کد خبر: 756036 A

لاریجانی در همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ :

رئیس مجلس گفت:داشتن یک دیوان عدالت اسلامی برای کشورهای اسلامی می‌تواند به تجارت و تعاملات این کشورها کمک کند. گاه ایده‌های خوب وجود دارند اما راه وصول آن ایده مهم‌تر است که چگونه می‌توان این ایده‌ها را به کرسی نشاند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی صبح امروز در همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ گفت: بحث آینده‌نگری از مقولات سخت است و معمولا برای آینده‌نگری‌ها پیش فرض‌هایی را در نظر می‌گیرند. برخی از فیلسوفان مدرن و برخی با فیلسوفان پست مدرن و برخی هم با نگاه هگلی این پیش‌فرض‌ها را مطرح می‌کنند.

وی تاکید کرد: در سنت اسلامی هم این موضوع وجود دارد. ما در قرآن هم مساله سنت‌های الهی را می‌بینیم. بین متفکران اسلامی این موضوع وجود دارد.

رئیس مجلس گفت: حکمرانان به کارهای ساده‌تر تمایل دارند و این غفران را به وجود می‌آورد. عدم توجه به آینده در بین رهبران دنیا را حتی هم اکنون می‌توان دید. بنابراین کار این موسسه مهم است.

وی با اشاره به برخی دستاوردهای مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام مه در برگزاری این همایش مشارکت داشته است، گفت: به دست آوردهایی رسیده‌اند که ک وچک است اما می‌توان به آینده توجه کرد و همین گام‌های کوچک می‌تواند موثر باشد.

رئیس قوه قانون‌گذاری گفت: یکی از دستاوردهای مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام درباره لزوم توجه به گردشگری بود که می‌تواند از چ ند بعد مورد توجه قرار بگیرد. گرچه این مهم می‌تواند یک گام کوچک باشد اما با یک نگاه وسیع‌تر می‌توان به آن نگاه کرد.

لاریجانی گفت: داشتن یک دیوان عدالت اسلامی برای کشورهای اسلامی می‌تواند به تجارت و تعاملات این کشورها کمک کند. گاه ایده‌های خوب وجود دارند اما راه وصول آن ایده مهم‌تر است که چگونه می‌توان این ایده‌ها را به کرسی نشاند. این ایده‌های خوب را رها نکنید. توصیه من این است روی راه‌های وصول ایده‌ها کار کنیم.

وی با اشاره به موضوع همبستگی در جهان اسلام خاطرنشان کرد: بسیاری از بزرگان روی این بحث دغدغه داشتند. شاید یکی از دل مشغولی‌های امام استفاده از ظرفیت جهان اسلام بود و این موضوع در قانون اساسی هم نمود پیدا کرد.

لاریجانی گفت: مراجع جدا از کارهای علمی هدایت جهان اسلام را هم بر عهده دارد. در انقلاب مشروطه بزرگترین رهبران در عراق بودند و دغدغه ایران را داشتند. آمریکایی‌ها در ابتدا وقتی به عراق آمدند فکر کردند ایالتی جدید پیدا کردند و می‌خواستند قانون اساسی کشور را دوباره تدوین کنند که آیت الله سیستانی مخالفت کرد.

 

وی افزود: هویت مرجعیت همواره به جهان اسلام نگاه داشته است. جریان‌های اسلامی که در طول یک قرن اخیر حضور و نقش‌آفرینی داشتند در تشیع و تسنن و گرایش‌های صوفی‌گرایانه به جهان اسلام نگاه داشته‌اند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مورد آینده‌پژوهی باید به جریان‌های مختلف توجه کرد. این جریان‌ها را شاید بشود از نظر امنیتی سرکوب کرد اما این‌ها آرایی برای خود دارند و نوع فکر و رشد آنان مورد توجه است.

وی اظهار داشت: یک و شش دهم درصد اختراعات مربوط به کشورهای اسلامی است و تألیفات آنان هم شش درصد و بیشتر مربوط به ایران و ترکیه و مالزی است که این میزان باید افزایش پیدا کند.

رئیس قوه قانون‌گذاری گفت: باید قبول کرد مناقشات سیاسی در دنیا بسیار زیاد است و برخی کشورها هم مانع این رشد می‌شوند. ارتباطات دانشگاهی و علمی باید مسیر خود را از مناقشات مجزا کند. توصیه من این است که ظرفیت دانشگاه‌ها و ارتباطات آنها با یکدیگر بیشتر شود، در این صورت است که فهم مشترک بیشتر پیدا می‌کنند.

رئیس مجلس گفت: تحقیقات نشان می‌دهد هر کشور مسلمان به طور متوسط سه دهم درصد از تولید ناخالصی دنیا را به خود اختصاص داده و صادراتش حدود شش درصد رشد دارد. این نشان می‌دهد که به یک تحول جدی نیاز دارند.

وی تصریح کرد: مسیر مشکل است اما نباید ناامید بود. به نظر می‌رسد عامل رشد و همبستگی را باید از مجموع کشورهای اسلامی که زمینه اقتصادی قوی‌تری دارند شروع کرد و بسط داد.

وی ادامه داد: در کنفرانس اسلامی که تجربه مفیدی بود و بانک توسعه کشورهای اسلامی به وجود آمد وقتی به کارنامه‌شان نگاه می‌کنیم با آینده ای که درنظر گرفته‌اند فاصله‌شان بسیار زیاد است و خیلی موفق عمل نکردند. مالزی، ترکیه، ایران و عراق اگر به عنوان پایه در نظر گرفته شود شاید این بتواند به روابط اقتصادی کمک کند.

لاریجانی گفت: دخالت‌های آمریکا در منطقه بی‌مهابا شده و تحرکاتی که در برخی کشورهای منطقه با زاد و ولد گروه‌های تروریستی ایجاد شده است.

لاریجانی اظهار کرد: زمان ملک عبدالله که وی عاقل‌تر از مسولان فعلی عربستان است توانستیم ارتباطات نزدیکی را با عربستان سعودی برقرار کنیم، چرا که او به مسائل منطقه آشنا بود. یکی از مسئولان امنیتی ملک عبدالله به ما گفت که ما دو اشتباه درباره ایران و منطقه انجام دادیم، یکی اینکه طالبان را به وجود آوردیم و دوم اینکه ۴۰ میلیارد دلار به عراق کمک کردیم تا به ایران ضربه بزند.

وی افزود: البته عربستان با این کارش بیشتر به خودش ضربه زد چرا که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و حتی به کشور‌هایی که با ایران دشمن هستند هم ضربه‌ای وارد نکرده‌ است اما آیا این نااهلی دشمنان پایان پذیرفت؟ متفکران فلسطینی و شهرشناسان آثار خوبی در مورد نزاع غرب با کشور‌های اسلامی منتشر کرده‌اند و حتی یکی از محققان تلقی می‌کند که واژه غرب و شرق برای این است که غربی‌ها با تشکیل یک دیگری در ذهن‌ها خود را از شرق مستثنی کنند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته ممکن است بسیاری از مناقشات آن‌ها با ما برای مسئله انرژی باشد در حالی که اگر عاقل باشند می‌دانند که ما نمی‌خواهیم این نفت را در دریا بریزیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رفتار ترامپ بعد از اخاذی از سعودی‌ها تغییر کرد چراکه آن‌ها هم سعودی را تلکه می‌کنند و هم به تحقیر این کشور می‌پردازند، ما امروز با چنین کشوری مواجه هستیم.  امروز ببنید که آمریکا مسئله تحریم ایران را با چه آب و تابی مطرح می‌کند در حالی که اوباما دوبار به جمهوری اسلامی نامه نوشت که خواهان مذاکره است ما با درنظرگیری شرایط به توافق رسیدیم، اما دیدید که چطور رئیس جهمور عجیب و غریب آمریکا که هر روز از یک توافق خارج می‌شود از برجام خارج شد.

وی بیان کرد: این امر بیانگر این است که ترامپ آینده‌نگر نیست. هر تحریم اقتصادی که علیه کشور صورت بگیرد دیگر بالاتر از جنگ نیست، مردم ایران یک بار در برابر جنگ تحمیلی ایستادند حال این بار آمریکا می‌خواهد به قیمت از بین بردن استقلال ایرانیان حرف خود را به کرسی بنشاند؟ آمریکا یک جانبه از معاهده برجام خارج شد، پس ما راهی جز مقاومت نداریم و مردم ما هم این موضوع را درک می‌کنند.

لاریجانی گفت: کشور‌های منطقه هم فراموش نکنند و حواسشان باشد که تحرکات آن‌ها را فراموش نخواهیم کرد. وقتی در کشور‌های اسلامی ناامنی توسعه پیدا کند، آن‌ها رشد نمی‌کنند. برخی اقدامات سعودی‌ها مانند اعدام ۳۷ نفر مسلمان مشکلات بسیاری را در منطقه ایجاد می‌کند این رفتار‌ها عاقلانه نیست مگر شما کشور اسلامی نیستید پس از جهان اسلام چه می‌خواهید؟ مگر ایران جای شما را تنگ کرده؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران چندین بار طی ۴۰ سال گذشته به سمت سعودی‌ها دست دوستی دراز کرده، اما آن‌ها نمی‌فهمند. از نظر جمهوری اسلامی راه‌ها باز است، اما گویا سعودی‌ها افکار دیگری در سر دارند و می‌خواهند با اسرائیل همراه شوند، اما بدانند که این اعمالشان نفرت‌های زیادی را در جوانان منطقه به وجود آورده است.

 وی ادامه داد: به عنوان مثال تصور کنید. خانواده‌ای عروسی خود را در حالی در یکی از شهر‌های افغانستان برگزار می‌کند که آنجا مورد هجوم بمب قرار می‌گیرد، آیا دیگر این نفرت از یاد آنها خواهد رفت؟ شما نفرت بزرگی را علیه خود به وجود آورده‌اید و بدانید که این مسئله پایدار است لذا به آن توجه کنید. البته برخی از موضوعات مربوط به کشور‌های اسلامی نیست به عنوان مثال مسئله گاز‌های گلخانه‌ای جهانی است و آمریکا با خروج از معاهده پاریس به مشکلات جدیدی در این حوزه دامن زد، اما متأسفانه اتحادیه اروپا نشان داد که وزن کافی برای ماندن پای معاهدات را ندارد.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر