کد خبر: 739279 A

در صحن؛

نمایندگان با اعمال اصلاحاتی در مصوبات بودجه ۹۸ ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ایرادات شورای دو ایراد مربوط به برداشت از صندوق توسعه ملی مجوز مقام معظم رهبری برای شورای نگهبان ارسال شد تا این ایراد رفع شود.

بر این اساس بند و تبصره ۶ در خصوص تعیین مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده با اعمال ضریب کاهشی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود را اصلاح و بند و تبصره ۶ قانون بودجه ۹۷ را عینا تنفیذ کردند.

 همچنین برای رفع ایراد شورای نگهبان جزء الحاقی بند د تبصره ۸ لایحه بودجه در خصوص تکلیف کلیه صادر کنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صدور کالا و خدمات به چرخه اقتصادی کشور را از متن لایحه بودجه حذف شد.

همچنین بند الحاقی یک تبصره ۱۶ در مورد تسویه بدهی دریافت کنندگان تسهیلات ریالی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح و مقرر شد چنانچه بانک و مؤسسه اعتباری پس از اتمام مدت قرارداد اولیه، قرارداد تسهیلاتی جدیدی با تسهیلات گیرنده منعقد کرده و مبنای قرارداد جدید را باقیمانده اصل، سود وباقیمانده جرایم ناشی از قرارداد قبلی قرار داده و به عبارت دیگر در محاسبه بدهی تسهیلات گیرنده از روش ربح مرکب استفاده کرده است، قراردادهای بعدی ملغی‌الاثر بوده و ملاک بدهی تسهیلات گیرنده قرارداد اولیه خواهد بود.

همچنین دو بند الحاقی به تبصره ۱۸ نیز جهت تامین نظر شورای نگهبان حذف شد.

نمایندگان مجلس همچنین برای تأمین نظر شورای نگهبان بندی را به تبصره ۲۲ لایحه بودجه الحاق کردند که بر اساس آن دولت مکلف است در اجرای سیاست‌های کلی برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی در چهار ماهه سال ۹۸ نسبت به اصلاح ساختار بودجه کشور به نحوی اقدام کند که موجب تحقق تعادل و توازن منابع و مصارف بودجه همراه با اصلاح ساختار و نیز ساماندهی هزینه‌های جاری و عمرانی کشور شود و اقدام قانونی لازم را به عمل آورد.

سازمان برنامه و بودجه مکلف است گزارش عملکرد این بند را در مقاطع چهار ماهه به مجلس ارائه کند.

 

ارز اقتصاد مقاومتی بودجه شورای نگهبان مالیات بر ارزش افزوده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر