کد خبر: 738050 A

سفیر ایران در مسکو:

سفیر ایران در مسکو تاکید کرد: ایران و روسیه مصمم هستند تا تجارت دوجانبه دلار را کنار بگذارند و از ارزهای ملی استفاده کنند. هنوز به حالت ایده‌‌‌آل نرسیده‌‌‌ایم اما در حال تکمیل این رویه هستیم.

به گزارش ایلنا، مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو با حضور در آکادمی علوم روسیه در جمع دانشجویان و اساتید این مرکز به تحلیل روندهای موجود و ساختار جامعه بین‌‌‌المللی پرداخت و گفت: همکاری ایران و روسیه برای بازگشت ثبات و آرامش الگویی موفق برای همکاری منطقه‌‌‌ای است.

وی ادامه داد: تلاش‌‌‌های آمریکا در دهه‌‌‌های اخیر برای حفظ نظام تک‌‌‌قطبی در جهان، بر مشکلات بین‌‌‌المللی افزوده و منجر به بحران‌‌‌های بسیاری گشته است از جنگ بوسنی گرفته تا عراق و افغانستان و لیبی و سوریه! 

این دیپلمات کشورمان با اشاره به رویکرد رئیس‌جمهور امریکا اظهار داشت: در نتیجه استانداردهای دو گانه غرب در ۳۰ سال اخیر و اقدام آمریکا به خروج یکجانبه از پیمان‌‌‌هایش با سایر کشورها، شرایط خطرناکی پدید آمده و مشخصا شاهد تضعیف قوانین بین‌‌‌المللی و نهادهای بین‌‌المللی همچون سازمان ملل هستیم. 

سنایی افزود: در همین راستا باید همکاری منطقه‌‌‌ای معطوف شویم و سازمان‌‌های منطقه‌‌‌ای همچون همکاری شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو در این رویکرد نقشی سازنده دارند. البته این لزوما به معنی نفی و عدم توجه به قدرت‌‌‌های فرامنطقه‌‌‌ای نیست.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: دو کشور نماینده دو تمدن اوراسیایی و آسیایی هستند و به عنوان دو قدرت، نقشی مهم در پیوند این ظرفیت‌‌‌ها دارند. نمونه‌‌‌ای از اهمیت این همکاری را در سوریه می‌‌‌بینیم که به تضعیف تروریسم و برقراری صلح در بیشتر مناطق این کشور منجر شد. 

سفیر ایران در مسکو با بیان اینکه ایران و روسیه مصمم هستند تا تجارت دوجانبه دلار را کنار بگذارند و از ارزهای ملی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: هنوز به حالت ایده‌‌‌آل نرسیده‌‌‌ایم اما در حال تکمیل این رویه هستیم. اگر سیاست فعلی آمریکا ادامه داشته باشد، کشورهای دیگر هم راهی جز روی آوردن به ارزهای ملی نخواهند داشت.

سنایی با بیان اینکه با وجود ساختاری چند قطبی و چند سطحی در روابط بین‌‌المللی، حل و فصل مسائل منطقه‌‌ای دیگر تنها به اراده ابرقدرت‌‌‌ها نیست، ابراز داشت: بسیاری از این مسائل با ایفای نقش قدرت‌‌‌های منطقه‌‌‌ای و دیگر فرآیندهای غیردولتی حل می‌‌‌شوند. اهمیت این منطقه‌‌‌گرایی را در همکاری ایران و روسیه در سوریه دیده‌‌‌ایم. امیدواریم کشورهای دیگر همچون عربستان سعودی که برای امنیت چشم به کمک خارج از منطقه دارند نیز به روندهای منطقه‌‌‌‌ای بپیوندند.

ایران و روسیه مهدی سنایی روابط ایران و روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر