم و بتوانم با دوستان چینی گفت‌وگو کنم 

وزیر امور خارجه در تشریح اقدامات خود در کشورهای روسیه، ترکمنستان، هند و ژاپن نیز گفت: نجات برجام وظیفه جامعه بین المللی است و اگر جامعه جهانی احساس می‌کند برجام یک دستاورد مهم است باید همانند ایران برای حفظ ان اقدام عملی انجام دهد.

وی ادامه داد: تا کنون جامعه بین المللی به جای اقدام عملی برای حفظ برجام بیشتر اظهار نظر و صدور بیانیه داشته است. اقدام عملی کاملا مشخص است باید وضعیت روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و این اقدامی است که برجام صریحا به آن اشاره دارد.

وی افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به همین موضوع اشاره دارد لذا لازم است اگر جامعه بین المللی، سایر کشورهای عضو برجام و دوستان ما در برجام مانند چین و روسیه تمایل دارند این دستاورد حفظ شود باید با اقدامات عملی باعث شوند مردم ایران از منافع برجام بهره مند شود.

 

 

 

 

چین محمدجواد ظریف برجام جامعه بین‌المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر