کد خبر: 751476 A

تربتی‌‌‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت: طراحی سدها باید تضمین‌کننده کنترل سیلاب‌ها باشند. در استان‌های شمالی و برخی دیگر از استان‌ها نیاز به مخزن و سد سازی داریم.

نورمحمد تربتی‌‌‌نژاد در گفت‌‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره جلسه عصر امروز کمیسیون کشاورزی گفت: جلسه امروز با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاونان مربوطه تشکیل شد.

وی ادامه داد: یکی از موارد مطرح شده در جلسه امروز در مورد معضلات در سیل اخیر و ضعف در مدیریت بحران بود. همچنین نداشتن سامانه و تجهیزات پیشرفته هواشناسی و مشکلات مهندسی مخازن، سدها و رودخانه ها و نبود تناسب بین آبراهه‌‌های زیرساخت‌های جاده‌‌ای و ریلی و دبی سیلاب بود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی افزود: مسدود شدن حریم رودخانه‌‌ها در اثر ساخت و سازها، عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، رعایت نکردن اصول حفاظت از محیط زیست و صدمه زدن به پوشش گیاهی از دیگر مباحثی بود که در کمیسیون مورد ارزیابی قرار گرفت.

تربتی‌نژاد اضافه کرد: وزیر نیرو هم گفت‌‌ سیل در جهان‌‌‌گریزناپذیر است و در تمام کشورها بودجه‌‌ای را برای سیل پیش‌‌بینی می‌‌کنند اما جلوگیری از تخریب و ایجاد خسارت می‌‌تواند مدیریت شود.

تربتی‌نژاد گفت: اردکانیان همچنین تاکید داشت باید مطالعاتی را انجام دهیم تا آگاه شویم سیل ناشی از تغییرات اقلیمی چقدر و چه زمان‌هایی سهم کشور ما می‌شود. طراحی سدها باید تضمین‌کننده کنترل سیلاب‌ها باشند. در استان‌های شمالی و برخی دیگر از استان‌ها نیاز به مخزن و سد سازی داریم.

وی ادامه داد: وزیر نیرو از  دستور رئیس‌جمهور به هیات ویژه ملی جهت تدوین مسائل مربوط به رویداد سیل خبر داد و گفت که علت‌العلل مشکلات کشور ما از جمله مشکل سیل بخشی‌نگری و دیوان‌سالاری است و باید ارگان‌های میان بخشی مثل سازمان هواشناسی به رسمیت شناخته شود.

نورمحمد تربتی نژاد نورمحمد تربتی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر