کد خبر: 747789 A

خدابخشی در نشست خبری مطرح کرد؛

نماینده مردم الیگودرز با اشاره به طرح نمایندگان برای کمک به سیل‌زدگان، یادآور شد: در این طرح پیش‌بینی شده است که دو میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل‌زدگان تمام مناطق برداشت شود که این طرح امروز در کمیسیون برنامه بررسی خواهد شد تا منابعی جهت جبران خسارات پیش‌بینی شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد خدابخشی در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت الیگودرز پس از سیلاب اخیر بیان کرد: ما در اثر سیل تعدادی از هموطنان خود را در نقاطی از کشور را از دست دادیم و لرستان، پل دختر، خرم آباد، چگینی، نورآباد و کوهدشت و الیگودرز بر اثر سیل خسارات زیادی دیده‌اند و ۱۵ نفر از هم استانی‌های ما جان خود را از دست دادند.

وی اضافه کرد: ما در الیگودرز و در مرکز شهر مشکل زیادی نداشتیم، اما بیشترین خسارات وارده در روستاها بوده است به طوری که ۴۱۷ روستای الیگودرز بر اثر سیل و بارش برف و رانش زمین و جاده مسیر دسترسی‌اش به کلی مسدود شد و آنها راه ارتباطی با مرکز شهرستان نداشتند.

 نماینده  مردم الیگودرز ادامه داد: البته بخشی از این مشکل مربوط به قبل بود. ۱۴۶ روستای الیگودرز دو ماه است که بر اثر بارش برف راه دسترسی‌شان مسدود شده است. الیگودرز دو منطقه صعب العبور دارد که هر کدام دارای ۱۵۰ روستا هستند. وقتی همه جا شرایط عادی است راه مواصلاتی این مناطق با کمترین برف و باران مسدود می‌شود و سیل اخیر مشکل را تشدید کرد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه به علت تخریب زیر ساخت‌های مخابراتی، برق، آب، مسدود بودن راه‌های ارتباطی و عدم امکان ارسال تصاویر صدای مردم ما به گوش مسئولان نرسید و مشکلات آنها در رسانه‌ها منعکس نشد. در حالی که اگر چنین مشکلی در گوشه‌ای از یک شهر رخ می‌داد، مسئولان توجه بیشتری به آن می‌کردند، اما منطقه ما مورد بی مهری واقع شد.

خدابخشی با اشاره به اینکه ۳۰۰۰ تن ماهی پرورشی در سیل اخیر الیگودرز از بین رفته است، بیان کرد: همچنین دام‌های مردم به دلیل نبود علوفه از بین رفت، از ۴۰۰ قنات ۲۰۰ قنات آسیب دیده است و کانال‌های انتقال آب تخریب شد، ۳۵۰ کیلومتر راه از بین رفت و طبق برآورد خسارت بعد از بازدید میدانی در ستاد بحران شهرستان، تنها ۱۶۹ میلیارد تومان خسارت به راه‌های الیگودرز وارد شده است.

وی ادامه داد: ۳۰۰۰ واحد مسکونی در روستاهای الیگودرز تخریب شده است، جیره خشک، پتو، چادر و علوفه دام‌ها از نیازهای اصلی مردم است و آنان سرپناهی ندارند. نیازمند چادر هستند و باید کمک کنیم که به صورت موقت اسکان یابند. از مسئولان ملی هم این را می‌خواهیم که حمایت‌های لازم را داشته باشند تا مردم به زندگی عادی شان بازگردند.

نماینده الیگودرز در ادامه یادآور شد: همچنین برای اینکه مشکل راه‌ها در الیگودرز حل شود، پیشنهاد می‌کنیم دو اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مستقل در دو بخش محروم الیگودرز که فاصله‌اشان تا مرکز شهرستان ۱۰۰ کیلومتر است، دایر شود و نیروی انسانی و ماشین آلات راهداری و راهسازی در آن جا مستقر شوند تا اگر بارش برف و باران را داشتیم شرایط را بهتر مدیریت کنیم.

خدابخشی هنوان کرد: راه دسترسی الیگودرز به شولاباد باید ارتقا پیدا کند و این کار هم در درازمدت هزینه دولت را کاهش می‌دهد و هم زیرساخت‌ها کمتر خسارت می‌بینند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح نمایندگان برای کمک به سیل‌زدگان، یادآور شد: در این طرح پیش‌بینی شده است که دو میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل‌زدگان تمام مناطق برداشت شود که این طرح امروز در کمیسیون برنامه بررسی خواهد شد تا منابعی جهت جبران خسارات پیش‌بینی شود.

جلسه علنی راهداری و حمل و نقل جاده سیل یورو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر