کد خبر: 748886 A

در در سومین جلسه دادگاه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران مطرح شد؛

وکیل متهم ردیف اول پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران تاکید کرد: حمزه‌لو از دارایی و شرکت‌های شخصی خودشان برای بازگرداندن پول این کشور استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، قاضی اسدالله مسعودی‌مقام صبح امروز در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی گفت: در جلسه قبل آقای حمزه‌لو دفاعیاتی داشتند. امروز نوبت وکیل ایشان است تا از موکل خود دفاع کند. 

وی افزود: باید بدانید ذکر مسائل حاشیه‌ای چاره‌ساز نیست. حمزه‌لو در جلسه قبل به جای دفاع از خود اقتصاد کشور را تشریح کردند.

با پایان تذکرات قاضی اسدالله مسعودی مقام، وکیل متهم ردیف اول - رضا حمزه‌لو - برای دفاع از موکل خود در جایگاه حاضر شد.

دفاعیات موکلم در جلسه قبل به پایان نرسیده است

وی با تاکید بر این موضوع که دفاعیات موکل بنده در جلسه قبل به پایان نرسیده و ایشان نسبتا به برخی مسائل توضیحاتی دارند که می‌خواهند ارائه دهند، اظهار داشت: بنده حسب وظیفه قانونی موظف هستم پیش از دادگاه موکل خود را محاکمه کرده و ابعاد موضوع را بررسی کنم تا برایم ثابت نشده بود که ایشان انسان شریفی است، به پرونده ورود نکردیم.

وکیل حمزه‌لو با بیان اینکه رعایت قوانین واجب شرعی و عدم رعایت جرم است، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به دلیل کامل نبودن قانون سایر قوانین را هم زیر پا بگذاریم. دو عنوان اتهامی برای موکل من مطرح است که یکی از آنها با عنوان مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور در کیفرخواست مطرح شده است. 

تقلبی در بخش صادرات صورت نگرفته است

وی با بیان اینکه در حدود اذن رهبری کاملا مشخص است که محدوده، اخلال‌گران نظام اقتصادی است، خاطرنشان کرد: اگر دوستان ما با تامل ماده قانونی را می‌خواندند و چند آثار معتبر حقوقی هم مطالعه می‌شد الان به این پرونده با این کیفیت رسیدگی نمی‌شد. آیا ارزی که شرکت‌های پوششی وارد کردند، ارز قاچاق یا جعلی بوده؟ بر چه اساسی این اتهام متوجه آقایان شده است؟ در هیچ بخش صادرات تقلب صورت نگرفته و ادعای دادسرای محترم در خصوص تقلب اصلا مطرح نبوده است. از این حیث بنده تعجب می‌کنم و امکان می‌دهم اصلا بندهای قانون قرائت نشده باشد.

وکیل حمزه‌لو ادامه داد: بنده مشروح مذاکرات مجلس را خواندم که در آنجا مطرح می‌شود جریان‌هایی بعد از انقلاب شکل گرفته که می‌خواهند با ابزار اقتصاد به نظام ضربه بزنند و دلیل شکل‌گیری قانون هم همین بوده است یعنی چنانچه به قصد ضربه زدن به نظام باشد و این انگیزه محرز شود، در تبصره یک هم همه اینها معطوف به نتیجه است.

حمزه‌لو و دوستانشان هیچ هدفی جز خدمت به نظام نداشتند

وی با بیان اینکه حمزه‌لو و دوستانشان هیچ هدفی جز خدمت به نظام نداشتند، خاطرنشان کرد: اگر اینها خائن بودند کل مبلغ شش میلیارد و ۶۵۰ میلیون یورو که در کیفرخواست مطرح شده است را می‌بردند. البته در کیفرخواست هم مکررا مطرح شده که این افراد هیچ گونه بدهی ارزی ندارند.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه نمایندگان مجلس در زمان تصویب قانون خیلی به آن ملاک عمده اشکال وارد می‌کنند اما در این مسئله به قضاوت قضات عادل اعتماد شده است. بنده مشروح مذاکرات مجلس را ضمیمه لایحه خود می‌کنم.

هیچ گونه تخطی از سوی پی‌‌سی‌‌سی درخصوص ارزهای واصله صورت نگرفته است

وکیل متهم ردیف اول پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران درخصوص دومین اتهام رضا حمزه‌لو نیز ابراز داشت: اتهام دوم موکل من تحصیل مال از طریق نامشروع است که البته بسیار عنوان مفصلی است و مسلما جرم نیز مقید به نتیجه است یعنی باید مالی تحصیل شده باشد. من مایل هستم به نماینده دادستان توضیح دهم که این مبلغی که می‌گویند تحصیل شده است را از کجا آورده‌اند.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از ادعاهای دادسرا آمده است که اینها پول پی‌‌سی‌‌سی را به حساب پتروکاران شفق واریز کرده و ارز بی‌ارزش تحویل کشور داده‌اند. ما با استناد به مدارک و مستندات موکدا عرض می‌کنیم طبق قوانین نظام هیچ گونه تخطی از سوی پی‌‌سی‌‌سی درخصوص ارزهای واصله صورت نگرفته است. ما همه این مدارک را امروز به دادگاه تقدیم می‌کنیم و درخواست داریم در این رابطه کارشناسی دقیق صورت بگیرد.

وارانه جلوه دادن قانون از نخواندن قانون خطرناک‌تر است

با پایان این بخش از دفاعیات وکیل متهم ردیف اول پرونده، قاضی مسعودی‌‌مقام بیان کرد: اگر می‌خواهید می‌توانید کل مستندات را بخوانید. شما الان باید درخصوص این محصولات با مستند بگویید چه میزان خارج شده است.

با دستور قاضی مسعودی‌مقام، حسینی نماینده دادستان برای ارائه توضیحاتی درخصوص دفاعیات وکیل رضا حمزه‌لو در جایگاه حاضر شد و با بیان اینکه آقای وکیل، دادسرا را متهم به نخواندن قانون کردند که البته ایشان هم که قانون را خوانده‌اند سعی دارند آن را وارونه جلوه دهند، یادآور شد: البته وارانه جلوه دادن قانون از نخواندن قانون خطرناک‌تر است.

جرم اقتصادی حتی می‌تواند بدون قصد مقابله با نظام باشد

وی قانون مربوط به جرائم اقتصادی را قرائت و عنوان کرد: در این قانون، مقنن با زیرکی نکته‌ای را درخصوص رکن معنوی جرم به کار برده است. همچنین در رای وحدت رویه دیوان عالی کشور این مطلب مطرح می‌شود که جرم اقتصادی حتی می‌تواند بدون قصد مقابله با نظام باشد یعنی شاید من قصد مقابله با نظام را نداشته باشم اما جرم اقتصادی انجام دهم. من از آقای وکیل سوال دارم که وظیفه این شرکت چه بوده است، مگرنه اینکه باید محصولات را فروخته و ارز را مستقیما وارد کشور می‌کرد.

نماینده دادستان افزود: درباره مبلغ تحصیل مال نامشروع هم گفتیم که بارها کارشناسی شده و مربوط به مابه‌التفاوت ارز با منشا داخلی و خارجی است.

قانون اجازه نمی‌دهد قاضی جای قانون‌گذار بنشیند

در این بخش، وکیل متهم با تاکید بر این موضوع که اصل بر برائت است، گفت: اگر کیفرخواست کامل خوانده شود، خود شما نیز قانع نمی‌شوید که اخلالی صورت گرفته است. 

وی خطاب به قاضی اظهار داشت: قانون اجازه نمی‌دهد قاضی جای قانون‌گذار بنشیند که قطعا شما هم در کلاس‌هایتان همین را می‌گویید.

اقدامات حمزه‌لو برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده است

وکیل حمزه‌لو با بیان اینکه برادران ضابط بارها تاکید کرده‌اند که این اقدامات برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده است، تصریح کرد: اگر شرکت پی‌‌سی‌‌سی و آقای حمزه‌لو به موقع محصولات را به فروش نمی‌رساندند آیا وظیفه خود را انجام داده بودند؟ سابقه این افراد مشخص است که برای نظام تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. حمزه‌لو برای همین اقدامات دو روز در ترکیه زندانی بود. زمانی که شورای امنیت و دنیا در برابر ایران صف کشیده بود این افراد وارد عمل شدند.

وی اضافه کرد: این آ‌قایان هم می‌توانستند مثل مدیران فعلی وزارت نفت منفعل باشند که از ترس‌شان هیچ کاری نمی‌کنند.

حمزه‌لو از دارایی و شرکت‌های شخصی خود برای بازگرداندن پول کشور استفاده کرد

وکیل متهم ردیف اول با تاکید بر اینکه حمزه‌لو از دارایی و شرکت‌های شخصی خودش برای بازگرداندن پول این کشور استفاده کرد، خاطرنشان کرد: ایشان در جلسه قبل گفتند که وقتی همه پول در شرکت پی‌‌سی‌‌سی شانگهای جمع شده بود و احتمال بلوکه‌ شدن آن هم وجود داشت، لازم بود یک شرکت در یکی از کشورهای همسایه تاسیس و پول به آنجا منتقل شود. اعضای هیات مدیره پی‌‌سی‌‌سی بیش از صد میلیارد تومان برای شرکت آورده داشتند و حتی این شرکت یک ریال هم بدهکار نیست و اسناد آن موجود است.

وی با بیان اینکه درخصوص تحصیل مال نامشروع در دادسرا مطلقا کارشناسی نشده‌ است و فقط به سخن برخی افراد مطرح شده که خودشان از مدیران مالی شرکت‌ها هستند، استناد شده است، ابراز داشت: شما به رای وحدت رویه اشاره کردید که می‌گوید اگر انگیزه مقابله با نظام نباشد در صلاحیت دادگاه عمومی است.

بگویید چه میزان محصول صادر شده و چه میزان ارز وارد کشور کرده‌اید؟

با پایان دفاعیات وکیل متهم ردیف اول این پرونده، قاضی مسعودی‌مقام بیان کرد: همه صحبت‌هایی که مطرح کردید جواب حقوقی دارد. بخش‌هایی از صحبت شما هم درخصوص صلاحیت دادگاه است که بنده باید پاسخ دهم و آن، رای وحدت رویه درخصوص بحث صلاحیت است نه اینکه انگیزه چه بوده است.

وی ادامه داد: شما باید بگویید چه میزان محصول صادر شده و چه میزان ارز وارد کشور کرده‌اید؟ در ثانی بین زمان تحریم و غیرتحریم تفاوت وجود دارد. شما می‌گویید کارشناسی اول باید به من مستند ارائه کنید تا من دستور کارشناسی دهم. 

هدف NPC صادرات و واردات محصولات پتروشیمی است

در ادامه دادگاه، نماینده شرکت ملی پتروشیمی به دستور قاضی این پرونده در جایگاه حاضر شد. 

قاضی مسعودی‌‌مقام خطاب به وی یادآور شد: در جلسه قبل به جای دفاع از حقوق شرکت در مقام دفاع از متهمان برآمدید و عملکرد آنها را تایید کردید. 

نماینده شرکت ملی پتروشیمی پاسخ داد: من عملکرد آنها را در پرداخت مبلغ فاینانس خارجی تایید کردم اما این مسئله به این معنی نیست که طلب نداریم. 

قاضی پرسید: هدف تشکیل NPC چه بوده است؟ 

نماینده شرکت ملی پتروشیمی پاسخ داد: هدف صادرات و واردات محصولات پتروشیمی بوده است. 

قاضی خطاب به نماینده شرکت ملی پتروشیمی عنوان کرد: با تفکیک زمان تحریم و قبل تحریم و دولتی و خصوصی بودن شرکت پاسخ دهید. 

بدهی شرکت ملی پتروشیمی کامل تسویه نشده است

نماینده شرکت ملی پتروشیمی در پاسخ به سوال قاضی گفت: بنده اطلاعات لازم را ندارم. شرکت بازرگانی پتروشیمی مسئول کارهای بازرگانی بوده است. PCC اجازه ورود و بررسی حساب‌‌ها را ندارد. 

قاضی پرسید: شما چرا بر عملکرد آن نظارت نداشتید؟ آیا تنها سازمان بازرسی باید ورود می‌‌کرد؟ 

نماینده شرکت ملی پتروشیمی در پاسخ به این سوال قاضی اظهار داشت: ما براساس اعتماد و اینکه این شرکت امانت‌‌دار ما است بر آن نظارت نداشتیم. 

قاضی همچنین پرسید: بدهی شرکت‌‌ها چگونه تسویه شد؟ که نماینده شرکت ملی پتروشیمی گفت: بدهی ما کامل تسویه نشده است. 

ورود ارز به کشور توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی از سال ٨٨ به هشت برابر رسید

در پایان سوالات قاضی از نماینده شرکت ملی پتروشیمی، رضا حمزه‌‌لو، متهم ردیف اول این پرونده برای ارائه بخش دیگری از دفاعیات خود در جایگاه حاضر شد و تصریح کرد: نزد مراجع ذیربط و مراجعی که انحصارا حق اظهارنظر دارند، اثبات کردم که از سال ٨٨ به بعد، ورود ارز به داخل کشور توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی به هشت برابر رسید. درخصوص شش میلیارد و ٦٥٠ ملیون یورو دادستانی مستند ارائه کند. 

حسینی در واکنش به اظهارات حمزه‌‌لو خاطرنشان کرد: جرم اخلال در نظام اقتصادی دو بخش مختلف دارد که یک مورد موضوع جرم در اینجا ارز است و باید میزان آن مشخص شود. بحث دیگر، عوایدی است که متهم منتفع می‌شود که در دادسرا و کیفرخواست این موارد را مشخص کرده‌ایم. 

نمی‌توانید یک بام و دو هوا رفتار کنید

وی افزود: اینکه این میزان شش میلیارد و ٦٥٠ ملیون یورو باشد یا یک، خیلی مهم نیست. شما مسئول فروش محصولات و تسویه با شرکت‌های تولیدکننده بودید. این در حالی است که شش میلیارد و ٦٥٠ ملیون یورو از ارزی که ناشی از فروش محصولات بوده به کشور بازگشت داده نشده بنابراین امر اثباتی موضوع با شما است و باید در این رابطه توضیح دهید.

نماینده دادستان اضافه کرد: شما به بهانه تحریم می‌خواهید از خود دفاع کنید اما از طرف دیگر می‌گویید قبول ندارم و کل ارز را وارد کشور کرده‌ام. آقای حمزه‌لو نمی‌توانید یک بام و دو هوا رفتار کنید.

تمام ارز پتروشیمی را تحویل کشور داده‌ام

حمزه‌لو در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان ابراز داشت: تمام ارز پتروشیمی را بدون ریال و ارز با منشا داخلی، تحویل کشور داده‌ام. 

نماینده دادستان در واکنش به اظهارات حمزه‌لو بیان کرد: پس چرا می‌گویید تحریم بوده‌ایم؟

متهم ردیف اول پرونده در پاسخ به این سوال یادآور شد: آقای قاضی، دادسرا به راحتی می‌گوید شش میلیارد و ٦٥٠ ملیون یورو با یک تفاوتی ندارد.

حسینی در پاسخ به حمزه‌لو عنوان کرد: موضوع جرم، اخلال در نظام ارزی است، اینکه پنج میلیارد باشد یا یک میلیارد باشد همگی کلان است و چون کلان است می‌تواند جرم را محقق کند.

حمزه‌‌لو با بیان اینکه مدیریت بنده از بهمن‌ماه ٨٨ بوده که حدود چهار ماه تحریم وجود نداشت و تحریم‌ها از اواخر خرداد سال ٨٩ شروع شد، گفت: براساس دستورات شرکت NPC باید ارزها را در محل مشخصی هزینه می‌‌‌کردیم؛ به طوری که در نامه‌‌ای که سند آن موجود است شرکت NPC ضمن تشکر از زحمات کارکنان PCC بابت پرداخت‌‌های به موقع ارزی اعلام کردند که با توجه به سخت شدن شرایط دیون را به صورت هفتگی و فوری پرداخت کنید.

وی ادامه داد: آقای کنعانی اعلام کردند که با ما مکاتباتی داشته‌اند و پاسخی نگرفته‌اند اما اگر یک برگ نامه آمده باشد و ما پاسخ نداده باشیم، گردن من از مو باریک‌تر است. مثلاً در اتهامات بنده آمده است که گفته شده ارزهای دریافتی را به حساب خارجی واریز کنید اما این اقدام صورت نگرفته است. در پاسخ به این اتهام باید گفت اولاً چنین نامه‌ای برای ما ارسال نشده و اگر هم بوده مربوط به مهر سال ٩٠ به بعد بوده که دوران مدیریتی من نبوده است.

مجتمع‌های پتروشیمی دولتی هیچ ادعایی ندارند

متهم ردیف اول پرونده رسیدگی به تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی افزود: اصلاً باید این را هم دانست که هلدینگ خلیج فارس در اسفند سال ٩٠ تاسیس شده و طلب‌های این شرکت اصلاً به من ربطی نداشته است که بخواهد از من شکایت کند اما در اتهامات آمده است که این شرکت هنوز از ما طلب دارد.

حمزه‌‌لو با بیان اینکه نامه رئیس امور تسویه شرکت ملی صنایع بازرگانی در پرونده موجود است که گفته این شرکت در خصوص بدهی‌ها و مابه‌التفاوت‌ها هیچگونه شکایت و ادعایی از شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران ندارد، اظهار داشت: سوالات مهم اینگونه باید پاسخ داده شود که اصلاً ما چه مقدار ارز را در اختیار داشته‌ایم؟ ما سوال چقدر کالا در اختیار گرفته‌ایم؟ تناژی که گرفته‌ایم آیا مورد تائید آقایان بوده است یا خیر؟ آیا قیمت فروش محصولات مورد قبول همه بوده است؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که ما صورتجلسات متعدد با تک تک مجتمع‌های پتروشیمی دولتی داریم که تناژ محصولات و قیمت توافقی را قبول دارند و در این خصوص هیچ ادعایی نداشته‌اند.

هیچکس ارز دریافتی خود را به صورت ١٠٠ درصد وارد نمی‌کند 

وی به اسم برخی مجتمع‌های پتروشیمی که از آنها محصول می‌گرفته است، اشاره و تصریح کرد: شرکت پتروشیمی بندر امام، شهید تندگویان، نوری، خوزستان، مبین، اروند و پارس شرکت‌هایی بودند که ما با آنها کار می‌کرده‌ایم و ما در شرکت بازرگانی با تک تک آنها جلسه داشته‌ و درباره تناژ محصولات صادراتی و درباره میزان دریافتی‌ها و قیمت‌ها توافق کرده‌ایم.

متهم ردیف اول پرونده رسیدگی به تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه امروز اشتباهی که صورت می‌گیرد آن است که باید بدانیم اساساً هیچکس ارز دریافتی خود را که ناشی از فروش محصول است به صورت ١٠٠ درصد وارد نمی‌کند چون کارگزار است و کارگزار باید دستورات کارفرما را اجرا کند، خاطرنشان کرد: کارفرما (شرکت ملی صنایع پتروشیمی) در ابتدای هر سال به ما شرکت‌ها دستورالعمل می‌دهد که چگونه دریافتی و پرداختی داشته باشیم. مثلاً در یکی از این دستورالعمل‌ها که مربوط به ١٣٨٩ آمده به ما دستور داده شده است که مبلغ ١٩٢ میلیارد و ٥٠٠ میلیون ریال به صورت هفتگی به شرکت نفت پرداخت شود. 

میزان کل صادرات بخش دولتی در سال‌های ٨٩ تا ٩١ حدود ٩ میلیارد یورو بوده است

در این بخش از دادگاه، نماینده دادستان ابراز داشت: باید این توضیح داده شود که این شرکت‌ها وظیفه دارند بازاریابی داخلی و خارجی داشته باشند و این بند که توسط متهم اشاره شد ناظر به فروش محصول به شرکت‌های داخلی است.

حمزه‌‌لو در واکنش به اظهارات نماینده دادستان بیان کرد: میزان کل صادرات بخش دولتی در سال‌های ٨٩ تا ٩١ حدود ٩ میلیارد یورو بوده که مبلغ چهار میلیارد و ٥٠٠ ملیون یورو آن به دستور NPC در خارج از کشور بابت تأدیه وام‌های فاینانس، تجهیزات صنعتی، مواد شیمیایی و اولیه پرداخت شده است و مابقی آن یعنی پنج میلیارد یورو سوئیفت شده و تحویل بانک مرکزی شده است. 

وزارت نفت پس از واگذاری شرکت بازرگانی به بخش خصوصی دچار چالش شد

وی اضافه کرد: باید این موضوع را بدانید که شرکت بازرگانی پتروشیمی سه وظیفه داشته است؛ فروش ارز صادراتی شرکت‌های دولتی، فروش ارز شرکت‌های خصوصی و تجارت از وظایف شرکت بازرگانی یعنی شرکت بازرگانی مانند شرکت‌‌های خصوصی کار تجارتی می‌کرد و برای تمامی این اعداد مدارک موجود است.

مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران با بیان اینکه در سال ٨٩ خالص دریافتی از محل فروش‌های داخلی حدود دو هزار میلیارد تومان بوده که همگی مستند هستند، یادآور شد: پس از واگذاری شرکت بازرگانی به بخش خصوصی، وزارت نفت دچار چالش شد چون سازوکار این بود که همه تولیدکنندگان ارزهای دریافتی را به دستور وزارت نفت مصرف می‌کردند و به نوعی خودش خزانه‌دار بود اما با واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی این خزانه‌داری و مدیریتش بر معاملات دچار خلل می‌شد.

تبدیل ارزها به دلیل اجرایی بودن دستورات NPC است

حمزه‌لو ادامه داد: البته در آن زمان که شرکت از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد، عده‌ای شکایت کردند که فرایند واگذاری به بخش خصوصی درست نبوده است اما دادگاه رأی به درستی واگذاری صادر کرد. 

وی با بیان اینکه بنده در اسفند سال ٨٨ به مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی نامه زدم که ما هفته‌ای حدود ٤٠٠ میلیارد پول را به دستور شما به حساب‌های معرفی شده واریز می‌کنیم و به همین خاطر مجبور شدیم بابت این پرداخت‌ها مبالغ زیادی ارز بفروشیم، عنوان کرد: منظور این است که بسیاری از تبدیل ارزهای ما به این دلیل بوده که بتوانیم دستورات NPC را اجرایی کنیم اما در کیفرخواست به گونه‌ای مطالب عنوان شده که گویا ما در تبدیل ارزها یا جابجایی وجوه را از خود اختیار داشته‌‌ایم در صورتی که این گونه نبوده است.

هفتگی گزارش می‌دادیم

متهم ردیف اول پرونده رسیدگی به تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی افزود: مهمتر این است که ما به طور هفتگی گزارشی از اقدامات خود می‌دادیم که مثلاً در هفته قبل چه میزان صادرات، چه میزان ارز گرفته و چه میزان آن تبدیل شده است. شاه‌کلید داستان این است که ١٠٠ درصد ارز حاصل از فروش صادرات مجتمع‌های پتروشیمی با قید پتروشیمی دولتی که با قید عناوین مختلف در کیفرخواست آمده، تسویه گردیده است چون ما به دستور NPC بخشی از ارزها را به حساب‌های خارجی پرداخت می‌کردیم و مابقی هم به حساب سوئیفت پرداخت می‌‌شد.

نماینده دادستان در ادامه این دادگاه گفت: در سال ٩٤ صورتجلسه‌ای توسط اعضای هیأت مدیره وقت PCC امضا شده که برخی از متهمان امروز، عضو آن هیأت مدیره بوده‌اند و یکی از مبانی‌های ما در تعیین این مبلغ همین صورتجلسه بوده است. بنده هرچه تلاش کردم از دفاعیات آقای حمزه‌لو چیزی دریافت نکردم که آیا قبول دارند ارز با منشأ خارجی باید به داخل کشور وارد می‌شد یا خیر؛ سوال می‌کنم اصلاً این موضوع را قبول دارید؟ 

هیچکس دوست ندارد خود را گرفتار تحریم‌ها و مشکلات آن کند

حمزه‌لو در پاسخ به این سوال نماینده دادستان اظهار داشت: تعریف اینکه ارز به داخل می‌آید به این معنا است که هر ارزی که از طریق سوئیفت به شبکه بانکی کشور تحویل شود به این معناست که ارز به داخل وارد شده است. مثلاً من به شعبه بانک ملت واقع در سئول کره مبلغی می‌ریزم و این به معنی آن است که این پول به شبکه بانکی وارد شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است. 

وی افزود: اما اگر مفهوم آن است که این پول به صورت فیزیکی وارد محدوده کشور شود، نه؛ این را قبول ندارم چون هیچکس دوست ندارد خود را گرفتار تحریم‌ها و مشکلات آن کند و اگر بخواهد پولی را فیزیکی جابه‌جا کند، شناسایی شده و مشمول تحریم‌ها خواهد شد.

همه پول‌ها سوئیفت شده است

حسینی پس از این اظهارات تصریح داد: بله، این حرف درست است. اگر این ارز به هر طریقی در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد یا حتی به حساب طلبکاران مشخصی واریز شود، می‌توان گفت که آن ارز وارد شده است اما موضوع این است که شما سه شرکت خارجی ثبت کرده‌‌اید و ارزها را به حساب این شرکت‌ها واریز کرده اما به جای برگشت این پول به کشور معادل ریالی آن را به بانک پرداخت کرده‌اید.

حمزه‌‌لو در این  باره پاسخ داد: خیر، هیچ پولی از داخل، چه ریالی و چه ارزی در وجه شرکت ملی صنایع پتروشیمی پرداخت نشده، بلکه همه این پول‌ها سوئیفت شده است.

شما از انجام معامله منع شده بودید

وی با بیان اینکه با مسدود شدن حساب‌‌های متعدد در خارج از کشور، مدیران ما با بانک‌‌های داخل کشور جلساتی برگزار کردند و تمام ریسک‌‌ها را به جان خریدند، خاطرنشان کرد: راهی وجود نداشت. شرکت‌‌‌های واسطه ایجاد کردیم و تا سنت آخر را تسویه کردیم در حالی که در سازمان بازرسی گفته شده ماده ١٢٩ قانون تجارت رعایت نشده است. در اینجا باید گفت این ماده یک موضوع مدنی و کیفری نیست. 

نماینده دادستان پس از اظهارات حمزه‌لو ابراز داشت: آقای حمزه‌‌لو به صورتجلسه شش سال پیش یعنی ٨٩ استناد کردند مبنی بر اینکه اختیار کامل را داشته‌‌‌اند اما از لحاظ قانون تجارت و طبق ماده ١٢٩ اعضای هیات مدیره از انجام معامله با خود و شرکت‌‌های ذینفع منع شده‌‌اند. شما چگونه ماده ١٢٩ قانون تجارت را به بهانه مدنی بودن نادیده می‌‌گیرید. در این ماده تاکید شده شما از انجام معامله منع شده بودید. اگر بنا به ضرورت و تحریم مجبور به معامله بودید، باید بازرسی و مجمع عمومی را مطلع می‌‌کردید. شما مجری فرامین هیات مدیره بودید. 

 اصل استقلال حقوق کیفری از مدنی و تجاری را داریم

وکیل متهم پرونده در این بخش دادگاه بیان کرد: این قانون تجارت است و قانون مجازات نیست و مدخلیت در بحث اخلال ندارد. 

قاضی مسعودی مقام در این وقت یادآور شد: یک بحث عملکرد و بحث دیگر سوءنیت است. اصل استقلال حقوق کیفری از مدنی و تجاری را داریم. باید به این موارد رعایت شود. در دفاعیات برای اثبات خودمان دیگران را نفی می‌‌کنیم در حالی که دفاع حقوقی می‌‌‌تواند ما را مشمول برائت یا محکومیت قرار دهد. دادسرا باید با کوچکترین دلیلی پرونده را مشمول دادرسی و کیفرخواست کند لذا نمی‌‌توانید بگویید ماده ١٢٩ مشمول نمی‌‌شود. 

٦٦٠ میلیون از ٦.٦ میلیارد یورو به حساب شخصی حمزه‌لو در دنیز واریز شده است

وی اضافه کرد: آقای حمزه‌‌‌لو شما نزد بازپرس گفته‌‌‌اید اختیاری که داشته‌‌اید براساس درخواست مالی و مدیر شانگهای بوده در حالی که آقای خیری‌‌زاده در اظهاراتشان بیان کرده‌‌اند که چنین درخواستی نداشته‌‌اند. 

قاضی رسیدگی‌‌کننده به پرونده تخلفات بازرگانی پتروشیمی ایران با بیان اینکه ٦٦٠ میلیون یورو از همین ٦.٦ میلیارد یورو به حساب شخصی شما در دنیز واریز شده است، عنوان کرد: ٣٤٧ ملیون یورو هم هست که ٢١٥ ملیون یورو آن از صرافی‌‌های داخل کشور ارز گرفته و تسویه کرده‌‌اند. در کجای قانون اجازه داده شده که حواله خارجی در داخل تسویه شود. 

 باید به فکر یافتن شرکت‌‌های جایگزین برای فروش محصولات بود

حمزه‌‌لو در پاسخ به این اظهارات گفت: آقای حسینی در نامه‌‌ای بیان کردند از آنجایی که امکان قرار گرفتن نام شرکت شانگهای در لیست تحریم دور از ذهن نیست لذا از هم‌‌اکنون باید به فکر یافتن شرکت‌‌های جایگزین برای فروش محصولات بود. 

نماینده دادستان در واکنش به سخنان حمزه‌لو اظهار داشت: نماینده مدیر مالی و آقای حسینی موجود است و آنها گفته‌‌اند اجازه استفاده از شرکت‌‌های شما را نداده‌‌اند. 

علت قرارداد پتروشیمی تهران با دنیز ترکیه برای گرفتن وجوه بود

حمزه‌‌لو هم در این باره تصریح کرد: بنده به آقای حسینی گفتم لطفا انتقال وجه محدود از مسیری که باز شده را آغاز کند و اگر محدودیتی ایجاد نشد هیچ نیازی به استفاده از دنیز وجود ندارد. بعد از این نامه ایشان پاسخ دادند من قبلا از مشتری خودم درخواست انتقال کردم اما فکر می‌‌کنم همزمان نیازمند خدمات شرکت‌‌های دیگر هستیم لذا بگذارید دنیز ادامه دهد. 

وی ادامه داد: نظام چین سوسیالیستی است و برای خروج ارز باید مستندات ارائه دهیم که کار بین‌‌المللی انجام دهیم. دوستان ما در بازرسی فکر کردند دنیز به شانگهای حق‌‌الزحمه می‌‌دهد. نیاز بود قرارداد دیگری تنظیم شود و علت قرارداد پتروشیمی تهران با دنیز ترکیه برای گرفتن وجوه بود. از آن ٦٢٢ میلیون یورویی که در کیفرخواست آمده است، ٣٠١ میلیون یوروی آن ارز ناشی از منشأ داخلی بوده است اما با این توضیح که قرارداد بین هترا و پتروکیش که منعقد شده بود، شرکت کیش باید ارز داخلی به هترا می‌داده است و شرکت هترا از این طریق توانسته تجهیزات فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی را خریداری کند. به عبارت دقیق‌تر، این پول مربوط به شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده و از محل شرکت بازرگانی به دست آمده یعنی پول شخصی و خصوصی است و براساس مصوبه هیأت وزیران تعهد ارزی برای آن وجود ندارد.

کاری که شرکت پتروکیش نمی‌توانسته انجام دهد، شرکت هترا تجارت انجام داد

متهم ردیف اول با بیان اینکه این شرکت پول شخصی خود را خرج واردات تجهیزات کرده است، خاطرنشان کرد: کاری که شرکت پتروکیش نمی‌توانسته انجام دهد، شرکت هترا تجارت انجام داده در حالی که می‌توانست در هر جای دیگری پول خود را هزینه کند.

حمزه‌لو با بیان اینکه در قرارداد ما با شرکت پتروکیش آمده است که هزینه انتقال وجوه به شرکت‌های دیگر و واریز آن به حساب شرکت‌های کارفرما سه درصد از کل ارزهای انتقال داده شده است، ابراز داشت: یعنی کارفرما به کارگزار گفته است برو فلان تجهیزات را بخر و وارد کن و بر این اساس، سه درصد پول بگیر اما ما را در این خصوص به تحصیل مال سه درصدی متهم کرده‌اند.

شرکت هترا حتی یک درخواست بابت دریافت هزینه‌ها نداشته است

وی با بیان اینکه طبق اقرار مدیرعامل پتروکیش شرکت هترا حتی یک درخواست بابت دریافت هزینه‌ها نداشته و حتی یک ریال هم بابت این هزینه‌ها به شرکت هترا پرداخت نکرده است، عنوان کرد: قرارداد بین این دو شرکت شش ماهه بود و من اصرار داشتم که تا سال ١٣٩٠ حضور داشته باشم و پس از آن دیگر کنار بکشم. گفتم دیگر علاقه‌ای به همکاری ندارم به طوری که در آن شش ماه چند نوبت شرکت دنیز برای پتروکیش پرداختی داشته است و بیش از ده‌ها مورد برای آن سند وجود دارد.

متهم ردیف اول با بیان اینکه در آن ایام اصلاً ما آن سه درصد هزینه‌ها را نگرفتیم، یادآور شد: من اعلام کردم که هزینه‌ها حتی یک درصد هم نمی‌‌شود لذا به آنها گفتم که ما تا پایان قراردادمان با شما همکاری کرده و در پایان قرارداد حساب و کتاب می‌کنیم که این هزینه‌ها چقدر بوده است؛ اگر بیشتر از سه درصد شد، شما پرداخت نکن چون من معتقد بودم که این هزینه‌ها حتی یک درصد هم نمی‌شود و لازم نیست شما بیشتر از این بدهید.

بخشی از پول پتروشیمی‌ها برای نیازهای محرمانه کشور خرج شده است

حمزه‌لو افزود: البته بیشتر شبیه به شعار است اما واقعاً ما به این حرف عمل کردیم به طوری که در آن زمان برخی بانک‌ها بابت این هزینه‌ها تا هشت درصد هم از مشتریان خود پول می‌گرفتند.

وی خطاب به قاضی مسعودی‌مقام بیان کرد: شما در جلسه قبل به رسانه‌ها به صراحت اعلام کردید که در این پرونده اختلاسی صورت نگرفته است اما در روزنامه‌ها به صورت مکرر تیتر شد اختلاس ١٠٠ هزار میلیاردی صورت گرفته است. در این خصوص باید گفت که اصلاً چنین چیزی نبوده است. بخشی از این پول برای نیازهای محرمانه کشور خرج شده است، پول شرکت بازرگانی خصوصی بوده اما برای مصارف شخصی کمک خرج کشور شده است.

حمزه‌لو به مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌‌آقا به شدت اعتماد داشت

متهم ردیف اول اضافه کرد: ارزی در خارج از کشور بوده است که شرکت هترا آن را گرفته و در پارس جنوبی آن را هزینه کرده است.

در این زمان، حسینی نماینده دادستان به دفاعیات متهم اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه متهم در جلسه قبل تأکید کرد که پول‌ها منشأ خارجی ندارد اما امروز صراحتاً اعتراف کردند که منشأ پول‌ها خارجی داشته است. همچنین متهم در جلسه امروز بسیار تأکید کردند من به هیچ وجه حاضر نیستم به هیچ کسی اعتماد کنم اما اکنون یکی دیگر از متهمان این پرونده که این فرد به او اعتماد کرده و متواری است، مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌‌آقا است. حال سوال این است شما چگونه توانستید به یک فرد اعتماد کنید در حالی که معتقدید به هیچکس اعتماد نداشته‌اید.

پول دولت تسویه شده است

حمزه‌‌لو در دفاع از خود اظهار داشت: آقای حسینی! بروید و کیفرخواست را مجدداً بخوانید. در کیفرخواست از مدیرعامل شرکت پتروکیش سوال شده است که شما پول‌ها را از کجا آورده‌اید؟ که پاسخ می‌دهد پول‌ها را از شرکت نفت گرفته‌‌ام و بخشی هم مربوط به بیرون از شرکت نفت بوده است.

وی درباره بحث اعتماد به افراد دیگر نیز تصریح کرد: من در شرایط کنونی سعی می‌کنم جملات را به گونه‌ای بیان کنم که باعث تشویش و ناراحتی نشود. اولاً اینکه در هر حال، پول دولت تسویه شده است و اگر مبالغ دیگری مورد نظر است باید جدا پیگیری شود. اینکه می‌گویند قوه قضاییه نمی‌تواند در پول بخش خصوصی دخالت کند، منظور این است که ما پول بخش خصوصی را صرف خرید ملزومات مهمترین بخش اقتصادی کشور کرده‌ایم.

ما افرادی داشته‌ایم که مثل شیر بوده‌اند

مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران درخصوص اعتماد به دیگران هم خاطرنشان کرد: باید دانست که شما فکر کرده‌اید به راحتی و به سادگی به افراد اعتماد کرده‌ایم؟ ما در آنجا افرادی داشته‌ایم که مثل شیر بوده‌اند. من نمی‌توانم بسیاری از حرف‌ها را بزنم و توضیح دهم اما می‌گویم که بروید و یک کارشناسی تخصصی کنید. شرکت دنیز در بدترین شرایط تحریمی حداکثر در پنج روز پولش به تهران می‌آمده است. بروید و تحقیق کنید که کدام نهاد است که می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: مجدداً تأکید می‌کنم که ما ١٠٠ درصد پول دولت را داده‌ایم و پول PCC هم در بهترین جا هزینه شده و یک ریال هم نفع شخصی نشده است.

پس از دفاعیات متهم، قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و ابراز داشت: شنبه ٢٤ فروردین جلسه بعدی دادگاه است و متهم باید درباره نقش مرجان شیخ‌‌الاسلامی آل‌‌آقا توضیح دهد و وکیل این فرد باید از نامبرده دفاع کند.

مفاسد اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر