کد خبر: 737052 A

کدخدایی خبر داد:

سخنگوی شورای نگهبان از وجود ایراد شرعی و قانون اساسی در حدود هشت بند از لایحه بودجه ۹۸ و ادامه بررسی این لایحه در جلسات فوق العاده این شورا خبر داد.

به گزارش ایلنا، عباسعلی کدخدایی با تبیین نتایج بررسی بخشی از لایحه بودجه ۹۸ در جلسات فوق العاده شورای نگهبان گفت: این لایحه در هفته‌های گذشته در مجلس بررسی شد و ما هم چهارشنبه گذشته نخستین بررسی‌ها را انجام دادیم که بیشتر مربوط به کلیات بود.

وی ادامه داد: از این هفته نیز رسیدگی‌ها را در جلسات فوق العاده آغاز کردیم و دیروز در نوبت‌های بعدازظهر و شبانگاهی به این بررسی‌ها ادامه دادیم.

این عضو شورای نگهبان با بیان اینکه بررسی این لایحه امروز در جلسات فشرده نوبت صبح، بعد از ظهر و عصر ادامه یافت، اظهار داشت: در جلسات شب به بررسی‌ها ادامه خواهیم داد تا بتوانیم هر چه زودتر بررسی این لوایح را به پایان برسانیم و گزارش آن را به مجلس ارسال کنیم.

کدخدایی با بیان اینکه تبعا لایحه بودجه هر سال اشکالات متعارف دارد که اینگونه اشکالات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در بررسی‌های که تا کنون داشتیم با شماری از اشکالات مغایر با قانون اساسی و شرع مقدس مواجه شدیم و در برخی موارد نیز دارای ابهام است که به مجلس ارسال خواهیم کرد.

وی افزود: در مواردی نیز لازم است اصلاحات جزئی انجام شود که آن را نیز در قالب تذکر به مجلس ارسال خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیاین اینکه از آغاز بررسی لایحه بودجه ۹۸ تاکنون، رسیدگی تا اواسط تبصره هفت را به پایان رسانده ایم و حدود هشت بند از لایحه دارای ایراد تشخیص شده است، خاطرنشان کرد: جلسات فوق العاده شورای نگهبان امشب و فردا پنجشنبه نیز ادامه خواهد یافت و اگر تا فردا به اتمام برسد، حتماً نتیجه را برای مجلس شورای اسلامی ارسال خواهیم کرد و اگر لازم باشد در جلسات اوایل هفته آینده رسیدگی را به اتمام می‌رسانیم نتیجه را به مجلس می‌فرستیم.

کدخدایی درباره محتوای ایرادهای این لایحه نیز ابراز داشت: البته شاید هنوز برخی از این ایرادها قطعی نشده باشد، اما به عنوان نمونه مغایرت‌های را با برنامه ششم و سیاست‌های کلی دارد و اشکالاتی مانند اصل ۱۵ که مربوط به استفاده از واژه‌های غیر فارسی است، وجود دارد.

وی اضافه کرد: مغایرت‌های نیز مربوط به اصل ۵۷ قانون اساسی وجود دارد و برخی سازمان‌های و شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی گاز یا سازمان امور شهرداری‌ها یا دهیاری‌های کشور از نظر اساسنامه دارایی ابهام هستند که اینها نیز مطرح است و اعلام خواهد شد.

این حقوقدان شورای نگهبان درباره‌ عملیاتی نبودن بودجه به عنوان یکی از آسیب‌های جدی در نظام بودجه‌‌‌ریزی کشور بیان کرد: این، اشکال جدی است و ما هم در موضوع شفافیت به ویژه درخصوص شرکت‌های دولتی چند سال است که از دولت و مجلس می‌خواهیم که بودجه این شرکت‌ها را به طور شفاف اعلام و ارسال کنند که هر سال بهتر شده و امسال نیز بهتر از سال گذشته است.

کدخدایی ادامه داد: با این حال همچنان ایرادهای ما در این خصوص باقی است و شفاف نبودن در برخی از بندهای بودجه به چشم می‌خورد که آن را در قالب ایراد برای مجلس ارسال می‌کنیم.

وی ابراز امیداوری کرد: مجلس نیز بتواند با اصلاح و ارسال آن زمینه‌ای فراهم کند تا در روزهای پایان سال نتیجه بررسی بودجه را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره شفاف بودن عداد و ارقام در لایحه بودجه ۹۸ عنوان کرد: بودجه امسال با توجه به دقت‌هایی که شد بهتر از بودجه سال‌های گذشته است، اما همانطور که رهبر انقلاب فرمودند و رئیس مجلس نیز در جای به آن اشاره کرد ساختار بودجه دچار نواقصی است که باید اصلاح شود.

کدخدایی افزود: ظاهراً این فرصت گرفته شده است که در چهار ماه ابتدای سال آینده دولت و مجلس با همکاری یکدیگر ساختار بودجه را اصلاح کنند که امیدواریم با این کار دیگر شاهد چنین مشکلی نباشیم.

وی درباره اینکه آیا با اصلاح ساختار بودجه، مصوبات مجلس به لایحه بودجه ۹۸ ملحق می‌شود یا مصوبه‌ای مستقل خواهد بود، گفت: اگر لازم باشد در بودجه ۹۸ دست برده شود که طبعاً باید در قالب متمم و به صورت لایحه از جانب دولت به مجلس تقدیم شود.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: اما اگر در چارچوب بودجه و نیازمند قانون نویسی باشد که به چگونگی تصویب بودجه سالانه مرتبط می‌شود ممکن است از طریق مجلس مستقیماً اقدام شود.

کدخدایی درباره مهلت شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه ۹۸ اظهار داشت: ما در این دوره فرصت قانونی‌‌‌مان را هم نداریم زیرا لایحه بودجه دیروز به صورت رسمی به دستمان رسید و اگر بخواهیم مهلت ۲۰ روزه‌‌‌مان را در نظر بگیریم بررسی و تصویب آن به سال جدید می‌رسد.

وی ادامه داد: به همین علت سعی کردیم که با تشکیل جلسات فوق‌‌العاده که آن رسیدگی کنیم تا مشکل زمان نداشته باشیم.

عباسعلی کدخدایی عباسعلی کد خدایی بودجه 98
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر