کد خبر: 761631 A

یدالله موحد:

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی یک سال گذشته قضات در دادگستری استان کرمان ۳هزار و ۸۲۴ مورد از مجازات های جایگزین حبس شامل الزام به خدمات عمومی رایگان جزای نقدی دوره مراقبت و محدود محرومیت از حقوق اجتماعی استفاده نموده اند.

به گزارش ایلنا، یدالله موحد بیان کرد: اجرای مواد دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان پیامدهای مثبتی در استان کرمان  به همراه داشته است

نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کرمان  اعلام کرد:درطی یک سال گذشته ۴هزار و ۴۴۱ مورد کیفرخواست شفاهی صادر شده است.

وی ادامه داد:در همین راستا یک هزار و  ۵۷۵ مورد آزادی مشروط،۴هزار و ۹۸ قرار تعلیق تعقیب ، ۸۷ مورد قرار تعویق صدور حکم، ۱۷۱ مورد تعلیق مجازات و  ۸هزار و ۹۷ مورد با موضوعات تخفیف مجازات در سال ۹۷ داشته ایم .

این مقام ارشد قضایی در استان کرمان بیان داشت:با پیگیری های بعمل آمده و در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها و تکریم ارباب رجوع، کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به صورت کشیک در دادسراها به منظور ارزیابی ملک مورد وثیقه مستقر شده اند .

ارتباط الکترونیک بین ادارات دستگاه قضائی امکان جعل را به حداقل رسانده است

رئیس شورای قضایی استان کرمان تصریح کرد: در حال حاضر ارتباط مراجع قضایی سراسر استان با ادارات ثبت اسناد و املاک استان در راستای توقیف ملک مورد وثیقه و غیره به صورت آنلاین و مکانیزه بر قرار می باشد این سامانه علاوه بر سرعت بخشیدن به مکاتبات الکترونیکی و آنی امکان جعل را عملاً غیرممکن نموده است.

قضات افزون بر ۲هزار مرتبه از زندان های کرمان بازدید کرده اند

وی به بازدید مستمر و مکرر قضات استان  از زندان های تابعه در جهت رفع مشکلات احتمالی زندانیان اشاره کرد و افزود: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ تعداد ۲هزار و ۷۰ مورد بازدید از زندان های سطح استان توسط قضات استان انجام شده که در مقایسه با سال۹۶ که تعداد آن ۱۷۶۵ بازدید صورت گرفته بود ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی به موضوع پیگیری راه اندازی شورای حل اختلاف در اکثر زندان های سطح استان و عملکرد موثر این شوراها  نیز اشاره کرد و عنوان کرد: در حال حاضر علاوه بر فعالیت سه شورا در زندان مرکزی کرمان شوراهای ویژه در حوزه های قضایی بافت جیرفت شهربابک زرند رفسنجان کهنوج منوجان و نیز فعال می باشند و راه اندازی شورای حل اختلاف سایر زندان ها در دستور کار قرار دارد.

با صلح وسازش هزار و ۲۱۹نفر از زندان های استان کرمان آزاد شده اند

رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد: در سال ۹۷ تعداد ۳هزار و ۷۴۲ فقره پرونده جهت صلح و سازش به شوراهای حل اختلاف ویژه زندان ها وارد که ۲هزار و ۸۵ فقره با مصالح خاتمه یافته است  که در مجموع آزادی یک هزار و ۲۱۹  نفر را به همراه داشته است

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها ،مطالبه لیست متهمین تحت قرار زندان‌های سراسر استان هر ۲ ماه یک بار و مکاتبه با مراجع قضایی جهت تعیین تکلیف و تسریع در رسیدگی و اتخاذ تصمیم بوده است.

شایان ذکر است طی چند ماه گذشته آقای دکتر موحد،رئیس کل دادگستری استان کرمان ۱۱ جلسه ویدیو کنفرانس با روسا و دادستان های حوزه های قضایی و زندان‌های سراسر استان و همچنین ارتباط ویدیویی با تعدادی از زندانیان در جهت رفع مشکلات پیرامونی و عنداللزوم ارشاد قضایی برگزار گردیده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر