کد خبر: 740367 A

با حضور قشقاوی؛

نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران؛ مهد تمدن‌ها» با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، رئیس موزه ملی ایران و تعدادی از مقامات محلی ایالت والنسیا در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا گشایش یافت.

به گزارش ایلنا، این نمایشگاه با مساعدت و حمایت موزه ملی و سفارت جمهوری اسلامی ایران، دیروز گشایش یافت. در این نمایشگاه که به مدت پنج ماه برپا می‌شود، علاوه بر نمایش آثار تاریخی، مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی، علمی و هنری نیز در کنار آن اجراء خواهد شد.

حسن قشقاوی در مراسم افتتاحیه، برگزاری این نمایشگاه را مهمترین رویداد فرهنگی در تاریخ چهارصد ساله روابط دو کشور برشمرد و گفت: توسعه و ارتقای همکاری‌‌‌های فرهنگی نقش مهمی در افزایش شناخت متقابل میان ملت‌‌ها و نزدیکی بیشتر آنها نسبت به یکدیگر خواهد داشت.

وی به برنامه‌‌‌ریزی و هماهنگی انجام شده برای اجرای گروه موسیقی ایرانی در محل برگزاری این نمایشگاه در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۹ برابر با ۷ فروردین ۱۳۹۸جهت ارائه جلوه دیگری از هنر در ایران اشاره و اظهار امیدواری کرد این برنامه‌‌‌‌ها به گسترش هرچه بیشتر مراودات فرهنگی میان ملت‌‌‌های دو کشور منجر شود.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران نیز ضمن تشریح اقدامات و تلاش‌‌‌های صورت گرفته در جهت برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر تاریخی سرزمین ایران از دوران ماقبل تاریخ تا دوره اسلامی به نمایش درآمده است که از جمله می‌‌‌توان به اشیاء کشف شده بسیار قدیمی از رودبار گیلان با ۲۳۰ هزار سال قدمت، اشیاء مختلف با قدمت ۱۰ و هفت هزار سال، نامه شاه عباس صفوی به فیلیپ سوم پادشاه وقت اسپانیا مبنی بر معرفی نخستین سفیر ایران و قرآن بسیار نفیس با قدمت چهارصد ساله اشاره کرد.

سزار آئوگوستو آسنسیو، معاون فرهنگی استاندار آلیکانته نیز ضمن ابراز خشنودی از برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران و تشکر از مدیران موزه ملی ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در کمک به تحقق این موضوع، بر اهمیت همکاری‌‌های فرهنگی میان ایران و اسپانیا و نقش آن در تقویت و توسعه مناسبات دو کشور تأکید و تصریح کرد: در ماه سپتامبر آینده نیز نمایشگاهی از آثار کشور اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار می‌‌‌شود.

حسن قشقاوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر