کد خبر: 735964 A

ظریف:

وزیر امور خارجه تاکید کرد:‌ در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است و این وزارت خانه مسئول روابط خارجی کل کشور است.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف بعد از ظهر امروز در جمع کارکنان وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: شعار اول مردم ما در انقلاب استقلال بود که بیشترین تبلور آن در سیاست خارجی است و وظیفه وزارت امور خارجه پاس داشتن و حفظ آن است. مسئول حفظ این استقلال تک تک ما هستیم و بار آن بر دوش ماست.

ابزار وزارت امور خارجه «اعتماد» است

وی با بیان اینکه ابزار وزارت امور خارجه «اعتماد» است که موجب «اقتدار» آن می‌شود، اظهار داشت: در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است و این وزارت خانه مسئول روابط خارجی کل کشور است نه اینکه هر دستگاهی در داخل یا خارج از دولت سیاست خارجی خودش را دارد و ما صرفا مسئول سیاست خارجی وزارت خارجه هستیم. در آن صورت به وزارت خارجه نیازی نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هر دستگاهی می‌‌تواند اداره کل بین‌الملل خودش را داشته باشد. به همین دلیل مقام معظم رهبری بارها فرموده‌‌‌اند که وزارت امور خارجه نیمی از دولت است. ابزار وزارت امور خارجه در دفاع از منافع ملی و حقوق مردم آن است که به عنوان سخنگوی کل کشور مقتدرانه در عرصه بین‌الملل حضور داشته باشیم.

استعفایم برای حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه بود

ظریف با بیان اینکه استعفای بنده صرفاً برای حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌‌‌‌‌المللی بود،‌ تصریح کرد: من جا دارد از لطف و محبت همه مردم و نمایندگانشان در مجلس، همکاران عزیز، نخبگان، مقامات، سردار سلیمانی، ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری که لطف کردند سپاسگزاری کنم. 

وی افزود: وزارت امور خارجه نمی‌تواند بپذیرد که در صحنه روابط خارجی غایب باشد. دیگران نباید آن را مزاحم تلقی کنند و ما باید کاری کنیم که همه باور کنند که حضور وزارت امور خارجه به نفع آنها و دارای ارزش افزوده برای کار هر یک از دستگاه‌ها است.

به این نقش خود با قوت ادامه خواهیم داد

وزیر امور خارجه با اشاره به نشست ورشو خاطرنشان کرد: شکست اجلاس ورشو، چهار بار شکست آمریکا در یک سال در شورای امنیت و سایر موفقیت‌های سال‌های اخیر به خوبی نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه با خودباوری و اعتماد به نفس و با ورود همه جانبه به کارزارهای جهانی اثرگذار است و ما به این نقش خود با قوت ادامه خواهیم داد.

محمدجواد ظريف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر