کد خبر: 754717 A

جنیدی خبر داد؛

معاون حقوقی رئیس‌جمهور از پیگیری تروریستی خواندن سپاه توسط آمریکا خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، لعیا جنیدی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که معاونت حقوقی رئیس جمهوری در واکنش به تروریست خواندن سپاه از سوی آمریکا چه اقداماتی انجام داده است، اظهار کرد: پیشنهادات اقدامات حقوقی که از لحاظ قانونی با توجه به ضوابط حقوق بین‌الملل می توان انجام داد را برای رئیس جمهور می فرستیم که در همان چارچوب هم هست اما فرای آن، پیش از این هم گفته ام که اصل عمل آمریکا خلاف ضوابط حقوق بین‌الملل بوده است، چرا که راجع به بخش رسمی نیروهای مسلح است و در همه دنیا این بدعت، چالش ایجاد می‌کند.

وی افزود: خارج از این، در حد همین طرحهایی است که خود مجلس داده و راسا پیگیری می‌کند. ما هم اقدامات حقوقی را بررسی می‌کنیم تا آنچه در چارچوب ضوابط حقوق بین‌الملل می توان انجام داد را عملی کنیم.

جنیدی همچنین درباره اقدامات معاونت حقوقی در زمینه عدم تمدید معافیت نفتی ایران توسط آمریکا نیز گفت: اصل این کار از نظر من بخشی دیگر از کارهای آمریکا خلاف حقوق بین‌الملل و خلاف ضوابط حقوقی و اصل تجارت آزاد است و هم دخالت در روابط اقتصادی کشورهای دیگر باهم است و هم از لحاظ قواعد فرا سرزمینی که تماما از لحاظ حقوق بین‌الملل از نظر ما ناقض ضوابط است و حتی خلاف دموکراسی در کشورهای دیگر است چرا که تنظیم رابطه سایر کشورها با ما که خواهان روابط اقتصادی با ما هستند به همان کشور و اختیارات قانونی درونی خودشان مربوط می‌شود.

کاری که آمریکا انجام می‌دهد نه تنها ناقض قواعد تجارت آزاد است و نه فقط ناقض عهدنامه ای است که با ما داشته و از آن خارج شده اما مهلت یکساله اش پایان نیافته و باید به آن ملزم باشد بلکه علاوه بر همه اینها خلاف دموکراسی هم هست.

معاون حقوقی رئیس جمهوری تاکید کرد: داشتن و نداشتن رابطه اقتصادی و سیاسی یا غیر آن، از سوی یک کشور ثالث (غیر از آمریکا) با ما باید تصمیم پارلمان و دولت آن کشور باشد و آمریکا دارد به جای پارلمان دیگر کشورها در خصوص داشتن و نداشتن رابطه با ما تصمیم می‌گیرد که نه تنها خلاف اصل حاکمیت برابر است که خلاف اصل دموکراسی هم هست و دنیای امروز بین قدرت خام و قدرت مشروع و ضوابط حقوقی و قدرت مبتنی بر مدنیت قرار گرفته است.

جنیدی در پاسخ به این پرسش که دولت در واکنش اقدامات آمریکا در جلوگیری از کمکهای مالی به سیل زدگان ایران، چگونه عمل کرده است، اظهار کرد: در رابطه با سیل زدگان مطابق با اعلام رئیس هلال احمر هیچ کمکی به صورت وجه نقد نتوانسته اند دریافت کنند و چنین چیزی بدون شک خلاف مسائل حیاتی انسانها و خلاف حقوق بشر و حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است و کسی که مانع این کمک می شود، کف قواعد آمره حقوق بشر را هم نقض کرده است.

جنیدی در پایان تاکید کرد: نقل قول اشتباهی انجام شده بود که ما یک دادخواست جدید در این باره تنظیم می کنیم اما باید بگویم که همان دادخواستی که به دادگاه دادگستری دادیم، چارچوبش این را هم در بر می گیرد و ما مستنداتش را اضافه می کنیم و در همان دادخواست ارائه می کنیم تا نقض دستور موقت دادگاه دادگستری بین المللی در زمینه غذا، اقلام کشاورزی دارو و تجهیزات پزشکی و قطعات و خدمات هوایی و همچنین عملیات بانکی را هم که در آن دستور تاکید شده را مطرح خواهیم کرد.

جنیدی معاونت حقوقی ریاست جمهوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر