کد خبر: 736992 A

روحانی در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان:

رئیس جمهور روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را برادرانه و در راستای خواست دو ملت، رو به تعمیق و توسعه خواند و تاکید کرد: اراده دولت جمهوری اسلامی ایران تقویت و گسترش همکاری‌ها با جمهوری آذربایجان به عنوان یک همسایه، دوست و برادر است.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح راه‌آهن قزوین – رشت و در دیدار شاهین مصطفی‌‌‌یف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، با بیان اینکه همکاری‌‌‌های تهران – باکو در حوزه‌‌‌های مختلف، به ویژه در دولت تدبیر و امید بیش از پیش توسعه و تحکیم یافته است، گفت: یکی از این همکاری‌های ارزشمند ملی و منطقه‌ای در زمینه تکمیل پروژه ریلی جنوب – شمال و اتصال خط آهن تا آستارا است که امیدواریم موجب استحکام بیش از پیش روابط فی‌مابین شود.

وی با اشاره به اهمیت گسترش همکاری بین ایران و آذربایجان در حوزه‌‌‌های حمل و نقل، انرژی، خودروسازی و داروسازی، اظهار داشت: همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک خدمت به تاریخ و ملت‌های دو کشور خواهد بود.

رئیس‌جمهور با قدردانی از حمایت‌های الهام علی‌اف، رئیس‌‌‌جمهور آذربایجان برای توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط تهران و باکو ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های بیشتر شاهد اجرای سریع‌تر توافقات در کمیسیون مشترک باشیم.

شاهین مصطفی‌‌‌یف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز با بیان اینکه رئیس‌‌‌جمهور آذربایجان اهمیت خاصی برای پروژه ریلی قزوین به رشت و همچنین آستارا قایل است، تصریح کرد: اعزام دو وزیر آذربایجان برای این مراسم نشانگر این است که افتتاح این خط ریلی بخش مهمی از کریدور جنوب – شمال است و پایه مناسبات محکم‌تر و همچنین اراده و دوستی دو کشور را به نمایش می‌گذارد.

وی با بیان اینکه روابط دو کشور در تمامی حوزه‌ها در حال توسعه بوده و همکاری در حوزه‌های حمل و نقل و ترانزیت از مهم‌ترین بخش‌های این همکاری است، خاطرنشان کرد: همکاری‌های ایران و آذربایجان در چارچوب توافقات دو کشور پیش می‌رود و جمهوری آذربایجان درحال تکمیل زیرساخت‌های خود برای اتصال به کریدور ریلی جنوب – شمال است.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با بیان اینکه با تکمیل خط ریلی رشت – آستارا، آرزوی دیرینه ملت‌های منطقه محقق می‌شود، ابراز داشت: هیچ مانعی نمی‌تواند توسعه روابط باکو – تهران را تحت تاثیر قرار دهد.

مصطفی‌‌‌یف بر ضرورت ارتباطات و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی دو کشور تأکید کرد.

حسن روحانی ایران و آذربایجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر