کد خبر: 737954 A

معاون اول رییس‌جمهور:

معاون اول رییس جمهور گفت: سیاست اصلی دولت باقی ماندن روستا‌ها بعنوان کانون اصلی تولید کشور است.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهرامروز (شنبه) در مراسم افتتاحیه همزمان ۱۱۰ طرح اشتغال روستایی با اشاره به اهمیت تولیداتی که امنیت غذایی کشور را تامین می کند، گفت: یکی از سیاست های اصلی اقتصاد مقاومتی تامین امنیت غذایی در داخل کشور است.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اقدامات زیربنایی انجام شده در روستاها و تامین مسائل رفاهی روستاییان، گفت: زندگی در روستا نباید به معنای محرومیت از خدمات رفاهی باشد و خوشبختانه کارهای بزرگی در این خصوص انجام شده است.

وی اهمیت اشتغال روستایی به منظور تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی را یادآور شد و گفت: منابع مورد نیاز این طرح ها توسط دولت تامین شده است به طوریکه ۱۸ هزار میلیارد تومان با نرخ سود پایین در اختیار کسانی قرار می گیرد که واحد تولیدی در روستا ایجاد کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی معتقدند پرداخت وام با سودهای پایین ممکن است موجب ایجاد امتیاز شود،‌گفت:پرداخت این امتیاز به منظور خدمت به روستا است مهم این است که مسئولان دستگاه های ذیربط نظارت کنند که کسی که وام می گیرد کار خود را تکمیل و به ایجاد اشتغال زایی و افزایش درآمد روستاییان کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اجرای ۱۱۰ طرح اشتغالزایی در استان سمنان بر حمایت دولت از طرح های کوچک تاکید کرد و گفت: سیاست های ما در سال آینده متمرکز بر حمایت از تولید، حمایت از اشتغال و حمایت از معیشت مردم خواهد بود.

وی با اشاره به موضوع تامین افزایش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به منظور حمایت از تولید گفت: بانک های کشور اولویت تسهیلات دهی در سال ۹۸ را به واحدهایی اختصاص خواهند داد که به دنبال تولید هستند. این در شرایطی است که تغییرات نرخ ارز باعث شده تا همه واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش بیشتری نیاز داشته باشند.

جهانگیری اجرای طرح های روستایی، احیای بافت های فرسوده،‌حمل و نقل و حمایت از تولید را به منظور افزایش اشتغال در سال ۹۸ ارزیابی کرد و گفت: دغدغه دولت صیانت از شغل های موجود و ادامه حیات واحدهای تولیدی به منظور ایجاد اشتغال جدید است تا حد زیادی برنامه ها نهایی شده و مجوزهای لازم را در این خصوص از مجلس شورای اسلامی اخذ کرده ایم.

معاون اول رییس جمهور از ۲۵ قلم کالا بعنوان نیاز اصلی و ضروری مردم که در دستور کار دولت قرار گرفته یاد کرد و گفت : به هر میزان ارز لازم باشد برای تامین نیازهای مردم و رفع دغدغه ها اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن مرغ در کشور گفت: برای تامین نیازهای مرغداری ها دولت ۴ میلیارد دلار ارز مرغوب و درجه یک اختصاص داده تا هیچ مشکلی برای تولید کنندگان دامی و طیور از بابت تامین نهاده های دامی پیش نیاید.

جهانگیری با تاکید بر اینکه مردم نباید دغدغه‌ای از بابت تامین این کالاها داشته باشند به برخی از سوءمدیریت‌ها در ایجاد مشکلات موجود اشاره کرد و گفت: اصرار دولت و مدیران و دلسوزان این است که باید این مشکلات هر چه سریعتر برطرف شود. دولت منتقدان خود را دلسوز می‌داند و با دیده احترام نظرات آنها را به منظور رفع اشکالات به کار خواهد گرفت .

معاون اول رییس جمهور گفت: آن چیزی که نگران کننده است تخریب دولت در شرایط جنگ اقتصادی است، تخریب روحیه و تهدید مدیران دولت در این شرایط ناشایست و نادرست است.

وی تاکید کرد: ما می دانیم در شرایط سخت دولت بیشتر نیازمند حمایت نخبگان و تولید کنندگان است. به فضل الهی و با توجه به ظرفیت های موجود خواهیم توانست مشکلات را برطرف و اقتصاد کشور را پیش ببریم.

جهانگیری گفت: امروز در هر گوشه ای از کشور طرح های بزرگ چند ده میلیارد تومانی و طرح های کوچک در حال افتتاح است و این نشان می دهد که در کشور نشاط وجود دارد و در حال پیشرفت هستیم.

معاون اول رییس جمهور در پایان با تاکید بر حل مشکل سد نمرود و تامین آب منطقه ایوانکی از پساب گفت : اگر محدودیت آب استان سمنان برطرف شود این استان حتماً می تواند بار بزرگی از توسعه کشور و رفع مشکلات تهران بر دوش بگیرد.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ۶۷ طرح اشتغال روستایی در بخش کشاورزی استان سمنان گفت: خوشبختانه موضوع زنجیره تولید در استان سمنان در حوزه دام و طیور به خوبی فعال شده که مزیت آن حذف واسطه ها و رفع التهاب ها از بازار است.

وی با اشاره به اینکه ایران رتبه هفتم تولید طیور و ماکیان را در جهان در اختیار دارد گفت: در طول ۵ سال گذشته میزان تولید تخم مرغ استان سمنان ۱۰۰ درصد افزایش یافته و ما به دنبال برند سازی و صادرات محصولات هستیم.

همچنین امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه ۲۶ درصد جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند بر اشتغال زایی همراه با تکمیل زیرساخت ها تاکید کرد و گفت: پرداخت ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای افزایش فعالیت در حوزه های کشاورزی، خدمات، صنعت و گردشگری روستایی باعث اشتغال ۳۶۰ هزار نفر در روستاها خواهد شد.

وی گفت: شواهد نشان می دهد از سال آینده شاهد افزایش نرخ مهاجرت از شهر به روستاها خواهیم بود که این اتفاق مبارکی است.

همچنین در این مراسم کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی به بیان دغدغه ها و مشکلات این شهرستان پرداخت.

معاون اول رییس‌جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر