کد خبر: 745777 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آمریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک‌رسانی از کشورهای دیگر به مردم سیل‌زده را مختل کرده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا حساب های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک رسانی از کشورهای دیگر به مردم سیل زده را مختل کرده است.

وی افزود: با توجه به بلوکه بودن حساب های هلال احمر، هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی تواند کمکی به مردم سیل زده ارسال کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این اقدام آمریکا در آستانه سالگرد خروج آمریکا از برجام نشان دهنده رویکرد ضد مردمی دولتمردان این کشور علیرغم شعارهای و ادعاهای مسخره آنهاست که می گویند تحریم ها بر ضد مردم ایران نیست و به نفع مردم ایران است.

قاسمی اضافه کرد: معمولا حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌‌های بانکی مسدود نمی‌‌شوند و امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه و انسانی به مردم از طریق نهادهایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌‌شود اما آمریکا در یک رویکرد ضدانسانی و ظالمانه تمام مسیرهای کمک‌‌رسانی به مردم سیل‌‌زده را مسدود کرده است‌.

وی ادامه داد: نهادهای امدادرسان مثل صلیب سرخ و هلال احمر در روزهای اخیر اعلام کرده‌‌اند نمیتوانند کمک‌‌های خود را به هلال احمر جمهوری اسلامی ارسال کنند و به نظر می‌‌رسد آمریکا درصدد ممانعت از ارسال کمک‌‌های انسان‌‌دوستانه به مردم سیل زده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌‌المللی امدادرسان با این اقدام سبوعانه مقابله کنند.

قاسمی با اشاره به حجم بالای خسارات وارد شده به مردم سیل‌‌زده در استان‌های مختلف اظهار داشت: نهادهای امدادرسان داخلی و مردم تلاش می‌‌‌کنند خسارت‌‌های وارد شده به مردم سیل‌‌زده را کاهش دهند ولی تاکنون هیچ کمک خارجی به صورت محسوس دریافت نشده و راهی برای این کمک‌‌رسانی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: لازم است نهادهای بین‌‌المللی در این زمینه اقدامات عاجل انجام دهند به ویژه در شرایط کنونی که کمبود برخی تجهیزات مانند بالگردها محسوس است و تامین این تجهیزات با مشکل مواجه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا باید پاسخگوی همه عواقب اقدام خود در ممانعت از کمک‌‌رسانی به مردم  سیل‌‌زده ایران باشد، تصریح کرد: مردم دلیر و از خودگذشته ایران این حوادث و خسارات ناشی از آن را به همت روحیه ایرانی و والای انسانی خود در یک همکاری و با پیوند دولت - ملت به پایان خواهند برد.

قاسمی ادامه داد: بدون هیچ چشمداشتی از آنانی که جان آدمی را هم ابزاری سیاسی برای اهداف نامقدس خود می‌‌دانند، جهانیان و زمان قضاوت خواهند کرد.

ایران جامعه سیل شهروند هلال احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر