کد خبر: 763953 A

استاد دانشگاه نیوهمپشایر آمریکا در گفت‌وگو با ایلنا:

استاد علوم سیاسی دانشگاه نیوهمپشایر نفرت ترامپ نسبت به اوباما را عامل بدبینی رییس‌جمهور آمریکا نسبت به ایران دانست و گفت: ایران باید بداند ترامپ مانند کودکی است اگر از او تعریف و تمجید کنید او کاری را که شما می‌خواهید انجام می‌دهد.

کرک دورسِی، استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل دانشگاه نیوهمپشایر است. وی در حوزه‌ سیاست خارجی سال‌ها تدریس ، مطالعه و بررسی کرده است.

چین و هند بیشترین تاثیر را از عدم تمدید معافیت‌ها خواهند پذیرفت

کرک دورسِی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در مورد تاثیر معافیت‌های نفتی بر اقتصاد جهانی گفت: ببینید چیزی که من می‌دانم این است که هند و چین بزرگترین مشتریان نفت ایران هستند که قطعا از تحریم نفت تاثیر می‌گیرند. اما ترامپ در جنگ تجاری با چین هم به سر می‌برد، بنابراین بیشتر دوست دارد همکاری خود با هند را گسترش دهد تا چین. من معتقدم که این تصمیم ترامپ بر این دو کشور تاثیر خواهد گذاشت اما چیزی که وجود دارد این است که شاید اثر این تحریم‌ها در حال حاضر خود را نشان ندهد؛ چراکه اکنون نفت وجود دارد اما در واقع در آینده این تاثیرات خود را کامل نشان خواهد داد.

دلیل اصلی بدبینی ترامپ به ایران، نفرت از اوباما است

این استاد دانشگاه نیوهمپشایر در مورد تاثیر دلار بر بازار جهانی و تسلط این ارز در بازار گفت: در واقع دلار آمریکا یک تضمین برای اقتصاد آمریکاست و آمریکا از این طریق توجه و احترام را در اقتصاد جهانی به خود جلب می‌کند.

وی در ادامه به دلیل بدبینی ترامپ نسبت به ایران اشاره کرد و در این باره گفت: من دلیل این اختلاف و فشارهای شدید ترامپ بر ایران را بدبینی شدید و نفرت ترامپ از اوباما می‌دانم. ترامپ، ایران را از دریچه نفرتی می‌بیند که نسبت به اوباما دارد و این دقت و بدبینی نسبت به ایران هم از همین موضوع ریشه می‌گیرد. البته ترامپ نسبت به روسیه هم سخت‌گیری‌هایی دارد و تحریم‌هایی را اعمال می‌کند اما چیزی که هست این است که ترامپ نسبت به مسکو منعطف‌تر و نرم‌تر رفتار می‌کند.

تحریم‌ها باعث رنج و سختی مردم ایران شده‌ است

دورسی، همچنین در مورد تاثیر عدم تمدید معافیت‌ها بر زندگی مردم گفت: من از این موضوع متاسفم و می‌توانم بگویم این اتفاق باعث رنج و سختی بیشتر مردم ایران می‌شود و این موضوع واضح است.

وی ادامه داد: برای کشوری مثل ایران سخت است که این معافیت‌ها را از جریان‌های دیگر مالی جدا کند. هم چنین اتفاق دیگری هم که رخ داد این بود که تحریم‌های آمریکا مانع از ورود کالاهای بشردوستانه به ایران شد این اتفاق هم متاسفانه در راستای سیاست حداکثر فشار بر ایران بود.

ترامپ هیچ دلیل و منطق خاصی برای تصمیماتش ندارد

وی در مورد پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با وجود همه بدعهدی‌ها گفت: کاخ سفید در واقع استراتژی مشخصی ندارد. نمی‌شود گفت که استراتژی ترامپ در واقع چیست. ترامپ مجموعه‌ای از روابط را دارد و تحت تاثیر افراد زیادی قرار می‌گیرد این موضوع واضح و شفاف است. از طرف دیگر رئیس‌جمهور آمریکا تحت تاثیر احساسات خود تصمیم می‌گیرد. اکنون او از اوباما متنفر است بنابراین از برجام متنفر است و از آن خارج شده است. ترامپ هیچ دلیل و منطق خاصی برای تصمیماتش ندارد.

اصول مذاکره با ترامپ متفاوت با اوباما است

ترامپ مانند کودکی است اگر از او تعریف کنید، کاری که می‌خواهید انجام می‌دهد

استاد دانشگاه نیوهمپشایر تاکید کرد: من نمی‌گویم مذاکره با ترامپ غیرممکن است بلکه ممکن است، اما اصول مذاکره با ترامپ نسبت به اوباما متفاوت است. ایران باید بداند ترامپ مانند کودکی است اگر از او تعریف و تمجید کنید او کاری را که شما می‌خواهید انجام می‌دهد. البته من این نکته را باید بگویم ترامپ تنها از برجام خارج نشده است بلکه از هر توافقی که مطابق با قوانین بین‌المللی است خارج شده یا ممکن است خارج شود. او در واقع نشان داده است خیلی به توافق‌هایی که منعقد می‌شود پایبند و متعهد نیست.

مردم آمریکا چیز زیادی درباره مردم و دولت ایران نمی‌دانند

وی در مورد دشمنی آمریکا با ملت ایران گفت: مردم آمریکا چیز زیادی درباره مردم ایران نمی‌دانند حتی نمی‌توانند خیلی به شما در مورد دولت ایران توضیح دهند. این در حالی است که ترامپ می‌خواهد سیاست ایران در بسیار ی از موارد را تغییر دهد. اما به نظر من فرقی نمی‌کند چه کسی بر ایران حکمرانی می‌کند حداقل تا زمانی که ایران موجودیت اسرائیل را تهدید نکرده است و برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش نکرده‌ است، این موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

دورسی یادآور شد: مقام‌های آمریکا مخالف دولت در ایران هستند اما باید برای آسیب ندیدن ملت ایران از اختلاف‌ها تلاش کنند.

اروپا می‌داند در جنگ با ترامپ شکست می‌خورد

وی در مورد عدم تلاش اروپا برای مقابله با سیاست‌های ترامپ علیه ایران گفت: اروپایی‌ها برای مقابله با سیاست‌های ترامپ مشکلات زیادی دارد؛ اولین مشکل این است که نمی‌خواهند موجب رنجش ترامپ شوند. از سوی دیگر با ائتلاف‌های مسلمانان در فرانسه و آلمان روبه‌رو هستند و از طرفی هم می‌دانند که در جنگ با ترامپ شکست خواهند خورد البته دلایل دیگری هم وجود دارد که مانع می‌شود اروپا برای مخالفت جدی با آمریکا اقدام کند.

اوباما ایران دلار رییس جمهور کوبا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر