کد خبر: 740344 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: دولت آمریکا بزرگترین ناقض گسترده حقوق‌‌بشر ملت ایران بوده و با تحمیل تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه فرامرزی، از هیچ اقدامی در نقض حقوق اتباع ایرانی کوتاهی نکرده است.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در واکنش به گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درخصوص وضعیت حقوق‌‌‌بشر در دیگر کشورها گفت: آمریکا در حالی با انتشار گزارش سالانه حقوق‌‌‌بشری، انگشت اتهام را به سوی وضعیت حقوق‌‌بشر سایر کشورها نشانه می‌‌‌رود که خود پرونده سنگینی از نقض حقوق‌‌بشر در داخل و خارج از سرزمین‌هایش دارد و همواره از سوی بسیاری از دولت‌ها، افکارعمومی، سمن‌‌های بین‌‌المللی و فعالان و شخصیت‌های حقوق‌‌بشری، سازمان ملل متحد و گزارشگران ویژه این سازمان و حتی در درون آمریکا، به شدت مورد انتقاد قرار می‌‌گیرد.

وی افزود: موارد مورد اشاره در این گزارش در ارتباط با وضعیت حقوق‌‌بشر در کشورمان نیز تحلیل‌‌ها و برداشت‌‌های سیاسی، مغرضانه و نادرست از برخی رویدادهای حقوق‌‌بشری در ایران است که آمریکا با کارنامه‌‌‌ای سیاه و غیرقابل دفاع در حقوق‌‌‌بشر، قطعا صلاحیت پرداختن به آنها را ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: دولت آمریکا علیرغم توسل به یکجانبه‌‌گرایی و اتخاذ سیاست‌ها و رفتارهایی مغایر با استاندارهای بین‌‌‌‌المللی حقوق‌‌بشری و بی‌‌‌توجهی به احکام محاکم بین‌‌المللی و نظر نمایندگان و گزارشگران بین‌‌المللی حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد، همچنان با قلدرمابی، زورگویی و نیرنگ و فریبکاری سیاست استفاده ابزاری از حقوق‌‌بشر برای تعقیب اهداف کاملا سیاسی و اعمال فشار و تضعیف ثبات، امنیت و توسعه کشورهای مستقل را دنبال می‌‌کند.

قاسمی با اشاره به اعمال تحریم‌‌‌های یکجانبه از سوی آمریکا علیه ملت ایران اظهار داشت: دولت آمریکا بزرگترین ناقض گسترده حقوق‌‌بشر ملت ایران بوده است. آمریکا با تحمیل تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه فرامرزی، از هیچ اقدامی در نقض حقوق اتباع ایرانی کوتاهی نکرده و برخلاف حقوق بین‌‌الملل و به ویژه اسناد بین‌‌المللی حقوق‌‌بشری و با بی‌‌توجهی به احکام دیوان بین‌‌المللی و نظر نمایندگان و گزارشگران مستقل بین‌المللی، بر سیاست تشدید تحریم‌ها و نقض گسترده و فاحش حقوق‌‌بشر ملت ایران به صورت کینه‌‌توزانه‌‌ای اصرار دارد.

وی ادامه داد: حمایت بی‌‌حد و حصر از رژیم صهیونیستی در نقض بدیهی‌‌ترین حقوق مردم فلسطین، بازداشت خودسرانه و در شرایط کاملا نامطلوب خبرنگاران،  فروش و سرازیر کردن انواع تسلیحات پیشرفته به برخی متحدان خود در خاورمیانه و حمایت از آنها برای بی‌‌ثبات‌‌سازی منطقه و همسایگان خود و حمایت از ادامه تجاوز به یمن و تشدید فاجعه‌‌بار بحران انسانی در این کشور و... از دیگر رفتارهای ناقض حقوق‌‌بشر آمریکا است که دیر یا زود باید در برابر مردم جهان پاسخگوی جنایات خود باشد.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر