سرخط خبرها:
کد خبر: 738097 A

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در سالمرگ سید جمال‌الدین اسدآبادی، مصلح بزرگ و منادی «بازگشت به خویشتن» و «اتحاد جهان اسلام»، یاد و نام او را گرامی می‌داریم.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی به مناسبت سالروز درگذشت سید جمال‌‌الدین اسدآبادی گفت: سید جمال‌‌‌الدین اسدآبادی از پرآوازه‌ترین و نخستین مصلحان مسلمان جهان معاصر است که در دوران سیاه استبداد و تحجر، سراسر حیات ثمربخش خویش را در تلاش جهت اتحاد جهان اسلام و تربیت مبارزان آزادیخواه مسلمان برای اتحاد اسلامی و بازگشت تمدن اسلامی به دوره طلایی و شکوه و عظمت گذشته‌‌اش سپری کرد. 

قاسمی با بیان اینکه نهضت «بازگشت به خویشتن» و «اتحاد امت اسلامی» که سیدجمال در جوامع اسلامی استبدادزده آن روز پایه‌‌گذاری کرد، در دوره حیات وی و سال‌ها و دهه‌‌ها پس از آن الهام‌بخش و محرک بسیاری از جنبش‌‌ها و خیزش‌‌های هویت‌طلب و آزادیخواه در جهان اسلام شد، اظهار داشت: سیدجمال برای شناخت علل اصلی عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی و پیدا کردن نسخه‌‌‌های عملی سفرهای طولانی به اطراف و اکناف جهان به ویژه کشورهای اسلامی داشت و برای روشنگری و تشکیل جنبش‌‌های بیداری، به انتشار روزنامه «عروه الوثقی» و توزیع آن در ۱۰ کشور اسلامی آن روز مبادرت کرد.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌‌‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: دامنه تاثیرگذاری این روزنامه که با همکاری محمد عبده در پاریش منتشر شد، آنچنان گسترده بود که پس از انتشار ۱۸ شماره به محاق توقیف رفت. 

قاسمی درخصوص تاثیر آرا و اندیشه‌‌های سیدجمال‌‌الدین اسدآبادی در جهان امروز نیز تصریح کرد: آرمان اتحاد اسلامی او، هنوز هم از بنیادی‌‌ترین نیازهای امروز مسلمانان است، اما چراغی که او برافروخت هنوز فروزان است. در سالروز درگذشت سید جمال‌‌الدین اسدآبادی یاد و نام این اندیشمند و مبارز مسلمان را گرامی می‌‌داریم.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر