کد خبر: 740753 A

سخنگوی وزارت امور خارجه به مناسبت ۲۵ اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی تاکید کرد: حکایت‌های منظوم پروین اعتصامی، شمیم بوستان سعدی را پس از قرن‌ها، به مشام علاقه‌مندان ادب پارسی آورد.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی به مناسبت ۲۵ اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی گفت: پروین اعتصامی نادره گفتار، شعر و ادب فارسی است که به حق، او را «سعدی دوره معاصر» نامیده‌اند؛ حکایت‌های منظوم این شاعره، شمیم بوستان سعدی را پس از قرن‌ها، به مشام علاقه مندان و دوستداران شعر و ادب پارسی می‌آورد. اندیشه‌های انسانی و ناب و تمثیل‌های هنرمندانه او در دفترهای شعری، نور آگاهی بخشی بود در زمانه‌ای که آگاهی و رشد فردی و اجتماعی زنان، امری غریب و نامتعارف پنداشته می‌شد.

وی افزود: پروین اعتصامی نخستین زن شاعره‌ای است که با طبع بلند، هوش سرشار و کلک خیال انگیز، طینت‌پاک و روح بی‌‌‌آلایش بانوان ایرانی را به نمایش گذاشت.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه در شعر او، آرمان‌های تابناک جامعه نوظهور و مترفی ایران با ظرافت‌های ادبی و طبع سرشار شاعره، در آمیخته است و شعرش، آنگاه که به عمق مسائل اجتماعی دوران خود می‌پردازد، استحکامی صدچندان می‌یابد و به سخن سرایی برای روشنگری و آگاهی جامعه پیرامون خود بدل می‌شود، اظهار داشت: او با نگاه ژرف و مسئولانه به زوایا، بطن و ضمیر ناخودآگاه ایرانی، آلام و اندیشه‌ها و آرزوهای طبقه نواندیش و متعهد را، که در چنبره استبداد، فقر، فساد، ناآگاهی و ریاکاری گرفتار شده است، با بیانی طنزآمیز به تصویر می‌کشد. در سالروز بزرگداشت این شاعره و بانوی عرصه ادب فارسی، نام و یاد او را گرامی می‌داریم.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر