کد خبر: 762671 A

امروز؛

بهارستان‌نشینان طرح تشدید مجازات اسید‌پاشی را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با یک فوریت تشدید مجازات اسید‌پاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند.

از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در صحن نمایندگان با ۱۶۱ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۳ رأی موافقت کردند.

این طرح هفت ماده‌ای به امضای ۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است.

فاطمه حسینی نماینده تهران به عنوان طراح یک فوریت این طرح گفت: یکی از حوادثی که روز گذشته در یکی از شهرهای کشور اتفاق افتاد اسیدپاشی بود که خبر آن موجب آسیب به افکار عمومی شد.

وی افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته و خلاء قانونی برای مجازات اسیدپاشی فوریت این طرح درخواست می شود، در سال ۳۷ بیش از ۶۰ سال پیش آخرین قانون در این باره تصویب شده است، با توجه به گذشت ۶۰ سال بحث اعدام که در قانون ۱۳۳۷ پیش بینی شده بود منسوخ شد، همچنین با توجه به آنچه که جنبه عمومی جرم مربوط می شود و مجازات مرتبط با آن صورت می گیرد اغلب موارد اسیدپاشی دیده می شود که امکان اجرای قصاص یا مجازات وجود ندارد یا بسیار دشوار است.

حسینی اظهار داشت: جنبه عمومی قانون موجود قدرت بازدارندگی ندارد، سال ۹۶ نمایندگان مجلس طرحی در این خصوص تهیه کردند که پس از اعلام وصول عادی در کمیسیون حقوقی و قضایی بررسی و تصویب شد.

وی افزود: به نظر می رسد با توجه به حجم تعداد طرح هایی که در مجلس کنونی اعلام وصول شده است، امکان تصویب این طرح نیز به عمر این مجلس نرسد و مجلس خلاء قانون گذاری این زمینه یعنی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن وجود نداشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: اسیدپاشی در کشور آثار اجتماعی زیان باری دارد علاوه بر آن آثار روحی و روانی فراوان بر فرد آسیب دیده یا بزه دیده بسیار است.

 

مجلس شورای اسلامی اسید پاشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر