کد خبر: 754709 A

واعظی در جمع خبرنگاران:

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت:‌درباره سخنگویی هفته قبل ۴ نفر را با مشورت کمیته‌ای که روحانی مشخص کرده بررسی کردیم و این ۴ نفر را به روحانی پیشنهاد کردیم آقای رئیس‌جمهور خواست با دو نفر از این افراد صحبت شود هر وقت قطعی شد اعلام می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمود واعظی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به تصمیم آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت: در جلسه امروز مهم‌ترین بحث درباره تصمیم اخیر آمریکا بود. اعلام کردیم این تصمیم قطعا مانع فروش نفت ایران نخواهد شد.

وی افزود: بعد از تصمیم روز دوشنبه آمریکا باید در جلسه دولت به این مسائل می‌پرداختیم این موضوع از دو بعد مهم است اول اینکه از نظر سیاست خارجی مهم است همه باید در دولت دید یکسان به این مساله داشته باشیم، از سوی دیگر باید گزینه‌های مختلف که در گذشته تدوین کرده بودیم را بررسی کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما برای این گزینه هم فکر کرده بودیم و در بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده بود اگر با برخی محدودیت‌ها مواجه شویم باید کشور را به خوبی اداره کنیم.

واعظی یادآور شد: معلوم است اعلام کاخ سفید، محدودیت‌هایی برای ایران بوجود می‌آورد اما آنها بیشتر دنبال جنگ روانی و دنبال تبلیغات گسترده هستند. از دوشنبه شاهدیم هم اطلاع‌رسانی خوبی صدا و سیما کرده و هم اینکه مردم آگاهی داشتند و مساله را جدی نگرفتند به گونه‌ای که می‌بینیم این مساله تاثیر آنچنانی در بازار ارز و بقیه بخش‌ها نداشته است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز صحبت کردیم در داخل و خارج چگونه با این موضوع برخورد کنیم اقای روحانی هم مطالبی را بیان کرد. باید  قوای سه گانه و نهادهای مختلف دست به دست هم دهیم در برابر فشارها خود را آماده کنیم.

واعظی تاکید کرد: از سوی دیگر باید اطلاع‌رسانی به مردم انجام شود این آخرین تلاش‌های آمریکا است، واشنگتن هر چه در توان داشته انجام داده و تاثیراتش را هم دیده‌ایم. در واقع بعد از ۱۳ آبان اقدامات آمریکا تاثیرگذار نبوده آنها فکر می‌کردند با تروریستی اعلام کردم سپاه اتفاق بزرگی می‌افتد در حالیکه این مساله باعث وحدت بیشتر مردم شد، سعی کردند از سیل برای جدا کردن دولت و مردم استفاده کنند و نشد این تصمیم روز دوشنبه هم باعث همبستگی بیشتر می‌شود ما برنامه‌ریزی کردیم دولت و همه قوا زیر زعامت رهبری امور را به خوبی پیش می‌بریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره معرفی سخنگوی دولت گفت: درباره سخنگویی هفته قبل ۴ نفر را با مشورت کمیته‌ای که روحانی مشخص کرده بررسی کردیم و این ۴ نفر را به روحانی پیشنهاد کردیم اقای رئیس‌جمهور خواست با دو نفر از این افراد صحبت شود هر وقت قطعی شد اعلام می‌کنیم.

واعظی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه عربستان و امارات گفتند کمبود نفت ایران را جبران می‌کنیم این اطمینان را می‌دهید که درآمد ارزی کشور کاهش پیدا نکند، گفت: بله قطعا ما صادرات نفتمان را خواهیم داشت. کاری که عربستان و امارات انجام دهند یک اقدام خصمانه علیه ایران است و قطعا آنها عاقل‌تر از این حرف‌ها هستند که به خاطر یکی دو سال روی کار ماندن ترامپ بخواهند یک دشمنی اینگونه با کشوری داشته باشند که برای همیشه همسایه آن‌ها در منطقه است. باید منطقه، منطقه آرامی باشد. ما اهل برخورد نیستیم اما از این دو کشور می‌خواهیم در اقداماتشان تجدیدنظر کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در دوره گذشته که تحریم‌ها اعمال شد چهره‌هایی مانند رنجانی پیدا شدند این دوره هم چنین نگرانی وجود دارد آیا برنامه‌ای دارید که از چنین وقایعی جلوگیری کنید، گفت: بله این نگرانی درست است به هر حال هنگامی که می‌خواهیم نفتی را به فروش برسانیم با چنین موانعی روبه‌رو هستیم و روش‌هایی را پیش می‌گیریم که ممکن است روش متعارف نباشد. بر این اساس ما تلاش بسیاری در این دوره کردیم، کمیته‌ای در وزارت نفت تشکیل شده است که نظارت عالی بر عملکردها داشته باشند و از این دوران حداکثر استفاده را خواهیم کرد که فروش نفت ما به خزانه بازگردد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره حاشیه‌ها پیرامون سفر به کردستان و دلیل لغو آن گفت: دلیل خاصی ندارد مقدمات به سفر را آماده کردیم اما دو مورد را به ما گزارش دادند یکی اینکه بارش برف صورت گرفت هوا سرد بود و دیدار مردمی جایی بود که مردم دچار سرما و سختی می‌شدند.

وی افزود: نکته دوم این است، هنگامی که سفر را طراحی کردیم شرایطی پیش آمد و آقای رئیس‌جمهور باید جلسات دیگری می‌گذاشتند  که مسائل را از نظر سیاسی و اقتصادی مورد بررسی قرار داده و کل کابینه و دستگاه‌های ذی ربط را توجیه کنند.

واعظی تاکید کرد: امروز صبح قرار بود در سنندج باشیم اما با توجه به اینکه اولین جلسه دولت بعد از اتفاقات اخیر بود باید در جلسه حضور می‌داشتیم. همیشه می‌توانیم به سنندج سفر کنیم اما وقتی آمریکا به دنبال برهم زدن وضعیت است باید برنامه داشته باشیم.

وی درباره به اقدامات آمریکا و تاثیر آن در دو نرخی شدن بنزین، گفت: کمیته مربوطه در حال بحث و بررسی است و فردا جلسه‌ای خواهیم داشت تا بررسی کنیم.

واعظی با بیان اینکه تاکنون هیچ تصمیمی که مغایر با قانون مجلس باشد را نگرفتیم، گفت: چیزی که بسیار برای ما مهم است ارزاق مردم است. ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آن قلم از ارزاقی که مورد نیاز مردم است اختصاص دادیم که بیش از ۱۰ الی ۱۱ میلیارد دلار می‌شود و با توجه به اینکه در گذشته مقداری ضعف نظارتی وجود داشته، ما آن را برطرف کردیم.

وی گفت: متاسفانه نه واردات کالاهای مورد نیاز دست دولت است و نه توزیع و متاسفانه تخلفات بالا رفت. به دنبال رفع آن هستیم. تا کنون ارز ۴۲۰۰ تومان را داده‌ایم و تاکید رئیس جمهور این است که باید نظارت بیش‌تر شود.

واعظی ادامه داد: تاکید رئیس‌جمهور برای ایجاد وزارت بازرگانی همین است که نظارت‌ها بیش‌تر شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئله تولید با توجه به شرایط امروز کشور برایش بسیار مهم است. این مسئله که کارگرها بیکار نشوند هم برایش بسیار مهم است. لذا چیزی که متولی ندارد، بخش بازار و ارزاق مردم است که امیدواریم مجلس تصمیم بگیرد که این امر متولی پیدا کند. امیدوارم با نظارتی که روی ارز ۴۲۰۰ صورت می‌گیرد شاهد افزایش قیمت‌ها نباشیم.

وی درباره نگرانی از افزایش قیمت‌های ماه رمضان گفت: رئیس‌جمهور به وزرای مربوطه دستور داده تا نیازمندی‌های ماه مبارک رمضان تامین شود. آنچه که می‌توان تولید و آنچه که باید ایجاد شود تا مردم نگرانی نداشته باشند.

سخنگوی دولت واعظی معافیت های نفتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر