کد خبر: 739361 A

رئیس‌جمهور در جمع نخبگان عراق:

رئیس جمهور با قدردانی از میهمان نوازی گرم دولت و ملت عراق از هیات ایرانی و بویژه مردم عراق به خاطر پذیرایی از زائران اربعین حسینی، گفت: در مذاکرات فشرده با مقام‌های عراق، راجع به همه موضوعات مورد علاقه دو کشور با حسن نیت کامل گفت‌وگو و توافقات بسیار خوبی حاصل شد.

به گزارش ایلنا، حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جمع نخبگان عراق در بغداد، گفت: در مذاکرات در خصوص همه مباحث مهمی که مورد نظر دو دولت در حوزه دوجانبه، منطقه ای و بین‌المللی بود، گفت‌وگو و به توافقات خوبی دست یافتیم.

وی با ابراز خرسندی از اینکه در همه شرایط پیچیده و سخت منطقه، ملت های ایران و عراق پیوسته در کنار هم بوده‌اند، اظهار داشت: در جریان مبارزه با داعش، جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم عراق بود.

رئیس‌‌جمهور با برشمردن اهداف قدرت های سلطه‌گر از کشاندن تروریست‌ها و داعش به منطقه، تصریح کرد: ایجاد شکاف و تفرقه میان کشورها و ملت‌های منطقه، ایجاد اختلافات عمیق میان قبایل و مذاهب، توجیه حضور نامشروع خود در منطقه، انهدام عراق و سوریه و برخی کشورهای منطقه و در نهایت معرفی خودشان به عنوان منجی و در نهایت ارائه چهره‌ای خشن از اسلام از جمله اهداف قدرت های سلطه‌‌‌گر بود.

روحانی با تاکید بر اینکه ملت بزرگ عراق و سوریه و مردم هوشیار منطقه، تمام توطئه های قدرت های استکباری را نقش بر آب کردند، خاطرنشان کرد: مسلمانان منطقه توانستند به دنیا بگویند که این تروریست ها مسلمان واقعی نیستند و بر خلاف تبلیغات اسلام ستیزانه، اسلام دین عدالت، رحمت و همزیستی مسالمت آمیز با همه اقوام و ادیان است.

وی با بیان اینکه ملت های منطقه به همه جهانیان نشان دادند که حامی اصلی تروریست ها خود استکبار جهانی است، ابراز داشت: کاملا آشکار بود که این تروریست‌‌ها از کجا تامین مالی و تسلیحاتی می شوند و نفت و آثار باستانی غارت شده منطقه را چگونه و در چه بازارهایی به فروش می‌رسانند.

رئیس‌جمهور افزود: ما همچنین اجازه ندادیم قدرت های سلطه‌گر بتوانند خود را منجی منطقه معرفی کنند و اکنون همگان می دانند در نابودی تروریست‌‌‌ها در منطقه، این قدرت های غربی هیچ نقشی نداشتند و تنها با هواپیماها و بالگردهای خودشان عملیات نمایشی انجام دادند و قدرتی که توانست تروریست ها را از بین ببرد، ملت، ارتش، مجاهدان عراقی و فتوای مرجعیت بود.

روحانی با بیان اینکه ما به عنوان وظیفه اسلامی، دینی و همسایگی از روز نخست در کنار مردم عراق بودیم و امروز هم هستیم، عنوان کرد: در دنیا هیچکس تردیدی ندارد که پیروز این جنگ ملت عراق بود و تروریست ها هیچ ارتباطی با اسلام و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نداشته و ندارند.

وی با تبریک این پیروزی بر تروریست ها به ملت و دولت عراق، یادآور شد: البته مساله تروریسم هنوز تمام نشده نیست و ممکن است تروریست ها به اشکال مختلف برای مردم منطقه مشکل ایجاد کنند؛ چرا که آمریکایی ها خواب دیگری را برای منطقه دیده اند و در حال انتقال تروریست ها به افغانستان ، آسیای مرکزی و قفقاز هستند.

رئیس‌‌جمهور با تاکید بر اینکه همه ملت های مسلمان و متعهد منطقه جنگ با تروریسم را تا از بین بردن فتنه ادامه خواهند داد، بیان کرد: ما نیازمند یک وحدت و اتحاد بزرگ برای ایجاد قدرت بزرگ منطقه ای هستیم تا وقتی ابرقدرتها راجع به این منطقه فکر می کنند در سطر اول ذهن‌شان نفت و غارت منطقه نباشد و به فکر این باشند که این منطقه دارای تمدن عظیم و فرهنگ بزرگ و با وحدتشان یک قدرت بزرگ در منطقه هستند.

روحانی روابط دو دولت و ملت ایران و عراق را بسیار ممتاز و مثال زدنی در منطقه و جهان دانست و گفت: اینکه میلیون ها عراقی و ایرانی طی سال به کشور یکدیگر رفت و آمد می کنند نشان علائق تاریخی و فرهنگی میان دو ملت بزرگ ایران و عراق است.

وی افزود: ما خواهان عراقی در کنار ایران و ایرانی در کنار عراق هستیم و می خواهیم در کنار هم سازنده یک قدرت بزرگ در منطقه نه علیه کشور دیگر باشیم بلکه می خواهیم با وحدت و اتحاد، دیگر کشورهای دوست در منطقه را جذب و جلب کنیم و این دو قدرت هر چه سریع‌تر تبدیل به سه، چهار و پنج قدرت در کنار یکدیگر باشند.

رئیس‌‌جمهور با اشاره به اینکه تردید نداریم اقتصاد، فرهنگ، روند سیاسی ما و اهداف منطقه‌ای ما مکمل یکدیگر خواهد بود، اظهار داشت: در این سفر تصمیم گرفتیم که روابط اقتصادی، فرهنگی، علمی و سیاسی دو ملت روز به روز افزایش یابد.

روحانی اضافه کرد: ما همچنین تصمیم گرفتیم خطوط آهن دو کشور به یکدیگر متصل شود، روابط تجاری را تسهیل و پول ویزا را حذف می کنیم و دولت عراق هم اعلام خواهد کرد که این کار را انجام می دهد.

رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه به طرف عراقی پیشنهاد دادیم که می توانیم مبادلات تجاری را با پول ملی و بدون نیاز به ارز خارجی انجام دهیم، تصریح کرد: ما علاقه مندیم که ویزا برداشته شود و به راحتی ملت ها با هم رفت و آمد کنند اما دولت عراق در این مرحله معتقد بود که مبلغ ویزا در مرحله نخست برداشته شود و در مرحله بعدی ویزا حذف شود.

روحانی با اشاره به اینکه علاقه‌‌مند هستیم که دانشگاه‌‌ها و مراکز علمی دو کشور همکاری های خود را توسعه دهند، خاطرنشان کرد: اعلام آمادگی کرده ایم که تمام آزمایشگاه های دانشگاه های عراقی را با همه امکاناتی که داریم نوسازی و بازسازی کنیم.

رئیس‌‌جمهور عراق یکپارچه و متحد را به نفع عراق، منطقه و ایران دانست و ابراز داشت: وحدت ملت عراق بسیار با اهمیت است. ما می دانیم اگر وحدت طوایف ، اقوام ، مذاهب و ادیان نباشد آن جامعه نمی تواند قدرت واقعی خود را در برابر دشمنان نشان دهد.

روحانی ادامه داد: اگر فردی در عراق به دست تروریست ها کشته می شد اشک تاثر ما جاری می شد قبل از اینکه بپرسیم آن فردی که کشته شده دارای چه زبان ، مذهب و عقیده ای بوده است. اگر یک بیگناه کشته شود انسانیت قربانی شده است.

در این دیدار چندتن از رهبران ادیان، مذاهب، قومیت ها و سران عشائر عراق نقطه نظرات خود را درخصوص روابط دو جانبه و مسائل منطقه مطرح کردند.

قدردانی از کمک های بی دریغ جمهوری اسلامی به عراق در جنگ با داعش و تاکید بر ضرورت گسترش روابط همه جانبه از مهمترین محورهای سخنان این شخصیت ها بود.

ایران و عراق حسن روحانی رابطه ایران و عراق روابط ایران و عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر