کد خبر: 761406 A

موحد خبرداد؛

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی یک سال گذشته قضات در دادگستری استان کرمان ۳ هزار و ۸۲۴ مورد از مجازات‌های جایگزین حبس شامل الزام به خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، دوره مراقبت و محدود محرومیت از حقوق اجتماعی استفاده کرده‌اند.

به گزراش ایلنا، یدالله موحد گفت: طی یک سال گذشته قضات در دادگستری استان کرمان ۳ هزار و ۸۲۴ مورد از مجازات‌های جایگزین حبس شامل الزام به خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، دوره مراقبت و محدود محرومیت از حقوق اجتماعی استفاده نموده اند.

وی بیان کرد: اجرای مواد دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان پیامد‌های مثبتی در استان کرمان به همراه داشته است.

این مقام ارشد قضایی در استان کرمان بیان داشت:با پیگیری‌های بعمل آمده و در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و تکریم ارباب رجوع، کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به صورت کشیک در دادسرا‌ها به منظور ارزیابی ملک مورد وثیقه مستقر شده اند.

موحد تصریح کرد: در حال حاضر ارتباط مراجع قضایی سراسر استان با ادارات ثبت اسناد و املاک استان در راستای توقیف ملک مورد وثیقه و ... به صورت آنلاین و مکانیزه بر قرار می‌باشد و این سامانه علاوه بر سرعت بخشیدن به مکاتبات الکترونیکی و آنی امکان جعل را عملاً غیرممکن نموده است.

وی گفت: در راستای حفظ حقوق شهروندی نیز قضات افزون بر ۲ هزار مرتبه از زندان‌های کرمان بازدید کرده اند.

موحد در ادامه به بازدید مستمر و مکرر قضات استان از زندان‌های تابعه در جهت رفع مشکلات احتمالی زندانیان اشاره کرد و افزود: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ تعداد ۲هزار و ۷۰ مورد بازدید از زندان‌های سطح استان توسط قضات استان انجام شده که در مقایسه با سال ۹۶ که تعداد آن ۱۷۶۵ بازدید صورت گرفته بود ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به موضوع پیگیری راه اندازی شورای حل اختلاف در اکثر زندان‌های سطح استان و عملکرد موثر این شورا‌ها نیز عنوان کرد: در حال حاضر علاوه بر فعالیت سه شورا در زندان مرکزی کرمان شورا‌های ویژه در حوزه‌های قضایی بافت، جیرفت، شهربابک، زرند، رفسنجان، کهنوج و منوجان فعال هستند و راه اندازی شورای حل اختلاف سایر زندان‌ها در دستور کار قرار دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد: در سال ۹۷ تعداد ۳هزار و ۷۴۲ فقره پرونده جهت صلح و سازش به شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان‌ها وارد که ۲هزار و ۸۵ فقره با مصالحه خاتمه یافته که در مجموع آزادی یک هزار و ۲۱۹ نفر را به همراه داشته است.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، مطالبه لیست متهمین تحت قرار زندان‌های سراسر استان هر ۲ ماه یک بار و مکاتبه با مراجع قضایی جهت تعیین تکلیف و تسریع در رسیدگی و اتخاذ تصمیم بوده است.

 

حبس حقوق زندان مشکلات دادگستری استان کرمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر