کد خبر: 763013 A

در جلسه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه مطرح شد؛

اولین جلسه محاکمه متهم محمد هادی رضوی و ٣٠ نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه صبح امروز با حضور متهمان، وکلای مدافع، مستشاران، نماینده دادستان تهران و اصحاب رسانه به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام گفت: امروز آغاز جلسه دادرسی به پرونده اتهامی موضوع فساد در بانک سرمایه با ۲۱ ارکان اعتباری و ۸ تن از مدیران و سید محمد هادی رضوی بوده که در آن سه کیفرخواست مطرح است.

وی افزود: بانک سرمایه مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور را دارد که کیفرخواست‌های ارسالی را به نوبت رسیدگی می‌کنیم. در ابتدا به اتهام سید محمد هادی رضوی رسیدگی و بعد به اتهام ۸ نفر از مدیران رسیدگی خواهد شد.

قاضی مسعودی مقام در ادامه ضمن قرائت و تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آئین دادرسی کیفری اظهار کرد: در رابطه با پرونده اتهامی بانک سرمایه در رابطه با ۳ تن از مدیران بخشایش، توسلی و کاظمی رأی صادر شده و رأی هدایتی نیز صادر شده و در چند روز آینده اعلام می‌شود و سعی می‌شود تا صدور آراء در فرجه قانونی انجام شود.

وی در ادامه از متهمان خواست تا از مسائل حاشیه‌ای پرهیز کنند و گفت: بیان سوابق و خوش‌نامی‌ها در رسیدگی‌ ما بی‌تأثیر است و سعی شود دفاعیات حقوقی باشد.

رضوی اقدام به خرید گوشت و مرغ از شرکت پشتیبانی دام استان تهران کرده است

در ادامه قاضی مسعودی مقام ضمن درخواست از قهرمانی، نماینده دادستان تهران برای قرائت کیفرخواست محمدهادی رضوی و احسان دلاریز ، گفت: این دو متهم اتهامات دیگری نیز دارند که در صلاحیت این دادگاه نیست.

نماینده دادستان برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: کیفرخواست پرونده ناظر بر اتهامات منتسب بر سید محمد هادی رضوی و احسان دلاویز مرتبط با فساد بانک سرمایه قرائت می‌شود. بانک سرمایه به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران در تاریخ ١٨ دیماه ١٣٨٦ با مجوز بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان و گروه ریخته‌گران دو سرمایه گذار عمده این بانک هستند که دو گروه مزبور خسارات جبران ناپذیری را به بانک و سپرده گذاران تحمیل نموده‌اند و در برخی موارد مدیرانی از سوی دو گروه مزبور انتخاب شدند که توسط بانک مرکزی رد صلاحیت شده‌اند که سبب ارائه تسهیلات به افراد خاص گردیده است.

نماینده دادستان ادامه داد: یکی از دریافت کنندگان تسهیلات از بانک سرمایه آقای سید محمد هادی رضوی است که موفق شده از طریق شرکت‌های آینده‌سازان و ره‌پویان کوثر ٦٠ و ٢٠ میلیارد تومان به نام شرکت‌های فوق و بدون تودیع وثیقه تسهیلات دریافت کنند و از طریق شرکت شایگان تجارت آتیه با ٣ فقره ضمانت‌نامه ٢٧میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان بدون اعتبارسنجی و تودیع وثیقه دریافت کند و اقدام به خرید گوشت و مرغ از شرکت پشتیبانی دام استان تهران کرده و سپس در بازار به فروش رسانده و بانک مذکور را با چالش جدی مواجه کرده است.

رضوی برای خوش خدمتی به پارسائیان ٣٠٠ میلیون تومان پاداش پرداخت کرده است

قهرمانی گفت: همچنین سید محمد هادی رضوی اقدام به خرید چندین ملک در نقاط مرغوب تهران کرده است که ملک موسوم به "صبا" را در خیابان اندرزگو به مبلغ ١٩ میلیارد تومان خریداری کرده است و در اسفندماه سال ٩٤ قصد داشته تا از طریق گران‌نمایی به مبلغ ١٢٠ میلیارد تومان بدهی خود را به بانک سرمایه تسویه کند و در این خصوص از شخصی به نام محسن پارسائیان کمک می‌خواهد و کارشناسان فوق پیرو تبانی به میزان بیش از چهار برابر ارزش واقعی ملک یعنی ١٢٥ میلیارد تومان ارزیابی می‌کنند در حالیکه چند ماه پیش از ارزیابی از قبال تسهیلات بانک سرمایه این ملک را خریداری کرده بود و برای خوش خدمتی هم به محسن پارسائیان ٣٠٠ میلیون تومان پاداش پرداخت کرده است.

رضوی چندین چک بابت طلب خود از بانک سرمایه دریافت کرده است

وی افزود: سید هادی رضوی ١٢٠ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار بوده و از طریق گران‌نمایی ملک مذکور به مبلغ ١٢٥ میلیارد تومان از بانک سرمایه ٥ میلیارد تومان هم طلبکار شده و چندین چک بابت طلب خود از بانک سرمایه دریافت و بابت طلب خود به شهرداری ارائه کرده است.

قهرمانی با بیان اینکه متهم سید هادی رضوی از طریق شرکت آینده‌سازان ۳ فقره ضمانت‌نامه دریافت کرده است، گفت: دریافت این تسهیلات به شرح ذیل است: میزان ۶۰ میلیارد تومان برای شرکت آینده سازان فاطمی، ۲۷ میلیارد تومان برای شرکت ره‌پویان کوثر  و ۲۷ میلیارد تومان برای  شایگان تجارت آتیه دریافت کرده است. که  مجموعاً با توجه به مراتب فوق ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه تسهیلات و ضمانت‌نامه دریافت کرده است.

نماینده دادستان افزود: در خصوص ملک صبا در خیابان اندرزگو که اقدام به تهاتر کرده است این ملک حسب ارجاع بازپرس ناحیه  تهران به مبلغ ۷۱ میلیارد تومان ارزیابی شده است و هیأت کارشناسی سازمان بازرسی و کمیته تحقیق و تفحص مجلس ملک را به ۲۶ میلیارد و ۳۰میلیارد تومان ارزیابی کرده‌اند.

متهم میلیاردها تومان صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است

وی افزود: متهم سید هادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است.

قهرمانی در ادامه با اشاره به اتهامات رضوی گفت: سید محمد هادی رضوی متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آزاد با قرار وثیقه که اتهامات دیگری دارند که در دادگاه صالح رسیدگی خواهد شد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم احسان دلاویز آزاد با تودیع وثیقه متهم به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۲ میلیارد تومان است.

مستندات قانونی انتساب اتهامات به نامبردگان محرز و مسلم است

نماینده دادستان در تشریح برخی ادله انتسابی به نکاتی همچون جوابیه بانک مرکزی ، جوابیه  اداره بررسی‌ها و سیاست بانک مرکزی مستندات ناظر بر پرداخت تسهیلات، گزارش مرکز عملیات پلیس آگاهی کشور، اظهارات سیدمحمدهادی رضوی در بازپرسی و رونوشت ضمانت نامه‌های فروش گوشت، اظهارات شریف کاظمی، مستندات تصویب و پرداخت تسهیلات، گزارش سازمان بازرسی کشور، رونوشت سند ملک اندرزگو و اظهارات احسان دلاویز در بازپرسی، استعلام اداره حقوقی قوه قضاییه در خصوص وصف کیفری و غیره اشاره کرد.

وی افزود: نظر به مراتب فوق و مستندات قانونی انتساب اتهامات فوق به نامبردگان محرز و مسلم است و تعیین مجازات قانونی مورد استدعا است. همچنین جرایم ذکر شده در محدوده قضایی شهر تهران ارتکاب یافته است.

نماینده دادستان بیان کرد: آقای سیدمحمدهادی رضوی سه فقره ضمانت نامه از بانک سرمایه دریافت کرده و هنوز در بانک سرمایه وصول نشده است. همچنین اتهامات انتسابی مبنی بر دریافت تسهیلات از بانک مسکن، دی، اقتصاد نوین و صادرات در شعبه  دادسرای جرایم پولی و بانکی مفتوح و قابل رسیدگی است.

خوشحالم که دادگاه علنی برگزار می‌شود

در ادامه قاضی از سیدمحمدهادی رضوی خواست در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهامات وارده به وی، گفت: آیا شما موارد اتهامی را قبول دارید؟

رضوی پاسخ داد: خیر.

وی ادامه داد: من خوشحالم که دادگاه علنی برگزار می‌شود. اتفاقات عجیبی در پرونده من رخ داده که حواشی است و  شاید در پرونده مهم باشد.

رضوی با اشاره به قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان گفت: آقای نماینده دادستان و بازپرس گفتند نامه‌ای از دادسرا به بانک مرکزی صادر شده است، من خواستم از بانک مرکزی استعلام بگیرم آنها به من گفتند در پرونده می‌گذاریم. بنده نامه‌ای به معاونت بانک مرکزی ارسال کردم و از بانک مرکزی خواستم آیا این نامه مشمول تسهیلات‌گیرندگان می‌شود؟ که بانک مرکزی نامه‌ای به دادسرای پولی و بانکی صادر می‌کند و تمام مستندات را ذکر می‌کند.

وی افزود: من از نماینده دادستان می ‌پرسم چرا این نامه را به دادگاه نمی‌فرستید که نماینده دادستان صراحتا می‌گوید بانک مرکزی پاسخ را صراحتا مطرح کرده است.

داماد نتانیاهو نیستم

در این هنگام رضوی نامه‌های بانک مرکزی را قرائت کرد که در آن بانک مرکزی ذکر کرده که من صرفا در بندماده یک اظهار نظر می‌کنم که مشمول تسهیلات نمی‌شود.

وی ادامه داد: در کیفرخواست گفته شده من برای مخفی کاری شرکت‌هایی ثبت کردم و تسهیلات گرفته‌ام. باید بگویم که در شرکت صنایع آینده‌سازان فاطمی نوین من سمت مدیرعامل دارم، در شرکت ره‌جویان کوثر ضامن تسهیلات بودم. پنهان کاری آن کجاست؟ ظاهرا خیلی دوست دارند بگویند محمدهادی رضوی داماد شریعتمداری است ولی من که داماد نتانیاهو نیستم. من از دادگاه می‌خواهم فارغ از داماد فلانی پرونده من بررسی شود.

اصل بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است

وی ادامه داد: در کیفرخواست گفته سقف اعتباری خود را رعایت نکردید اصل بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است و من امیدوارم مبارزه با نزول خواری در این پرونده  و از این به بعد شروع شود. از ۸۰ میلیارد تومان ده درصد دست آقایان مانده است و بعد از ارائه شدن این مبلغ ۲۲ میلیارد تومان پول نقد به بانک سرمایه پرداخت کرده‌ام. چرا کذب می‌گویید.

رضوی ادامه داد: ۸۰ میلیارد که داده‌اید ۲۲ میلیارد گرفته‌اید و مابقی به صورت ملک بوده است.

وی گفت: نماینده دادستان گفته است در تسهیلات ماده ۱۸۶ ندارد در حالی که در نامه دارایی صراحتا و در نامه بانک به دارایی این موضوع بیان شده است آقای قهرمانی از پرونده این موضوع را شما بیرون کشیده‌اید دوستان لحاظ نکرده‌اند. شما یک قسمت ماده ۱۸۶ را از پرونده بیرون کشیدید اما همه آن را که نمی‌توان بیرون آورد.

بانک به من گفت که فرمول پرداخت تسهیلات من مشارکت مدنی است

رضوی گفت: لذا براساس ارائه ماده ۱۸۶ توسط دارایی بنده مجاز به دریافت تسهیلات بوده‌ام و دارایی این موضوع را صراحتاً به بانک اعلام کرده‌ است.

وی با بیان این که در جایی از کیفرخواست ادعا شده است که بنده به بانک قراردادهای جعلی ارائه داده‌ام افزود:  من خودم اعلام کرده‌ام که اگر قراردادهایم جعلی بوده است پس چطور دارایی به من ماده ۱۸۶ ارائه داده است.

متهم ادامه داد: بنده برای دریافت تسهیلات به بانک سرمایه اعلام کردم که تسهیلات با موضوع سرمایه گردش در امور جاری می‌خواهم، اما بانک به من گفت که فرمول پرداخت تسهیلات من مشارکت مدنی است.

نمی‌دانم چگونه یکسری قراردادها با امضاء من به پرونده‌ام اضافه شده است

رضوی ادامه داد: همانطور که آقای قهرمانی گفته‌اند برخی افراد در یک روز حساب باز می‌کردند و ۲ روز بعد تسهیلات خود را دریافت می‌کرده‌اند اما من حداقل زمان از افتتاح حساب تا دریافت تسهیلاتم ۳ ماه تا یکسال بوده است.

وی ادامه داد: نمی‌دانم چگونه شده که یکسری قراردادها با یکسری شرکت‌ها با سربرگ من و امضاء من به پرونده‌ام اضافه شده است که من در جریان آنها اصلاً نبوده‌ام و وقتی از بازپرس پرونده این موضوع را می‌پرسم می‌گوید بروید از دارایی ماده ۱۸۶ بگیرید تا مشخص شود.

رضوی با بیان این که من نسبت به این پرونده‌ها اعتراض کرده‌ام و حتی خواستار وصول دریافت قراردادها شدم تا بفهمم موضوع قراردادها چیست، گفت: من نسبت به این قراردادها اعتراض کرده‌ام که خوشبختانه برای من قرار منع تعقیب صادر شد.

در این لحظه قهرمانی نماینده دادستان اظهار کرد که قرارهای منع تعقیب شما نقض شده است که رضوی گفت: خیر، تمامی آنها قطعی بوده است.

در قرارداد سفید امضای من موضوع دوربین مداربسته نوشته شده است

رضوی ادامه داد: سوال من این است که چرا باید پرونده‌ام از یک شعبه بازپرسی به یک شعبه دیگر برود و در روند آن مشکل ایجاد بشود. بنده ۱.۵ سال است که به بانک می‌گویم شما قرارداد سفید امضاء از من گرفته‌اید در حالیکه من برای امور جاری تسهیلات گرفته‌ام، کار من تولید، بازرگانی و ساخت سالن‌ها و مراکز رسانه‌ای و کنفرانسی است اما در قرارداد سفید امضای من موضوع دوربین مداربسته نوشته شده است.

وی ادامه داد: با این حال معاونت حقوقی بانک سرمایه در رابطه با قراردادهای جعلی که به پرونده وارد شده است اعلام می‌کند که قرارهای منع تعقیب را قبول دارد و نسبت به این قرارها اعتراضی ندارد. البته آقای قهرمانی نسبت به این قرارهای منع تعقیب گویا اعتراض دارند که بنده می‌گویم بنده که در خدمت شما هستم و جایی نرفته‌ام و نمی‌دانم چرا از ارائه دادن اسناد توسط بنده ناراحت می‌شوند.

گفتم اگر شما قرارداد سفید را خودتان پُر کنید به اتهام جعل از شما شکایت می‌کنم

وی در رابطه با این قراردادها گفت: بنده پس از مطلع شدن از این موضوع به دادگاه صدر رفتم که بگویم اصلاً قراردادهایی که بنده به بانک داده‌ام کجاست و اصلاً بدهی من به شما چقدر است که توانستم از دادگاه حکم بگیرم و ثابت کنم که قراردادهای ارائه شده به بانک سرمایه سفید بوده است

رضوی گفت: بنده در دادخواستی که در دادگاه صدر ارائه دادم و از بانک سرمایه شکایت کردم اعلام کردم که بانک باید موضوع قراردادهای من را اعلام کند و گفتم که اگر شما قرارداد سفید را خودتان پُر کنید به اتهام جعل از شما شکایت می‌کنم که بانک سرمایه پس از این شکایت اقداماتش را متوقف کرد. چون من به بانک سرمایه مجدداً اعلام کردم که تسهیلات دریافتی بنده در امور جاری باید باشد اما بانک به من تسهیلات با موضوع مشارکت مدنی داده است و در ازایش از من قرارداد سفید امضاء اخذ کرده است.

اگر من تبانی کرده بودم می‌توانستیم تسهیلات بسیار بیشتری بگیرم

وی  خطاب به ریاست دادگاه گفت: آقای مسعودی‌مقام، بانک سرمایه ۳۱ بدهکار کلان دارد که بدهی‌هایشان ۳۰۰ میلیارد، ۴۰۰ میلیارد و ۱۰۰۰ میلیارد است، بدهی من کجای این ارقام قرار دارد؟! لیست اسامی این ۳۱ بدهکار توسط هیأت تحقیق و تفحص مجلس اعلام شده است که اصلاً اسم من در آنجا نیست. مگر بدهی من چقدر بوده است، حدود ۸۰ میلیارد تومان.

متهم خطاب به نماینده دادستان گفت: آقای قهرمانی شما می‌گویید که بنده با مدیران بانکی تبانی کرده‌ام خب اگر من تبانی کرده بودم می‌توانستیم تسهیلات بسیار بیشتری بگیرم و گران‌نمایی‌های بالاتری هم داشته باشم.

دائم دعا می‌کردم که مبادا آقای قهرمانی چیزی بگوید و من را عصبانی کند

رضوی  در رابطه با گران‌نمایی خانه واقع در خیابان اندرزگو گفت: در ابتدا لازم است از آقای مسعودی‌مقام بابت حوصله و سعه‌صدرشان تشکر کنم که به حرف‌های من با حوصله گوش می‌کنند چون من کلاً آدم عصبی مزاجی هستم و از خداوند خواسته‌ام که به من کمک کند بتوانم با حوصله از خود دفاع کنم یا دائم دعا می‌کردم که مبادا آقای قهرمانی چیزی بگوید و من را عصبانی کند و من از عدل خارج شوم، اما درباره خانه خیابان اندرزگو باید بگویم که بنده بیش از ۵ ماه با مدیران بانکی نامه‌نگاری کردم که بیایید این ملک را ارزیابی کنید و به عنوان وثیقه آن را تعیین تکلیف کنید و پس از ۵ ماه بالاخره هیأت مدیره اعلام کرد که ما این ملک را ارزیابی می‌کنیم.

وی گفت: آقای قاضی، بدهی من در سال ۹۳ حدود ۷۰-۸۰ میلیارد تومان بوده است که حدود ۲۲ میلیارد آن را نقداً در حساب بانک پرداخت کرده بودم.

قرار شده بود ملک اندرزگو را به جای بدهی خود بردارند و من هم این روش را قبول نداشتم

رضوی اضافه کرد: بنده کارم تولید سالن‌های آمفی‌تئاتر و سالن‌های کنفرانس رسانه‌ای است و تصمیم داشتم این ملک را به (بانک سنتر) و بیمه تبدیل کنم، این ملک یک ملک بی ارزش نبوده است که مثلاً بگویم در جهرم یک ملک را به عنوان وثیقه معرفی کرده‌ام بلکه وثیقه من بَرِ خیابان اندرزگو که یکی از خیابان‌های شلوغ و جزء خیابان‌های پولداری تهران بوده، واقع شده است.

وی ادامه داد: من برای این ملک ۷ طبقه جواز تجاری گرفته بودم که ۲ هزار متر مربع میزان آن بود. بانک برای اینکه این ملک را ارزیابی کند ۳نفر کارشناس مشخص کرد که آن را ۱۲۵ میلیارد تومان ارزیابی کردند اما این را هم باید بگویم که قرار شده بود که این ملک را به جای بدهی خود بردارند و من هم این روش را قبول نداشتم چون می‌دانستم در این صورت هرچه ارزش ملک بالاتر رود بدهی من بیشتر می‌شود و از این امر ناراضی بودم.

متهم افزود: نهایتاً در تاریخ ۲۰.۱۲.۹۵ به ما ابلاغ شد که آقای رضوی بیا و بدهی‌ات را مشخص کن که همان ۸۰ میلیارد تومان را قبول داریم. یکی از مدیران وقت بانک سرمایه (حیدرآبادی) به من گفت که بیا ما ملک تو را ۱۲۰ میلیارد ارزیابی می‌کنیم که ۸۰ میلیارد بدهی تو را تسویه می‌کند و ۵۰_۴۰ میلیارد هم به تو داده می‌شود اما تو باید ۵ میلیارد تومان نقد به من بدهی و یک ملک را هم بدهی تا حسابت تسویه شود که من این موضوع را قبول نکردم و نمی‌دانم که چرا این آقا از (اسپانیا) سر در آوردند.

من را داخل خودرویی بدون پلاک بردند

وی گفت: آقای قهرمانی گفته‌اند که این ملک ۳۰ میلیارد تومان می‌ارزد، در این خصوص باید بگویم که در برج ۵ سال ۹۵ اکیپی از آگاهی عملیات ویژه و فردی به نام آقای فرجی نزد من مراجعه کردند و من را به داخل خودرویی بدون پلاک بردند و گفتند که بیا تا تکلیف بدهی تو را مشخص کنیم و من را نزد فردی به نام شادان بردند که اخراجی قوه قضاییه بود.

متهم رضوی اضافه کرد: این‌ها رابط عملیات ویژه آگاهی با یکسری از بدهکاران کلان بانکی بودند که به من گفتند چقدر می‌دهی تا پرونده‌ات را زودتر تمام کنیم؟ آنها تا برج ۱۰ من را بازی دادند و بالاخره در این ماه من را احضار کردند. در آنجا آقای فرجی به من گفت که من تو را در تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ به دادسرا می‌برم و کسی هم تو را نمی‌بیند و همین هم شد! یعنی در تاریخ ۹۵.۱۲.۳ من را دوباره احضار کردند و دیدم بازجویی تاریخ ۹۵.۱۲.۳ را به تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ ثبت کرده‌اند.

وی گفت: آنها به من گفتند که باید پول را پس بدهی و من را نزد شخصی به اسم آقای پسندیده بردند.

استرس دارم که مبادا برای من اتفاقی بیفتد

رضوی خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: آقای قاضی، من استرس دارم که مبادا برای من اتفاقی بیفتد و حتی در چندین نوبت این مطلب را هم اعلام کرده‌ام چون دائماً به من می‌گفتند که مبادا بخواهی چیزی را بگویی.

برای من و پرونده‌ام اتفاقات عجیب و غریبی افتاد

وی افزود: بنده از ۹۵.۱۲.۳ تا ۹۵.۱۲.۲۰ با افراد خاصی به دفترم می‌رفتم و می‌آمدم و در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۰ بازپرس شاه‌بختی پرونده‌ام را گرفت و نهایتاً در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۶ با قرار کفالت آزاد شدم. در تاریخ ۹۶.۱.۱۶ وقتی به بازپرسی مراجعه کردم آقای پسندیده به من گفت که من ۳ کارشناس برای شما تعیین می‌کنم که ملک را ارزیابی کند در حالیکه قرار بود من یک کارشناس، دادسرا یک کارشناس و بانک سرمایه هم یک کارشناس معرفی کند در حالیکه هر ۳ کارشناس را آقای پسندیده تعیین کرد و جلوی خود من به آنها گفت که ملک دیگر بالا نیاید و نهایتاً این ملک را ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی کردند. خلاصه اینکه تا برج ۶ برای من و پرونده‌ام اتفاقات عجیب و غریبی افتاد.

آقای علی‌محمدی یک روز من را در کوچه پایینی بانک خواست و تقاضای ۷ درصد کرد

رضوی در ادامه دفاعیات خود اظهار کرد: برج ۶ سال ۹۶ بازپرس وقت، من را به خاطر حرکات سیاسی که می‌خواستند انجام بدهم بازداشت می‌کند. من در دادگاه انتظامی قضات در حال شکایت بودم که این اتفاق افتاد و قرار من به ۱۰۰ میلیارد تومان وثیقه تبدیل شد. بازپرس عوض شد و آقای سادات‌نژاد بازپرس شد و مطالب را مطالعه کردند. از من مصوبه بانک سرمایه را خواستند اما مصوبه‌ای که بانک سرمایه صادر کررده بود را من نداشتم.

وی افزود: در تاریخ ۹۶.۱ آقای پسندیده نامه‌ای به آقای خانی می‌زنند تا محاسبات بدهی من انجام شود و محاسبه در می‌آید و بدهی طبق قوانین بانک مرکزی ۶۷ میلیارد تومان تومان بود اما آقای علی‌ممدی این را به بانک ارائه نمی‌کنند.

متهم ادامه داد: این نامه اکنون نیست، من کپی‌ آن را به شما می‌دهم. سال ۹۵ برج ۹ در سمت مدیرعاملی بانک آقای خانی شخصی را به عنوان مدیر وصول مطالبات بانک به نام آقای علی‌محمدی معرفی می‌کنند و آقای علی‌محمدی یک روز من را در کوچه پایینی بانک خواست و ایشان تقاضای ۷ درصد کرد و گفت پرونده را اصلاً مطرح نکنید و در ادامه همسر خانم شیخی موضوع ۱۰ درصد را مطرح کرد. پس از این موضوع پیش دکتر خانی می‌روم و می‌گویم که چنین جریانی در حال رخ دادن است که ایشان صراحتاً گفت «هرکسی که گفته، غلط کرده». گفتم آقای علی‌محمدی را در اتاق بخواهید و صدای وی را ضبط کنید. آقای علی‌محمدی وارد اتاق شد و آقای دکتر خانی گفت آقای علی‌محمدی مگر من خودم چُلاق هستم که بگیرم؟ آقای علی‌محمدی گفت که اصلاً صحت ندارد و دروغ می‌گوید.

آقای علی‌محمدی می‌گفت که پشت بنده قرص است

 رضوی گفت: گفتم بگوئید عطسه (برای ضبط صدا) که آقای علی‌محمدی احساس کرد که صدا ضبط می‌شود، آقای خانی گفت من قضیه را جمع می‌کنم گفتم اگر برخورد نکنید موضوع دیگری است. آقای علی‌محمدی می‌گفت که پشت بنده قرص است، بعد از این جلسه پشت او قرص‌تر شد به آقای خانی نامه‌ای زدم و نوشتم که خانم شیخی و همسر وی اینقدر پول خواستند و اگر برخورد نکنید به مرجع قضایی اعلام می‌کنم. بعد از اینکه نامه را به خانی زدم اتفاقات عجیبی افتاد و خانم شیخی از مصوبه هیأت مدیره ۹۵.۱۰.۱ عوض شد. دکتر خانی در آن نامه صراحتاً اشاره می‌کند در مورد آقای علی‌محمدی و پاراف می‌کند.

فایل صوتی شوهر خانم شیخی را که می‌گوید چرا رضوی با من نمی‌بندد، ارائه می‌کنم

وی در ادامه با بیان اینکه امیدوارم بقیه متهمان شجاعت داشته باشند و این مسئله را بگویند، گفت: من فایل صوتی شوهر خانم شیخی را که به کارمند من زنگ می‌زند و می‌گوید چرا رضوی با من نمی‌بندد را ارائه می‌کنم.

متهم اضافه کرد: خبرگزاری تسنیم در مورد تصدیق حرف‌های من در خصوص شوهر خانم شیخی گزارشی دارد. در مورد آقای علی‌محمدی به آقای خانی گفتم من و شما با هم هستیم، ۲ هفته زنگ می‌زدم به آقای خانی از دو هفته به بعد قضیه بدتر شد و شاخ و شانه‌ها بیشتر شد.

رضوی گفت: من  به خانی زنگ زدم گفتم چرا جواب ندادید که گفت درگیر بودم و گفتم چرا این‌ها را برکنار نکردید گفتم یا شما دزدی یا اگر با این‌ها نیستی باید اقدام عاجل کنید. من فایل صوتی را به شما می‌دهم.

خانی صراحتا می‌گفت من برای حفظ آبروی افراد این کار را می‌کنم

این متهم افزود: آقای خانی صراحتا می‌گفت من برای حفظ آبروی افراد این کار را می‌کنم ایشان می‌آید ژست آی دزد آی دزد می‌گیرد که من با دادسرا هماهنگ هستم. من به آقای تورک نامه زدم که این فرد ادعا کرده من با ضابطان بستم و بیچاره‌ات می‌کنم و گفتم آقای قهرمانی دارد شائبه ایجاد می‌شود. ایشان(علی محمدی) همیشه در اتاق آقای قهرمانی بودند. عباس اورعه ای کیست؟ برادر همسر ایشان گفت اگر مطلبی شد با ایشان  تماس بگیر. آقای قاضی من باید از حیثیت یک جمع دفاع کنم. من  باید از حق مردمی که لنگ ۵۰ هزار تومان پول هستند دفاع کنم. من نامه زدم که مکتوب در پرونده هست ۸ ماه است که صدا در نمی‌آورد.

مدارک پرونده برای چه باید دست آقای علی محمدی باشد

وی افزود: آقای قهرمانی گفت که اسناد را به من بده و من هر حرفی زدم مدارک را خدمت شما ارائه کردم و عجیب است بعد از این حرف‌ها اسناد از پرونده بیرون کشیده می‌شود. مدارک پرونده برای چه باید دست آقای علی محمدی باشد و در دفتر آقای قهرمانی ورق می‌زند و بیرون می‌کشد.

رضوی تصریح کرد: آقای سادات‌نژاد بازپرس متهم از همه اتهامات منع تعقیب زد و کلاهبرداری از طریق گران نمایی آن را زد و گفت که مصوبه اقاله را بیاور اما من آن مصوبه را نداشتم. آقای تورک جلسه‌ای تشکیل داد با اعضای هیات مدیره بانک سرمایه و گفت که آقای رضوی ملک شما اینقدر نمی‌ارزد. چه کار می‌کنی. گفتم وثیقه ارزیابی شود. روی آدم خیلی فشار عصبی است. گفتم لطفا دست آقای قهرمانی ندهید که به آقای توانگر دادند و سه نماینده گذاشتیم.

وی افزود: کارشناسی این ملک توسط نماینده دادگاه درآمد که در زمان تهاتر ۷۲ میلیارد و در زمان حال برج ۷ سال ۹۷ ، ۲۰ میلیارد تومان بوده است. همانطور که کارشناسی ملک را بالا بزنند، عجیب است و پایین هم بزنند عجیب است. نماینده بانک امضا نکرد و گفت قیمت حال ۵۰ میلیارد تومان است. اما چه اتفاقی می‌افتد؟

وی ادامه داد: آقای قهرمانی به هم می‌ریزد که چه شد و اذعان قطعی دارد که این ملک ۳۰ میلیارد است و رضوی خلاف کرده است. زمین بر اندرزگو و مغازه زیر ۱۵۰ میلیارد تومان نیست چطور می‌شود که ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌شود. می‌گویند که ملک رضوی را ۳۰ میلیارد تومان بر می‌داریم و یک ملک دیگر برای مابقی بدهی‌ها برمی‌داریم. در آخر کیفرخواست این حقیر نوشته شده که آقای رضوی در املاک و گران‌نمایی تخصص دارد.

یکسری تک نویسی نوشته‌ام که دیگر موجود نیست

رضوی ادامه داد: من و آقا شاه بختی وقتی داستان‌ها داشتیم که عجیب و غریب است، روزانه ۵ ساعت بازجویی می‌شدم، سپس او می‌رفت و دوباره می‌آمد و بازجویی می‌کرد.

وی گفت: بازپرس به من گفت بگو به کره جنوبی رفته‌ای و همه هیأت مدیره را هم به کره‌جنوبی برده‌اید. من هم مجبور شدم که بگویم به سئول رفتم و در همه مراکز فساد حضور داشتم. بعد هم می‌گفتند کره جنوبی نرفته‌ای و من هم پاسخ می‌دادم شما گفتید بنویس.

متهم ادامه داد: من به آقای سادات‌نژاد گفتم لطفا دوربین‌های بازداشتگاه عملیات ویژه را بررسی کنید که کجا رفته و ببینید سربرگ و مهرهای شرکت من کجا رفته است همچنین تقاضا کردم که بنده یکسری تک نویسی نوشته‌ام که آن هم دیگر موجود نیست بررسی کنید چه شده است .

بدهی ۱۲۰ میلیارد تومانی را قبول ندارم اما بانک‌ها حقه بازی می‌کنند

رضوی افزود: آقای قاضی از برج  ۷سال ۹۶ به بعد دائم درحال لایحه دادن هستم اما پرونده من که در شعبه ۲ درحال رسیدگی بود به شعبه ۱ فرستاده شده است و نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاده است.

وی گفت: بانک سرمایه می‌گوید ملک من نمی‌ارزد من می‌گویم اجازه دهید یک ملک دیگر معرفی کنم نمی‌گذارند چون آن را ۳۰میلیارد تومان ارزیابی کرده بودند که می‌دانستند بیشتر می‌ارزد. در زمینه کارشناسی ملک به من تهمت زده شد که به کارشناسان پول دادم اما باید بگویم بر اساس نظریه کانون کارشکنی باید برای مبالغ بالای ۱۲۰ میلیارد تومان ۳۰ میلیون تومان پرداخت شود که جمعا ۹۰ میلیون تومان می‌شد، من خودم یک چک ۹۰ میلیونی به بانک دادم و گفتم بدهید به کارشناسان اما آن پول را هم به کارشناسان ندادند، یعنی نه تنها خودشان به کارشناسان ندادند بلکه پولی که من داده بودم را ندادند.

متهم ادامه داد: هیچ رد تماسی بین من و آقای پارسایان که کارشناس است وجود ندارد. به شعبه بازپرسی هم گفتم بدهی ۱۲۰ میلیارد تومانی را قبول ندارم اما بانک‌ها حقه بازی می‌کنند و چون می ‌واهند پول بیشتری بگیرند.

مگر می‌شود من همه افراد را خریده باشم

وی افزود: بنده یکسال است در حال شکایت هستم که بگویم دارند برای من پرونده‌سازی می‌کنند اما در این مدت حتی یکبار هم نخواستند که بیا و بگو. ۵ماه است درخواست ملاقات با وزیر آموزش وپرورش دارم اما جواب نداند.۱/۵  ماه پیش اسنادمان را به وزیر دادیم اما جوابی ندادند.

متهم خطاب به رئیس دادگاه گفت: یکبار نشد بگویند رضوی بیا حرفت را بزن، شاید حرف من درست باشد، مگر می‌شود من همه افراد را خریده باشم. چون او دارای اسم و رسم است. یک آقا با ۴۰۰ میلیارد بدهی به آلمان فرار می‌کند. اما من با اینکه ممنو ع‌الخروج نبودم نرفتم چون کلاهبردار نبودم.

حرف از قاچاق خودرو می‌شود می‌گویند کار داماد فلانی است

وی ادامه داد: حالا این رضوی کیست که سر زبان‌ها افتاده است، به طوری که شبکه voa آمریکا سه ویژه برنامه برای مسخره کردن درست می‌کند. چون زورشان آمده برای مدافعان حرم جشنواره برگزار کردم. حالا طوری شده است حرف از قاچاق خودرو می‌شود می‌گویند کار داماد فلانی است.

رضوی ادامه داد: پدر من از سال ۶۳ در کار تولید تجهیزات استودیویی است. استودیو برج میلاد ساخت بنده است. می‌گویید بنده در ایام تحریم با نظام مقابله کرده‌ام در حالی ۱۸۰ تجهیزات استودیویی ساخته‌ام که می‌توانم فردا همین جا نمایشگاه بگذارم.

رضوی گفت: بیش از ۱۰ مورد ادعا در کیفرخواست من وجود دارد که جواب داده‌ام، مثلا می‌گویند با دادن چک و سفته وام گرفته‌ام و یا برای اعطای تسهیلات اعتبارسنجی نشده است دلیلش این است که اعتبار داشتم و خوش پرداخت بوده‌ام .

با افتخار می‌گویم در سریال شهرزاد هزینه کردم

وی گفت : بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است. دلاویز گفت من به دنبال آن بوده‌ام مگر می‌شود من آویزان کسی شوم که از پایین است، مگر نمی‌گویند من مرکز رانت بوده‌ام.  آقای قهرمانی می‌گوید لاشه پول‌ها را در سینمای خانگی وارد کردم که می‌گویم این حرف درست نیست و با افتخار می‌گویم در سریال شهرزاد هزینه کردم. ریز هزینه‌ها مشخص است.

 در ادامه جلسه دادگاه، متهم رضوی با اشاره به موضوع لاشه‌های پول‌های کثیف در سینما گفت: نزدیک به ۸ میلیارد تومان در سریال شهرزاد سرمایه‌گذاری انجام شده است و اصلا پشیمان نیستم اما آقای امامی هنوز به ما بدهکارند و هنوز اصل پول را برنگرداندند و در این خصوص شکایت کردم.۵۰  درصد شهرزاد یک مال من بود اما در شهرزاد دو دیدم که ما نیستیم که این موضوع به خاطر اختلافات سیاسی بوده است. ۵۰ درصد آن را داشتند ۱۵ میلیارد تومان می فروختند که گفتم مالک آن ۵۰ درصد من هستم و افتخار دارم اگر وامی گرفتم کاری در ازای آن ارائه کردم. در شهرزاد یک فقط  من و سعید ملکان تهیه‌کننده ویلایی‌ها و تنگه ابوغریب بودیم. هر ماه ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به سوپراستارها می‌دادیم که معقول بوده و خبری از پول‌های کثیف نبوده است. عجیب است که از بانک سرمایه مصوبه بیرون می‌کشند و این خیانت در امانتی است که مدیران فعلی بانک سرمایه در حال انجام آن هستند.

می‌گویند من Bmv ایکس چهار دارم

وی ادامه داد: ملکی را بر اندرزگو ارائه کردم که با حداقل ۲۰ میلیارد تومان طرحی بالغ بر ارزش افزوده ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و پول رهن آن ملک پول کل بدهی من است. می‌گویند من Bmv ایکس چهار دارم اما آن موقع ۲۰۰ میلیون تومان بوده است و تمامی املاکی که توقیف شده به نام من است.

رضوی افزود: شعبه دوم بازپرسی نامه‌ای به بانک سرمایه می‌زند و می‌گوید که پیرو فساد اقتصادی رضوی هیچ تصمیمی بدون هماهنگی نمی‌گیرید اما مگر در سیستم بازپرسی داریم که به بانک سرمایه نامه می‌زنند و می‌گویند که هیچ کاری بدون نظر من انجام ندهید.

وی افزود: در مورد قراردادهای جعلی مطلبی دارم. خیلی عجیب است که در کیفرخواست آقای  بخشایش و من اشاره کردند و یک تکه از مشورت نامه اداره حقوقی را در آوردند و براساس آن دارند مرا محکوم می‌کنند. مطلب بعدی در مورد ضمانت‌نامه‌ها این است که باید بگویم من جاعل و قرارداد جعل کردم اما بانک موظف است به پرداخت پول به ذی نفع است. بازپرس شعبه یک آقای سیاوشی دستور عدم پرداخت خلاف قوانین را داده است این‌ها دارند سود پول نداده را می‌گیرند و می‌خواهند نزول پول نداده را بگیرند. از طرفی اقای قهرمانی می‌گویند در زمینه تولیدات اخلال ایجاد شده اما مگر می‌شود با وام‌۴۰ درصد تولید کرد.

در ادامه نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و خطاب به آقای سید محمد هادی رضوی گفت: شما می‌گویید از بانک مرکزی استعلام دارید به من بگویید شما چطور از بانک استعلام می‌گیرید؟ همچنین بگویید بانک مرکزی چگونه وظیفه دارد استعلامات را پاسخ دهد.

نماینده دادستان گفت: ما از بانک مرکزی استعلام کردیم که تسهیلات در جای خود استفاده نشده است. بانک مرکزی به استعلام خیلی ها پاسخ نمی‌دهد چطور به استعلام شما پاسخ می‌دهد؟

نماینده دادستان ادامه داد: اخذ تسهیلات مصرف تسهیلات و تسویه آن کاملا مجرمانه بوده و آقای رضوی در ۹۱/۷/۹  تحت پوشش شرکت آینده سازان فاطمی ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک می‌خواهد و پرونده بررسی می‌شود و اعلام می‌شود به آقای رضوی ۲ و نیم میلیارد تومان بدهید.

وی ادامه داد: آقای رضوی مبلغ ۲و نیم میلیارد تومان را نمی‌گیرد و یک ماه و نیم بعد می‌بینیم او ۷ میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرد و برایش مصوب می‌شود که این جای سوال دارد.

نماینده دادستان گفت: بر اساس گزارش کارشناسی اعتباری عملیات شرکت واقعی به نظر نمی‌رسد و ایرادات اساسی وجود داشت که کارشناسان وثیق بانک اعلام می‌کنند.

نماینده دادستان گفت: قد و اندازه آقای رضوی وام ازدواج بوده است و بیش از این صلاحیت نداشت.

آقای شیانی منفی منفی‌های گزارش را حذف می‌کند و ۷ میلیارد را تصویب می‌کند چرا آقای شیانی گزارش منفی را حذف می‌کند؟

نماینده دادستان خطاب به آقای رضوی می‌گوید آقای رضوی اسناد بانکی شما بیرون کشیده نشده است بلکه همه سر جای خودش است.

نماینده دادستان ادامه داد: بر اساس گزارشات خانم رام که من نمی‌دانم که آیا در بانک هستند یا نه مشخص می‌شود که این خانم پرونده فساد آقای رضوی را قبل از تسهیلات گزارش داده بود و  طبق گفته خانم رام صورت‌های مالی قابل اعتنا نیست و دارای مغایرت‌های فراوانی است و مبلغ ۲ و نیم میلیارد هم حد و اندازه آقای رضوی نبوده است.

وی ادامه داد: آقای رضوی شما که اینجا نمایش ضمانت‌نامه بازی کردید ضمانت‌نامه با تسهیلات فرق می‌کند شرکت آینده سازان ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته که ۲ و نیم میلیارد هم حق او نبود.

نماینده دادستان ادامه داد: آقای رضوی در جای دیگر شرکت ره‌جویان کوثر و خانم زهرا شریف کاظمی را به عنوان مدیر معرفی می‌کند و او را برای دریافت تسهیلات به بانک می‌فرستد که در اینجا هم ۲۰ میلیارد تومان هم تقاضا می‌شود.

وی ادامه داد: علی‌رغم تذکرها و هشدارها ۲۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود که نشان می‌دهد که مدیران میانی تحت فشار مدیران بالا دست بوده‌اند

نماینده دادستان خطاب به رضوی گفت: شما پنهان کاری می‌کردید و شگرد شما این است که خود را مهم جلوه می‌دهید در حالیکه ما شما را شخص مهمی نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: بارها مصوبات آقای رضوی تجدید شده است و همه امضاها و تسهیلات مشارکت مدنی است در حالی که می‌گوید این گونه تسهیلات نگرفته است.

نماینده دادستان ادامه داد: آقای رضوی به بانک نامه می‌زند که به جای وثیقه ملکی از من سپرده بگیرید و بانک هم قبول می‌کند و او سپرده ای می‌گذارد که آقای محمد امامی (هم دست او) تامین می‌کند.

وی ادامه داد: آقای رضوی بعد از گرفتن تسهیلات ملکی می‌خرد و سپس ملک را به عنوان وثیقه می‌گذارد و پول امامی را بازپس می‌گیرد که این شگرد او بوده است.

در این هنگام قاضی مسعودی‌مقام گفت: با نزدیک شدن به وقت اذان ظهر ختم جلسه امروز را اعلام می‌کنم جلسه بعدی دو شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۹ صبح برگزار خواهد شد.

گوشت مرغ محمد هادی رضوی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر