کد خبر: 749220 A

واعظی در جلسه سرمایه‌گذاری‌وتوسعه کردستان خبر داد؛

جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان کردستان به منظور بررسی طرح‌ها، برنامه‌ها و راهکارهای دولت تدبیر و امید برای پیشرفت و توسعه بیش از پیش این استان برگزار و بر ضروت بهره‌‌گیری از ظرفیت‌‌های بالای این استان در جهت رشد و پیشرفت اقتصادی کشور تاکید شد.

به گزارش ایلنا، در این جلسه که عصر چهارشنبه با حضور رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور برگزار شد، محمود واعظی با بیان اینکه حادثه سیل فروردین ماه ۹۸ باوجود رنج و خسارات به مردم، برکاتی از جمله تامین آب پشت سدها و رفع مشکلات محیط زیستی به همراه داشت، گفت: در این حادثه شاهد همبستگی و همدلی بین همه نهادها، ارگان‌‌ها، نیروهای مسلح و مردم بودیم.

وی ادامه داد: باید روند کمک‌‌رسانی به حادثه‌دیدگان هدفمند باشد و به همین منظور فرماندهی ستاد مدیریت بحران سیل اخیر با وزارت کشور و استانداری‌‌ها است.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور با اشاره به موقعیت ژئوپلتیک استان کردستان و همجواری با کشور عراق، اظهار داشت: همین امر باعث شده تا بخش دولتی و غیردولتی نگاهی ملی نسبت به توسعه، آبادانی و مسائل این استان داشته باشند.

واعظی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور زمانی اصلاح می‌شود که بودجه دولتی برای سرمایه‌‌گذاری در استان‌‌ها به صفر و تامین مالی و سرمایه‌‌گذاری بانک‌‌ها و بخش خصوصی به اوج برسد، تصریح کرد: فعالیت و ورود جمعی و تیمی بانک‌‌ها و بخش خصوصی در پروژه‌‌های کشوری و استانی منجر به تقسیم سود و کاهش ریسک سرمایه‌‌گذاری‌‌ها می‌‌شود.

وی بر ضرورت توجه بیشتر به استان‌‌های مرزی از جمله کردستان تاکید و خاطرنشان کرد: این استان‌‌ها آئینه کشور هستند چراکه اکثر مبادلات و مراوادت کشورهای همسایه، نه در تهران بلکه دراین استان‌‌ها انجام می‌‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، شریک اول عراق بوده و بالاترین میزان واردات این کشور از ایران است، ابراز داشت: عراق و اقلیم کردستان، فرصتی بسیار عالی برای توسعه صادرات و عبور از تحریم‌‌های ظالمانه است چراکه در صورت افزایش حجم مبادلات تجاری، مالی و درهم تنیدگی اقتصادی، جلوی دخالت‌‌های بیگانگان در روابط بین کشورها گرفته می‌‌شود.

واعظی با تاکید بر اینکه توسعه خط ریلی به سنندج و در مرحله بعدی به مرز ایران و عراق از سیاست‌‌ها و برنامه‌‌‌های جدی دولت تدبیر و امید است، ابراز امیدواری کرد با تامین سرمایه مورد نیاز، این پروژه عملیاتی شود.

وی با اشاره به مزیت‌‌های بالای کشاورزی، دامپروری، گردشگری و معادن کردستان  بیان کرد: باید با حمایت بانک‌‌ها و سرمایه‌‌گذاران بخش خصوصی به دنبال مجریان مناسب دارای اهلیت باشیم.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور با اشاره به امضای تفاهم‌‌نامه با عراق برای احداث پنج شهرک صنعتی مشترک یادآور شد: یکی از این شهرک‌‌های صنعتی در کردستان احداث می‌‌شود.

سید محمود واعظی محمود واعظی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر