کد خبر: 756121 A

نماینده رییس‌جمهور روسیه:

نماینده رییس‌جمهور روسیه، حضور ایران در سوریه را قانونی دانست و گفت:حضور نظامیان آمریکایی، فرانسوی و تعدادی از نیروهای خارجی دیگر در سوریه، غیرقانونی است.

به گزارش ایلنا به نقل از تاس، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور سوریه در مورد تشکیل گروهی برای خروج نیروهای نظامی از سوریه گفت: مسکو امکان تشکیل گروه کاری درباره خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه را دور از انتظار نمی‌داند، ولی این گروه شامل حضور نظامیان ایرانی در سوریه نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: «معتقدیم که چنین گروه کاری ممکن است تشکیل شود اما این گروه برای کمک به خروج نظامیان ایرانی از سوریه نیست. تشکیل این گروه برای کمک به حل بحران در سوریه و به‌خصوص خارج شدن نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور است».

لاورنتیف در مورد حضور نیروهای نظامی خارجی در سوریه گفت: در خاک سوریه نیروهای خارجی، از جمله ایرانی‌ها، هستند که حضورشان قانونی است و مشاوران و کارشناسان نظامی ایرانی برای کمک به ارتش سوریه و به‌ دعوت مقامات سوریه در این کشور حضور دارند. ولی حضور نظامیان آمریکایی، فرانسوی و تعدادی از نیروهای خارجی دیگر در سوریه، غیرقانونی است».

لاورنتیف در مورد  تاثیر وضعیت «بلندی‌های جولان»  بر حضور نظامیان ایرانی در سوریه گفت: «ما پیش از این با دوستان ایرانی‌مان به توافق رسیده بودیم که نیروهای  نظامی خاصی (متشکل از نیروهای دولتی سوریه و پلیس نظامی روسیه)در منطقه بلندی‌های جولان حضور داشته باشند تا امنیت منطقه و کاهش تنش را تأمین کنند که منطقه‌ای معادل ۷۵ الی ۸۰ کیلومتر را شامل می‌شود و براین اساس نظامیان ایرانی برای اطمینان خاطر همسایگان سوریه، در این منطقه فعالیتی نداشته باشند. مقام‌های تهران، همچنان به توافقات صورت‌گرفته در این رابطه متعهد هستند».

ایران خاک روسیه رییس جمهور سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر