کد خبر: 751087 A

با رأی نمایندگان؛

نمایندگان تکلیف فعالیت‌ تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس و شرایط برخورد و رسیدگی به تخلفات داوطلبان را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده ۲۸ موافقت کردند.

از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن نمایندگان با ۱۳۹ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع با ماده مذکور  موافقت کردند.

ماده ذیل به عنوان ماده ۵۶ مکرر ۲ به قانون الحاق می شود: فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها ۱۵ روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از اخذ رأی ادامه می‌یابد. هرگونه فعالیت تبلیغات داوطلبان خارج از مهلت مقرر جرم است و مرتکب به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

تبصره ۱- وزارت کشور مکلف است پیش از صدور دستور شروع انتخابات از طریق استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشدار‌ی‌ها در تمامی مناطق کشور هرگونه تبلیغات انتخاباتی پیش از زمان مقرر در این ماده را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به شورای نگهبان و مراجع قضایی ارسال کند.

تبصره ۲- پس از صدور دستور شروع انتخابات هیأت‌های اجرایی و نظارت مکلفند علاوه بر دریافت گزارش‌های ارسالی در خصوص تخلف از احکام این ماده در صورت اطلاع از وقوع چنین تخلفی ضمن رسیدگی به ترتیب ان را به هیأت نظارت مربوطه و هیأت مرکزی نظارت ارجاع کند. نیروی انتظامی نیز مکلف است با هماهنگی هیأت‌های اجرایی و نظارت مطابق قوانین اقدامات لازم را نسبت به پیشگیری از وقوع این تخلف به عمل آورد.

تبصره ۳- در صورتی که تخلف از حکم این ماده منتسب به خود نامزد باشد، به موجب رأی قطعی دادگاه به محکومیت از حقوق اجتماعی درجه  ۵ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

تبلیغات جرم وزارت کشور تخلفات قانون مجازات اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر