کد خبر: 760965 A

برایان هوک:

رئیس گروه اقدام ایران در تازه‌ترین اظهاراتش با «بد» خواندن برجام گفت که ما می‌خواهیم توافق بهتری را شاهد باشیم.

به گزارش ایلنا، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در تازه‌ترین اظهارات خود در مورد ارسال ناو آمریکایی به خاورمیانه گفت:  ما با انتشار بیانیه‌ای توضیح دادیم که در مقابل هر اقدامی که منافع ما یا دوستانمان را تهدید می‌کند، واکنش نشان می‌دهیم. ما توقع داشتیم که ایران در شرایط کنونی که از مشکلات فراوانی رنج می‌برد اقدامی انجام دهد که باعث ترس جهان شود. بنابراین در این مرحله پیشگیری کردیم.

رئیس گروه اقدام ایران درباره معافیت‌هایی که برای راکتورهای اراک، بوشهر، فُردو و تهران تعیین شده است، مدعی شد: ما چند روز پیش چند فعالیت مربوط به غنی‌سازی ایران را پایان دادیم. ما به معافیت‌هایی که اجازه آن گونه فعالیت‌ها را می‌دادند، پایان دادیم. اما معافیت‌هایی هم که باقی ماندند، در واقع بخشی از برجام هستند و برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کنند. ما همواره گفته‌ایم که آن توافق  یک توافق بسیار بد است زیرا این توافق تاریخ انقضا دارد و پایبندی به آن اصلاً دشوار نیست.

هوک در مورد عدم تمدید معافیت‌ها گفت: ما به پنج کشوری که از ایران نفت وارد می‌کنند، اعلام کرده‌ایم که معافیت‌ها تمدید نخواهد شد و به این ترتیب، صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید. البته ما می‌دانیم که ایران بارها در طول تاریخ توانسته است تحریم‌ها را دور بزند. اما دولت ترامپ رویه‌ای را پیش گرفته است که بی‌سابقه است. ما تحریم‌هایمان را به نحوی اعمال کرده‌ایم که در تاریخ هیچ نمونه‌ای مانند آن وجود ندارد. بنابراین هیچ‌گونه دور زدنی از چشم ما مخفی نخواهد ماند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ادامه ادعاهای خود گفت که این تحریم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شرایط را برای ایران در اجرای سیاست خارجی مورد نظرش سخت می‌کند.

وی در ادامه در مورد مذاکره با ایران و صحبت‌های اخیر پمپئو در مورد رفتار ایران به عنوان یک کشور عادی مدعی شد: ایران یا می‌تواند مانند یک کشور عادی رفتار کند یا باید شاهد شرایط سخت اقتصادی باشد. تحریم‌های ما مؤثرند. ما می‌خواهیم شاهد یک توافق جدید و بهتر باشیم. مقامات ایران می‌گویند که نمی‌خواهند مذاکره کنند اما ما آماده‌ مذاکره هستیم؛ اما نخست باید شاهد تغییر عملی باشیم. حرف زدن کافی نیست.

 

برایان هوک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر